×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
22. maijs, 2013
Drukāt

Spēcīgs virpuļviesulis sagrauj Oklahomasitijas piepilsētu

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

ASV varas iestādes vakar apstiprinājušas, ka virpuļviesuļos Oklahomas štatā dzīvību zaudējuši vismaz 24 cilvēki, labojot iepriekšējo informāciju par vairāk nekā 90 bojāgājušajiem.


Virpuļviesulis sagrāvis simtiem māju, tostarp divas skolas un slimnīcu, Oklahomasitijas piepilsētā Mūrā, kur mīt aptuveni 55 000 iedzīvotāju. Vietējās amatpersonas brīdina, ka upuru skaits varētu pieaugt.

Spēcīgais virpuļviesulis pārdesmit minūtēs nolīdzinājis ēkas līdz ar zemi un sametis automobiļus kaudzēs vairāk nekā trīs kilometrus platā joslā, vēja ātrumam sasniedzot 321 kilometru stundā (89,2 metrus sekundē), norāda Nacionālais meteoroloģijas dienests. Tas ir lielākais vēja ātrums, kāds reģistrēts uz zemes vētras laikā. Pēc stihijas plosīšanās traucēti sakari, dažviet radusies gāzes noplūde un izcēlušies ugunsgrēki.

Vietējās slimnīcas darbiniece Ninija Leja intervijā “Reuters” teica, ka pēc brīdinājuma par viesuļvētras tuvošanos viņa paslēpusies sienas skapī. Viesulis tuvojies ar smagsvara vilciena troksni un sagrāvis ēku. Lai gan aprakta gruvešos, viņai izdevies piezvanīt pa mobilo tālruni vīram, kas ar glābēju palīdzību pēc divām stundām viņu atradis.

Naktī pēc viesuļvētras plosīšanās Mūrā bija vērojama sirreālistiska aina, ik pēc pārdesmit sekundēm zibeņiem izgaismojot sagrautās ēkas un kaudzēs samestos automobiļus un glābējiem mirkšķinot brīdinājuma lukturus, vienīgo pastāvīgo gaismu dodot elektrības ģeneratoriem to atrašanās vietās, atzīmē raidsabiedrība BBC. Vētras triecienos nav sagruvušas tikai dažas betona ēkas – kinoteātris, lielveikals un dažas citas.

Vietējai pamatskolai vējš tiešā triecienā norāva jumtu un sagrāva sienas, saplacinot ēku, kuras drupās atrasti vairāku skolēnu līķi. Oklahomas gubernatora vietnieks Tods Lems intervijā BBC apgalvoja, ka Mūras pašvaldība bija sagatavojusies viesuļvētrai, taču ne tik spēcīgai un ilgai, turklāt biezi apdzīvotā apvidū. Daudzām mājām nav pagrabu, tāpēc to iemītniekiem nebija kur paslēpties. Oklahomas gubernatore Mērija Fellina to nodēvējusi par traģisku dienu štata vēsturē. Nacionālā meteoroloģiskā dienesta pārstāvis Riks Smits intervijā BBC paziņojis, ka viesuļvētras nodarītie postījumi “nelīdzinās nekam, ko viņš jebkad redzējis agrāk”. Ziņas par virpuļviesuļiem, krusu un spēcīgu vēju saņemtas arī no Aiovas un Kanzasas.

Nacionālā meteoroloģiskā dienesta vētru paredzēšanas centrs brīdināja Mūras iedzīvotājus par virpuļviesuļa tuvošanos 16 minūtes pirms tā “piezemēšanās”. Pēc ekspertu atzinuma, vidējais laiks brīdinājumam par vētras tuvošanos ir astoņas līdz desmit minūtes.

Virpuļviesuļi Oklahomā nav reta parādība. 1999. gada maijā Oklahomā virpuļviesulī dzīvību zaudēja 44 cilvēki, simtiem tika ievainoti un sagrauti tūkstošiem ēku. Oklahomas pavalsts atrodas uz tā dēvētās tornado alejas starp Klinšu kalniem un Apalaču kalniem, kas stiepjas no Dienviddakotas līdz Teksasai. ASV prezidents Baraks Obama pasludinājis viesuļa nopostīto apvidu Oklahomas štatā par katastrofas skartu rajonu un devis rīkojumu sniegt federālo palīdzību štatam un pašvaldībai glābšanas darbos un pajumti zaudējušo cilvēku izmitināšanai, ziņo aģentūra “Reuters”. Katru gadu ASV veidojas aptuveni tūkstotis virpuļviesuļu, taču tikai nedaudziem ir tāds vēja ātrums un skartā teritorija. Šī bija spēcīgākā viesuļvētra ASV pēc tornado Džoplinā Misūri štatā 2011. gadā, kad gāja bojā 158 cilvēki.

 

Fakti

Spēcīgākie virpuļviesuļi ASV kopš 1900. gada

114 upuri Goliadā Teksasā 1902. gadā

143 upuri Amitē Luiziānā un Pērvisā Misisipi 1908. gadā

695 upuri Misūri, Ilinoisā un Indiānā 1925. gadā

216 upuri Tjūpelo Misisipi 1936. gadā

203 upuri Geinsvilā Džordžijā 1936. gadā

181 upuris Vudvordā Oklahomā 1947. gadā

158 upuri Džoplinā Misūri 2011. gadā

Avots: ASV Nacionālā ūdens un gaisa pārvalde

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+