×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. augusts, 2014
Drukāt

Vai Latvijā jāatjauno obligātais karadienests? (15)

Foto-LETAFoto-LETA

Gaidis Andrejs Zeibots, bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris viceadmirālis:

“Mēs neesam tik bagāti, lai uzturētu obligāto karadienestu. Tas bija aktuāls laikos, kad lielās valstis gatavojās karam un šo plānu īstenošanā bija nepieciešami lieli cilvēku resursi. Šodien ir moderns karš ar tehnoloģijām, kur ir nepieciešami profesionāli un apmācīti cilvēki. Obligātais dienests ir ārprātīgi dārgs, un, ja valsts atvēl tikai vienu, divus procentus armijai, tad runāt par obligāto dienestu ir pilnīgi muļķīgi. Piesaucot obligāto dienestu, nereti lieto vārdus: iesaiste, patriotisms un atbildība par savu valsti, kam es piekrītu, taču ieguldījumi, ko tas prasa, šobrīd Latvijā nav iespējami. Šā brīža situācijā ieguldījums valsts aizsardzībā, protams, nav pietiekams. Bruņotajiem spēkiem vajadzīgs lielāks atbalsts, attīstība un jauna tehnika. Tas gan nenozīmē, ka mēs esam pilnīgi nevarīgi – mēs atrodamies lielā un spēcīgā aliansē, kurā esam iesaistījušies ar tām spējām, kuras mums ir. Bet alianse palīdzēs mums tajās jomās, kurās mums šo spēju nav.”

Juris Zeibārts, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) ģenerālis:

“Tas ir politisks jautājums, un pašreiz obligātā militārā dienesta atjaunošana nav NBS darba kārtībā. Koncentrējamies uz zemessardzes paplašināšanu un stiprināšanu. Nākotnē paredzēta papildu rezervistu piesaiste, tāpat arī aktīvāks darbs ar piesaistītajiem rezervistiem. Protams, plānojam arī profesionālo karavīru skaita palielināšanu. Tas principā ir tas, uz ko ejam. Visas šīs darbības paredzētas valsts aizsardzības stiprināšanai.”

Jānis Laķis, atvaļināts Latvijas armijas karavīrs:

“Tā kā pats esmu dienējis obligātajā militārajā dienestā un pēc tam palicis virsdienestā un tālāk, esmu par to, ka tiek atjaunots obligātais dienests. Mums būtu rezervisti – jaunieši, vīrieši, kuri iziet obligāto dienestu un tā laikā tiek trenēti valsts aizsardzībai. Nepieciešamības gadījumā mobilizējam jau apmācītus rezervistus. Tā nebūs grupa, kura, dabūjusi ieročus, uzvedas kā banda. Ir nepieciešama apziņa par to, vai krīzes brīdī es būšu gatavs doties un aizstāvēt savu valsti, tāpat kā savā laikā, kad Rīgu aizstāvēja studenti. Ja šodien rastos līdzīga situācija, tad, manuprāt, daudzi jaunieši nebūtu gatavi ne psiholoģiski, ne fiziski. Obligātais militārais dienests psiholoģiski un morāli norūdītu jaunatni, no kuras liela daļa šobrīd dzīvo virtuālajā pasaulē. Armija ir vīrišķības skola, kas ļoti noder dažādās dzīves situācijās.”

Juris Ušackis, Speciālo uzdevumu vienības komandieris:

“Manuprāt, šobrīd ir muļķīgi diskutēt par šo jautājumu, jo problēmas sakne ir cita. Mēs ļoti maz investējam jauniešu veselībā, fiziskajā sagatavotībā un fizioterapijā jau skolas laikā. Kādi ir šodienas jaunieši? Spēka nav, šķībām mugurām, klibi, daudziem ir plakanā pēda. Armija veido jaunieti, bet viņš nespēj iekļauties šajā vidē. Ja tagad sāksim obligāto militāro dienestu, tad kas pēc tam būs vainīgs, ka pēc pusgada jaunietis būs piebeigts? Vecāki vainos mūs, taču armija ir tikai katalizators jau esošajām problēmām. Kamēr mēs kopā nesāksim domāt par ilgtermiņa plānu, kā attīstīt mūsu jauniešus, situācija neuzlabosies. Es šīs finanses, kas būtu jāiegulda obligātajā karadienestā, labāk novirzītu mērķtiecīgai jauniešu attīstībai.”

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Neesu jau nekads jaunietis 37 g bet klibs pec avarijas bet butu ar mieru iet karot ja vaidzees,bet paskriet nevaru

 2. Pilnībā piekrītu Zeibotam!Un,nevaram mēs arī salīdzināt,kā U fo,Latviju ar Izraēlu! Latvijai regulāri miljardus aizsardzībai neviens nedod! Par patvertnēm savlaicīgi,kā Izraēlā (un pat dzeramo ūdeni,ja paliekam bez ūdensapgādes)gan vērts būtu padomāt!Lai neatkārtotos Luganskas un Gazas situācija!

 3. NOTEIKTI!!!

 4. Obligātais dienests- visas valsts iesaiste konsolidētā aizsardzībā un sagatavotas rezerves (sk. Izraēlu). Profesionālais dienests- maza apjoma augsti kvalificēti spēki īstermiņa darbībai kā ekspedīcijas korpuss. Rezervju nav.

  Katras valsts izvēle ir kura no šim formulām nepieciešama valsts aizsardzībai…

 5. Jā, jāatjauno!

 6. karlim ulmanim bija oblikatais dienests bet vins neizmantoja cina pret krieviju jo saglabaja savu tautu komunisma celtniecibai…..sodien tautu izmanto kapitalistu aprupej pa tukso ne pasam ne sasam….

  • Viss LV 20-40.gg. sagatavotais rezerves karavīru potenciāls tika izmantots- Grenadier division 15 und 18 der SS (Lettish)

 7. Tagad ir pietiekami sarežģītas triecienšautenes,kuras nedod rokās nemotivētiem rekrūšiem.Mūsu zemessargiem nedod sareģīto hekler un koh šauteni,kas ir profesionāļiem.Krievijā tāda ir ak-12,pēc tās atpazina profesionālos zaļos cilvēciņus.

 8. Tātad bijušie PSRS militāristi Zeibots un Zeibārts bija tie, ar kuru līdzdalību atteicās no obligātā militārā
  dienesta Latvijā. Tas esot “ārprātīgi dārgs” (Zeibots)! Bet tepat igauņiem tas neliekas ārprātīgi dārgs, un
  igauņi pamatoti pārmet Latvijai, ka militārā ziņā Latvija ir vājākais posms starp 3 Baltijas valstīm. Kāpēc tad igauņi var parūpēties par savu armiju, vai tad igauņiem ir zelta atradnes, ka naudas pietiek, bet Latvijai vienmēr trūkst naudas? Tāpēc, ka mūsu armiju komandē zeiboti un viņiem līdzīgie, kuriem vairāk interesē biezi uzpleči, nevis valsts spējas aizsargāties.

  • Nav tik traki, vienkārši Zeibots un Zeibārts gatavo LV armiju tikai “kariņam”- īslaicīgiem ekspedīcijas spēku tipa operācijām ārpus LV, domājot (pieņemot- vieglprātīgi vai bezatbildīgi), ka karš LV nebūs…
   Bet EST gatavo armiju Dzimtenes pamatīgai aizstāvēšanai, karam!

 9. Pabrīdinat 6h pirms kara un vēlams tā lai paspēju aizbraukt kamēr Lietuvas-Polijas robeža vel vaļā. Viss. Tie nabaga militāristi laikam nesaprot kas kacināja maidanā ukraiņus pret valdību, kas ukraiņus uzrīdija ukrainas krieviem, kas ierosināja Krimas bāzes pārvēst par NATO bāzēm, kas māca pilsoņkarā iznīcināt pilsētas. Vai tik te kāds nav ieplānojis karu Eiropā? A ko, pasaules policists uz to nebūtu gatavs lai tikai paglābtu savu dzīvesveidu un dolāru no krīzes?

 10. Vai kāds gudrs ģenerālis vai labs žurnālists var uztaisīt tabulu, kur vienā pusē būtu OMD (kopā ar virsniekiem un instruktoriem, un iesauktajiem 5000 karavīri) un otrā pusē profesionālā armija (arī 5000 karavīru). Un tad pa pozīcijām pierakstītu – algām X eiro, formas – X eiro, ekipējums – X eiro, ieroči – X eiro, munīcija – X, transports – X, kazarmas – X, karavīru ēdināšana – X, karavīru pensija – X, sporta inventārs – X…..
  Un beigās uztaisītu slēdzienu – gadā priekš 5000 durkļu lielas OMD armijas vajag XXX miljonus un priekš 5000 durkļu profesionālās armijas ZZZ miljonus eiro.
  Pēc maniem ļoti aptuveniem aprēķiniem OMD ir krietni lētāks. Profesionālā armija dārgāka, jo karavīriem jāmaksā konkurētspējīgas algas, kā arī atvaļinātajiem karavīriem jāizmaksā pensijas. Un vēl man izskatās, ka tagadējā profesionālā armija darbojas kā “sociālais fonds” – dod lauku jauniešiem un vīriem darbu, kuri citādi vergotu kaut kur Īrijā. Ja likvidēs profesionālo armiju, tā liela daļa karavīru aizbrauks uz Īriju – jo miera laikā armijā ir salīdzinoši laba dzīve: regulāra un laba alga, sociālās garantijas, un nav tik bīstams darbs kā ugunsdzēsējiem.

  • Šādai tabulai ir ļoti būtiski likt klāt pirmo aili- “spējas”!!! Un otro aili- šo spēju “termiņš”!

   Lielus karus sāk profesionāli karavīri, bet nobeidz rezervisti- tiem kuriem tie ir! Bet profi ierobežotā skaitā der tikai kariņam, nevis karam- aizbraukt uz kādu pasaules maliņu un “demokratizēt” vietējos ar patruļām u.c. miera uzturēšanu…

Draugiem Facebook Twitter Google+