Dabā
Laika ziņas

Spēkā oranžās krāsas brīdinājums: ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils turpina kāpt 16


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto LETA

Vižņu sastrēguma dēļ turpinot kāpt ūdens līmenim Daugavā, Jēkabpilī sākusi applūst Pļaviņu iela, kas stiepjas gar dambi upes kreisajā krastā, novēroja aģentūra LETA.

Ūdens sūcas caur dambja apakšu augstā gruntsūdens līmeņa dēļ. Applūdis Pļaviņu ielas posms pie Vecpilsētas laukuma.

Arī 2017.gada marta sākumā, kad ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils bija pakāpies vēl par dažiem centimetriem augstāk, applūda Pļaviņu iela, un tas tika skaidrots ar bojātu dambja aizvaru.

Pilsētas teritorijā Daugavu pilnībā sedz sablīvējušies vižņi un ledus plātnes. Iespējama māju pagrabu applūšana.

Jēkabpils novada domes Civilās aizsardzības inženieris Andris Štolceris aģentūrai LETA stāstīja, ka vižņu kustība pie Jēkabpils būtiskas izmaiņas Daugavas ūdens līmenī pašlaik nerada un līdz šim neviens novada iedzīvotājs upes ūdens līmeņa celšanās dēļ nav lūdzis pašvaldības palīdzību.

Štolceris sacīja, ka pašlaik ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedzis 650 centimetrus virs novērojumu stacijas nulles atzīmes. “Vižņi Daugavā pa brīdim pakustās. Iespējams, ūdens kustība viņus spiež apakšā vienu zem otra, to īsti nevar pateikt – kustās kā nu kuru brīdi,” stāstīja Štolceris.

Domes pārstāvis zināja teikt, ka pie Daugavpils šodien veiktie ūdens mērījumi norāda, ka ūdens caurplūde Daugavā samazinās. “Grūti pateikt – tas ir slikti vai labi. Pašlaik lielu izmaiņu nav, taču uz vakaru varētu arī kaut kas mainīties,” par situāiju pie Jēkabpils sprieda Štolceris.

Arī Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs Aigars Lukss (V) aģentūrai LETA sacīja, ka vižņu kustība Daugavā pie Pļaviņām izmaiņas ūdens līmenī nav radījusi.

“Vērtējot iepriekšējo gadu pieredzi, zinām, ka plūdi Pļaviņās būs, bet kad būs – to mēs nevaram prognozēt. Esam gatavi situācijas izmaņām un esam informējuši iedzīvotājus. Nepieciešamības gadījumā palīdzēsim mājām plūdu zonās,” uzsvēra Lukss.

Hidrologi brīdina, ka ūdens līmenis Jēkabpilī turpinās kāpt. Spēkā ir oranžās krāsas brīdinājums – tas nozīmē, ka apstākļi kļūst bīstami. Iedzīvotājiem jābūt modriem un jāinteresējas par jaunākajām prognozēm, kā arī jāapzinās riski un jāseko līdzi informācijai, ko sniedz atbildīgās institūcijas, piemēram, glābšanas dienests vai pašvaldība.

Daugavā pie Jēkabpils šorīt plkst.9.30 ūdens līmenis sasniedza 638 centimetrus virs novērojumu stacijas nulles atzīmes, par 13 centimetriem pārsniedzot palieņu applūšanas līmeni. Gaidāms, ka šodien ūdens līmenis turpinās paaugstināties.

Daugavā pie Zeļķiem ūdens līmenis lēnām pazeminās un šobrīd bīstami augstā ūdens līmeņa atzīme 680 centimetri virs stacijas nulles atzīmes pārsniegta par sešiem centimetriem. Turpinoties intensīvai vižņu iešanai, tie turpina sablīvēties Daugavas posmā Jēkabpils – Zeļķi, tāpēc šajā posmā gaidāmas krasas ūdens līmeņa izmaiņas, brīdina hidrologi.

Kā ziņots, Sakas salā, lejpus Jēkabpils, zemākās vietas sāka applūst jau sestdienas rītā.

Pagājušā gada martā un 2013.gada aprīlī ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedza aptuveni 6,5 metru atzīmi, neradot lielu satraukumu.

LA.lv