×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
2. janvāris, 2012
Drukāt

Spēkā stājas likumi, kas ietekmēs ikviena Latvijas iedzīvotāja ikdienu

pensionars_vs_42

Ar grozījumiem likumā “Par valsts pensijām” par diviem gadiem pagarināta priekšlaicīgās pensionēšanās iespēja, kā arī saglabātas vairākas citas likuma normas, kuras citādi būtu spēkā tikai līdz 2011. gada beigām.


Izmaiņas paredz līdz 2013. gada 31. decembrim pagarināt iespēju pieprasīt vecuma pensiju divus gadus pirms noteiktā pensionēšanās vecuma personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem. Tāpat uz diviem gadiem tiek saglabātas arī tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem par darbu kaitīgos un smagos darba apstākļos.

 

Vecākiem – mazāk, karavīriem – vairāk 
Bernuratini_VI_4

Maternitātes un paternitātes pabalstu no šā gada piešķirs 80 procentu apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas līdzšinējo 100 procentu vietā. To paredz grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas tika pieņemti reizē ar šā gada budžetu.

Toties karavīriem no šā gada 1. janvāra izmaksās iepriekš apturēto izdienas pabalstu – papildu atlīdzību saistībā ar profesionālā dienesta līguma pagarināšanu paredz grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tādējādi mazināsies apmācītu un kvalificētu speciālistu aizplūšana no dienesta.

 

 

 

 

 

 

“Simtlatnieku” vietā – 
algotie pagaidu sabiedriskie darbi

Amuri_VS_4No šā gada bezdarbniekiem pašvaldībās atkal būs pieejami algotie pagaidu sabiedriskie darbi. Tie aizstās līdzšinējo “simtlatnieku” programmu. Pasākumā varēs iesaistīties bezdarbnieki, kuri nesaņem bezdarbnieka pabalstu, nav priekšlaicīgi pensionējušies un bez darba ir vismaz sešus mēnešus. Par paveikto šie bezdarbnieki mēnesī saņems 100 latus, turklāt par viņiem tiks veiktas sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pensijas apdrošināšanai un viņi tiks apdrošināti pret nelaimes gadījumiem. Šādas izmaiņas paredz Saeimas pieņemtie grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā. Likuma grozījumi arī paredz, ka bezdarbnieka statusu no 2012. gada vairs nevarēs iegūt personas, kuras saņem valsts vecuma pensiju priekšlaicīgi.

 

 

 

 

 

Ierobežos akcīzes preču ievešanu 
no trešajām valstīm 
Snabis_TS_4

Lai mazinātu cigarešu un alkohola nelegālu apriti, noteikts, ka pierobežas iedzīvotāji, nemaksājot akcīzes nodokli, pašu patēriņam paredzētās cigaretes, alkoholu un citas akcīzes preces no trešajām valstīm turpmāk varēs ievest ne biežāk kā reizi nedēļā. Iepriekš, nemaksājot akcīzi, akcīzes preces ierobežotā daudzumā pāri robežai Latvijā varēja ievest reizi dienā.

 

 

 

 

Ārzemēs strādājošajiem 
nebūs jāsedz ienākuma nodokļa starpība

Lidmasina_VI_4No 1. janvāra mainīta iedzīvotāju ienākuma nodokļa uzlikšanas kārtība personām, kas gūst algota darba ienākumus ārvalstīs. Saskaņā ar grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nodoklis nebūs jāmaksā par algota darba ienākumiem, kas gūti citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgta un stājusies spēkā nodokļu konvencija. Šāda kārtība attieksies uz ienākumiem, kas gūti sākot no 2011. gada.

Tādējādi ārzemēs strādājošajiem Latvijas iedzīvotājiem vairs nebūs pienākums segt starpību starp iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmēm mītnes zemē un Latvijā.

Grozījumi likumā arī paredz daļēju nodokļa amnestiju, un par darba ienākumiem ārvalstīs, ja tie gūti laikā no 2008. līdz 2010. gadam, būs jāmaksā piecu procentu iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Attiecībā uz personām, kas par iepriekšējo triju gadu laikā ārvalstīs gūtajiem ienākumiem nodokli nomaksājušas pēc 25 procentu likmes, noteikts, ka, iesniedzot precizētu deklarāciju, ārvalstīs strādājošie Latvijas iedzīvotāji varēs saņemt atpakaļ pārmaksāto nodokli.

 

Atvieglota birokrātija mazajām NVO
Papiri_DB_4

No jaunā gada stājušies spēkā grozījumi Biedrību un nodibinājumu likumā, kas nosaka, ka tās biedrības un nodibinājumi, kuru saimnieciskie darījumi gadā nepārsniedz 25 tūkstošus latu, savu grāmatvedību varēs kārtot vienkāršā ieraksta sistēmā. Gada pārskatam, ko iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā, būs jāsagatavo tikai ieņēmumu un izdevumu pārskata daļa un ziedojumu un dāvinājumu pārskats. Šāda kārtība mazajām biedrībām un nodibinājumiem atvieglos grāmatvedības kārtošanu, kā arī samazinās administratīvās procedūras un izmaksas. Vienkāršā ieraksta sistēma attieksies uz pārskatiem par 2012. gadu un turpmākajiem gadiem.

 

 

Partijām – finansējums no valsts budžeta

Nauda_DB_4Sākot ar 2012. gadu, politiskās partijas tiks daļēji finansētas no valsts budžeta līdzekļiem, paredz grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā. Valsts finansējumu varēs piešķirt tām partijām, kuras iepriekšējās Saeimas vēlēšanās būs ieguvušas vairāk par diviem procentiem vēlētāju balsu. Plānots, ka par katru iegūto balsi partijas saņems 50 santīmus. Par naudas piešķiršanu lems Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Valsts budžeta finansējums nebūs pieejams, ja partija būs sodīta par priekšvēlēšanu izdevumu apmēra pārsniegšanu. Tāpat naudu nevarēs saņemt partija, kas gada pārskatā vai vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijā nebūs norādījusi darījumus, kuru kopsumma pārsniedz 100 minimālās mēnešalgas.

Šīs ir tikai dažas no lielākajām izmaiņām, kas skars lielu iedzīvotāju skaitu, bet citāda kārtība gaidāma arī dažādās atsevišķās nozarēs. Piemēram, būvniecībā tiks ieviests reversais PVN, zemesgrāmatu tiesnešiem tiks paplašinātas pilnvaras, ieviesta vienota kārtība vides reklāmu izvietošanai un tiks izbeigta enerģētikas tirgus dalībnieku licencēšana.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+