×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
6. februāris, 2012
Drukāt

Spēks rodas kustībā un no dabas

atike_felikss_sitnnikovs_15

Bijušās rāvenieces, tagad liepājnieces Guntas Atiķes (72) dzīvoklī visu gadu smaržo pēc zālītēm, jo viņa savu dzīvi nevar iedomāties bez meža un pļavu bagātības. Guntai zināmas Liepājas pusē visas labākās tēju ievākšanas vietas. Ik vakaru Gunta ar savu otro vīru Hariju, kurš vēl Liepājas 15. vidusskolā strādā par saimnieku, dzer dažādas zāļu tējas.

 

Viņas trīs pieaugušie bērni gan nav aizrāvušies ar šo mammas vaļasprieku, bet, ja kāda kaite, zina vaicāt pēc palīdzības.

“Man šķiet, ka esmu jauna. Sirdī jauna. Dotu sev 50 gadus. Uz balli, kad aizgāju, izdancoju visas dejas. Tagad, kad mani ieraudzīja ar diviem kruķiem pēc gūžas operācijas, brīnījās. Tomēr eju un daru. Tāpat arī ar astmu. Man no smakām jāizvairās, jo var uznākt lēkme. Lietoju inhalatoru. Bet esmu iemācījusies ar visu sadzīvot,” stāsta sirmā kundze un rāda lielu pītu ķoci ar visādām zālītēm, kuras savākusi vasarā un kuras palīdz tikt vaļā no citām slimībām. “Ar tējiņām darbojos jau kopš bērnības. Vecāmamma brauca no Liepājas, un mēs, trīs māsas, gājām viņai līdzi lasīt un iepazīt augus.”

 

Guntas kundze ievēro arī mērenību ēšanā un labas formas uzturēšanai jau divus gadus nodarbojas ar nūjošanu. “To ierosināja Liepājas pensionāru dienas centrs. Tagad pēc gūžas operācijas gan pusgadu būs pa istabu jāpastaigā. Bet es nūjošu atkal!” viņa ir apņēmības pilna.

 

Gunta nekad nav bijusi mājās sēdētāja. Šķiet, vieglāk būtu nosaukt tos kolektīvus, kuros viņa nepiedalās. Jau 16 gadus dzied Liepājas folkloras grupā “Saknes”. Kā pati saka, ar visu savu slikto elpošanu. “No bērnības esmu dziedājusi. Mūsu kaimiņtante uz gultas gulēja, un tad sāku ierakstīt viņas dziesmiņas,” Gunta stāsta. Divus gadus aktīvā seniore dzied arī pensionāru centra ansamblī “Kurzemīte”. Vingrot arī gājusi, bet nu laiks būs jāpagaida, lai gūžas locītava sadzīst. Viņa arī ada, šuj, izšuj, veido dažādus maketus un cep augļu kūkas. Viņa atklājusi – ja kūkai pieliek kartupeļu cieti, tā kļūst trauslāka un gardāka.

7. aprīlī būs 45 gadi, kopš Gunta dzīvo kopā ar otro vīru Hariju. Kā cimds ar roku. Vecākajai mazmazmeitiņai būs desmit gadi, otrai – martā seši gadi, mazmazdēliņam – četri gadi. “Viņi ir paši mīļākie manā dzīvē. Man vienmēr bērni patikuši. Viņi ir mūsu bagātība,” pārliecināta Gunta Atiķe.

 

GUNTAS ATIĶES PADOMI

Zālītes dziedināšanai

* Ja žultspūslī ir smiltis, tās no organisma palīdz izskalot kaķpēdiņu tēja, kas uzlabo arī aizkuņģa dziedzera un aknu veselību.

* Rudzupuķu tēja noder pret galvas sāpēm, bet, ja ir acu sāpes, sataisa kompresi un uzliek marlē uz acīm.

* Kumelītes – kuņģim, arī asinszāle.

* Liepziedu tēja – sviedrēšanai, kad piemeklējusi saaukstēšanās.

* Avenes ar visiem ziediņiem un odziņām noder, ja ir temperatūra. Kopā ar avenēm tējā var likt liepziedus – tās visas sviedrēšanai. Vēl ievārījumu pieliek klāt, piparmētru smaržai, asinszāli krāsai.

* Māllēpes kopā ar pelašķiem – labi palīdz pret klepu.

* Raspodiņš tīra asinis, katrai sievietei jāpadzer vismaz trīs nedēļas gadā.

* Brūkleņu lapas, ogas, ja ir reimatisms, locītavu problēmas.

* Granātu mizas novārījums labi palīdz pret caureju.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+