Spēle bez plāna – Latvijas futbolisti zaudē Fēru salām 0

Latvijas futbola izlase piektdien, demonstrējot diezgan neizteiksmīgu sniegumu, 2018.gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra otrajā spēlē savā laukumā ar 0:2 (0:1) piekāpās Fēru salu valstsvienībai.

Notriektā tautumeita 6

Fēru salu izlases labā vārtus šajā mačā guva Ragnārs Natestads un Joans Edmundsons.

Īsi pirms šīs spēles tika ieturēts klusuma brīdis, pieminot aizsaulē aizgājušo Latvijas sporta žurnālistu Arturu Vaideru.

Šo maču nedaudz aktīvāk iesāka viesi no Fēru salām, turklāt šīs izlases futbolisti desmitajā minūtē radīja bīstamu epizodi Latvijas soda laukumā, taču Ivans Lukjanovs pēdējā brīdī izsita bumbu. Tikai pāris minūtes vēlāk ciemiņiem bija jau lieliska izdevība atklāt rezultātu, kad nedaudz garām vārtiem sita Edmundsons.

Fēru salu pārsvars pieauga, kamēr Latvijas futbolisti spēlēja blāvi. 19.minūtē rezultāts tika atklāts, kad pēc stūra sitiena un nelielas saspēles soda laukumā izcēlās Natestads, turklāt diezgan nepārliecinoši nospēlēja arī mājinieku vārtsargs Andris Vaņins. Arī pēc vārtu zaudējuma mājinieki neizskatījās pamodušies, jo lielāko daļu laika nodarbojās ar bumbas atņemšanu.

Latvija 29.minūtē tomēr tika pie reālas vārtu gūšanas iespējas, kad pēc lieliska Vitālija Maksimenko reida piespēli saņēma Gļebs Kļuškins, kurš spēcīgi trāpīja pa vārtu stabu. Dažas minūtes vēlāk spēlē vēlreiz iesaistījās Vaņins, kurš glāba mājiniekus jau no otrā vārtu zaudējuma. Pirmā puslaika noslēgumā Valērijs Šabala bīstami sita nedaudz virs vārtu pārliktņa, bet lielajā pārtraukumā Latvija devās iedzinējos ar 0:1.

Latvijas futbolisti otro puslaiku iesāka krietni aktīvāk, turklāt 47.minūtē gana bīstamu sitienu uz pretinieku vārtiem veica Ivans Lukjanovs, taču viņa sitiens bija neprecīzs. Mājinieki vairāk kontrolēja bumbu, taču ar vārtu gūšanas iespēju viņiem nesekmējās, tikmēr Fēru salas centās izmantot pretuzbrukumu taktiku.

Vienā no epizodēm kājas savainojumā iedzīvojās izlases debitants Vladislavs Gutkovskis, kurš līdz ar to 64.minūtē bija spiests pamest laukumu. Fēru salu izlasei 70.minūtē padevās teicams pretuzbrukums, kad tikpat kā vienatnē pret Vaņinu palika Edmundsons, kurš prasmīgi raidīja bumbu garām pieredzējušajam vārtsargam, panākot 2:0.

Pēc šāda notikumu pavērsiena spēles gaita būtiski nemainījās, jo Latvijai joprojām nebija reālas vārtu gūšanas iespējas, tāpēc rezultāts vairs nemainījās un mājinieki cieta likumsakarīgu zaudējumu.

Šo dueli sākumsastāvā sāka 21 gadu vecais Gutkovskis, kurš šosezon Polijas ekstraklases čempionātā ir guvis piecus vārtus deviņos mačos, palīdzot Ņidzicas “Termalica” komandai atrasties trešajā vietā turnīra tabulā.

Gutkovskis līdz šim Latvijas pieaugušo valstsvienībā nebija spēlējis, taču viņš ir bijis viens no U-21 valstsvienības līderiem. Viņa partneris uzbrukuma līnijā bija Valērijs Šabala, līdz ar to Latvija duelī pret Fēru salām spēlēja ar diviem priekšējās līnijas futbolistiem.

Tikmēr Latvijas izlases vārtus, kā ierasts, sargāja pieredzējušais Andris Vaņins, bet aizsardzībā spēlēja komandas kapteinis Kaspars Gorkšs, Vitālijs Jagodinskis, Vitālijs Maksimenko un Vladislavs Gabovs. Savukārt pussargu līniju veidoja pamatsastāvā debitējušais Gļebs Kļuškins, Oļegs Laizāns, Aleksejs Višņakovs un Ivans Lukjanovs, kurš izlasē atgriezies pēc vairāku gadu pārtraukuma.

Kvalifikācijas ciklu Latvijas izlase septembra sākumā sāka viesos, ar 1:0 uzvarot Andoru. Latvija kvalifikācijas turnīrā tiksies arī ar pašreizējo Eiropas čempioni Portugāli, kā arī finālturnīra astotdaļfinālisti Šveici. Pirmās kārtas cīņās Šveice ar 2:0 uzvarēja Portugāli, bet Fēru salas un Ungārija spēlēja neizšķirti 0:0.

B apakšgrupas kopvērtējumā līdere ar sešiem punktiem divās spēlēs ir Šveice, bet tai ar četriem punktiem seko Fēru salas. Tikmēr Portugāles un Latvijas rēķinā ir pa trim punktiem, bet piekto vietu ar vienu punktu ieņem Ungārija. Andoras izlase abās spēlēs cietušas neveiksmes.

Latvijas un Fēru salu izlases kvalifikācijas turnīros iepriekš savā starpā nebija spēkojušās.

Fēru salas 2016.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklā desmit spēlēs savus vienīgos divus panākumus guva pār 2004.gada kontinenta čempioni Grieķiju, bet pret pārējām izlasēm parādīja savu sīkstumu. Savukārt Latvija desmit mačos tika pie pieciem neizšķirtiem un piecas reizes zaudēja.

Latvijas komandas galvenais treneris Marians Pahars pirms kvalifikācijas turnīra spēlēm ar Farēru salām un Ungāriju kandidātu sarakstā ir iekļāvis ne tikai šosezon rezultatīvi spēlējošo uzbrucēju Vladislavu Gutkovski, bet arī pussargu Ivanu Lukjanovu, kurš starp kandidātiem atgriezies pēc trīs gadu pārtraukuma. Tāpat valstsvienības kandidātu pulkam pievienojies Latvijas virslīgas rezultatīvākais futbolists Ģirts Karlsons, kurš iepriekšējo reizi izlasē spēlēja pirms sešiem gadiem.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo sasaukumu izlasē nav iekļauti Antons Kurakins, Boriss Bogdaškins, Roberts Savaļnieks un Sergejs Vorobjovs. Tāpat traumu dēļ izlasē nav Aleksandra Cauņas, Denisa Rakela, Kaspara Dubras un Artjoma Rudņeva.

2018.gada Pasaules kausa finālturnīrs norisināsies Krievijā. No Eiropas zonas deviņu apakšgrupu uzvarētāji uzreiz tiks pie ceļazīmēm uz finālturnīru, bet astoņas labākās otro vietu ieguvējas izslēgšanas spēlēs noskaidros vēl četras finālturnīra dalībnieces.

Kvalifikācijas turnīrs Eiropas zonā notiks no šī gada 4.septembra līdz 2017.gada 10.oktobrim.

Latvijas izlases sastāvs mačam pret Fēru salām: Andris Vaņins, Kaspars Gorkšs, Vitālijs Jagodinskis, Vladislavs Gabovs, Vitālijs Maksimenko, Oļegs Laizāns, Gļebs Kļuškins (Artūrs Zjuzins, 72.min.), Aleksejs Višņakovs, Ivans Lukjanovs (Dāvis Ikaunieks, 77.min.), Valērijs Šabala, Vladislavs Gutkovskis (Ģirts Karlsons, 64.min.)