×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. augusts, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Gribētos, lai arī par ­Latviju teiktu: “Tur ļaudis ir ļoti nepiekāpīgi” (7)

Foto-LETAFoto-LETA

Atzīšos, ka mani ļoti iespaidoja tas, ko man sacīja krievu politologs Dmitrijs Oreškins, kad mūsu saruna ievirzījās par hipotētisko Krievijas uzbrukumu Latvijai. D. Oreškins to nosauca par mazticamu un mēģināja modelēt situāciju: “Teorētiski, protams, var rēķināt, ka Baltijas valstīm un NATO nepietiks spēka, lai noturētu pirmo triecienu, taču tās vienalga nodarīs būtisku kaitējumu Krievijas armijai. Labi, pieņemsim, Putina armija tiktu līdz Rīgai. Kas tālāk? Absolūts vairākums vietējo iedzīvotāju būtu negatīvi un naidīgi noskaņoti pret iebrucējiem. Sāktos diversijas, partizānu karš. Krievijas militāristiem tā būtu īsta “elle” – viņi vienīgi varētu sēdēt bāzē un gaidīt nākamo pavēli no Maskavas. Putins to apzinās. Viņš reiz atzina, ka pirms Krimas “operācijas” ir veikta socioloģiskā aptauja, un tā parādīja, ka vietējo iedzīvotāju vairākums ir labvēlīgi noskaņoti pret Krieviju. Arī par sabiedrības noskaņojumu Baltijas valstīs Putins noteikti ir informēts.”

Mani iespaidoja tas, ka cilvēks, kurš Latviju apmeklē varbūt pāris reizes gadā, tik augstu vērtē latviešu pretošanās spēju. Jo tieši sabiedrības noskaņojums ir svarīgākais. Sveša vara var gūt ātru militāru uzvaru kaujas laukā, bet daudz grūtāk ir salauzt pretestības garu. Tā var izpausties dažādi, ne tikai karojot, bet visās dzīves situācijās. Un tas var atturēt potenciālo pretinieku no agresīviem plāniem vai, gluži pretēji, iedvesmot uz rīcību, ja ir jūtams, ka te ir “vājā vieta”. Staļina līdzgaitnieks Vjačeslavs Molotovs, jau būdams pensijā, rakstniekam Čuvajevam bija stāstījis, kas licis pārskatīt Maskavas impēriskos plānus pievienot PSRS Somiju: “Būtu ieguvuši nedzīstošu brūci… Tur (Somijā) ļaudis ir nepiekāpīgi, ļoti nepiekāpīgi. Tur pat mazākums būtu ļoti bīstams.”

Grūti saprast, ko vēlējušies panākt ANO Bēgļu aģentūras vietējie darboņi, uzsākot kampaņu “Mēs darītu tāpat!” – tajā līdzās atsevišķu patvēruma meklētāju portretiem ar tekstu “Mēs bēgām” redzamas Latvijas iedzīvotāju bildes ar apgalvojumu “Mēs bēgtu”. Ja tā ir kampaņas organizatoru personiskā politiskā manifestācija, tad to vajadzētu deklarēt skaidrāk, pretējā gadījumā izskatās pēc vāji maskēta mēģinājuma programmēt sabiedrību, lai drupinātu tās pretošanās garu. Tāpēc arī Aizsardzības ministrijas un zemessargu pirmā reakcija ir saprotama – šādas izdarības ir nepieļaujamas (kampaņas aktīvisti gan sākuši purpināt par “cenzūru”). Protams, nevajadzētu pārspīlēt arī šo plakātu nozīmi – tie drīz aizmirsīsies. Cita lieta, ja kampaņa gūtu arī turpinājumu un atziņa “Mēs bēgtu” tiktu ilgstoši borēta sabiedrības apziņā. Tad te jau varētu saskatīt pat kādas hibrīdkara pazīmes. Bet pagaidām tā vienkārši ir blēņošanās ar resursiem, kas nonākuši vienas specifiskas politiskās orientācijas biedru grupas rokās.

Spēlēt kaut kādas “kas būtu, ja būtu” spēlītes var ilgi un bezjēdzīgi. Var, piemēram, iztēloties, ka esam Ziemeļkorejas iedzīvotāji un esam spiesti pielūgt vadoni vai arī ka esam Brazīlijas graustu rajonu iemītnieki un dodamies laupīt tūristus un tā tālāk. Būtu grūti iebilst, ja tiktu apelēts pie līdzcietības vai tamlīdzīgām jūtām, taču kampaņas rīkotāji izvēlējušies daudz primitīvāku pieeju – kairināt cilvēku pašsaglabāšanās instinktus. Bet tie ne vienmēr ir labākie padomdevēji. Piemēram, tumšā vakarā ejot pa ielu un redzot, ka kāds tiek sists, visticamāk, pirmā reakcija būs bēgt – lai glābtu pats savu ādu (lai gan vajadzētu vismaz ziņot policijai). Mēs nezinām, vai tiešām “darītu tāpat”, bet ar to nelepojamies un nereklamējam.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Ne vienu reizi vien esmu teicis, ka LA ir nacistiska avize, kura speciali un tisam skel musu sabiedribu. LA amerikaniski nacistiska propoganda saka tikai vienu-musu amerikaniskais viedoklis ir tas pareizais, bet visi krievi ir mulki. Ja siem nacistiem no LA dotu valu, vini laikam visus krievus Latvija nosistu. LA kurina tisam naidu starp latviesiem un krieviem. So LA nacistisko laikarakstu ir nekavejoties jasledz ciet. Kur skatas Latvijas DP, ku skatas LR Generalprokuratura, ja si nacistiska avize kurina naidu starp krievu un latviesu tautam, kuras ilgus gadus ir dzivojusas normalas attiecibas. Vai si nacistiska avize LA grib treso Pasaules karu? Kapec jus skelat Latvijas sabiedribu, jums ASV un NATO par to labi maksa?

  • Ne vienu reizi vien esmu teicis ka xxxxx ir jāārstē,kamēr nav par vēlu.Citādi nāksies viņu aizmidzināt,kā traku suni.

   • Скорее уж тебя надо лечить, земноводное. Дустом обработать и всё.

  • Jau daktera lomā un tā tas notiek ar katru , kurš saskatās Krievijas Kiseļovu- prāts paliek duļķains ( nu ja par naudu, tad gan ne )… Tas pats jau filmā ”Kaukāza gūstekne” epizodē psihslimnīcā pie psihiatra un sanitāriem…

 2. Kas notika? Turcijas uzbrukums Sīrijai. Atbildēt

  Kas notika? Erdogans faktiski ir atkal ieņēmis rietumu (asv) pusi, sarunāja ar asv, ka asv saglabās viņam dzīvību un negāzis viņu caur apvērsumu (protams ka rietumu viņi apmāna) apmaiņa pret konkrētam rīcībam, ko Erdoganam ir jāizdara. Kas tas ir? Jauzbrūk Sīrijai! Tas ir tas, par ko ko asv cīnījas 2 gadus!! Tas, kas notika pirmdien, ir tas, ko asv vēlējas no Turcijas 2 gadus, bet ko Erdogans nedarīja, par ko asv ari mēģināja gāzt viņu.

  Kas notiks tālāk? Redzēsim tuvākaja laika, bet situācija ir ļoti bīstama, jo drošvien sāksies krīze, līdzīga Kubas krīzes, kura potenciāli var novest pie 3.pasaules kara, kas protams diez vai notiks, jo nevienam nav tas vajadzīgs (dēļ kodolieročiem un massveida savstarpējas iznīcināšanas) – bet, šī Turcijas (Erdogana) rīcība dod potenciālu, varbūtību šim 3 pasaules karam notikt!

  Ja kāds nav pamanijis, Sīrija faktiski ir izveidojies militārais bloks starp Krieviju, Ķīnu un Irānu. Turcija iespējams mēģinās gāzt Asadu, un sāks massveidi nogalināt Sīrijas iedzīvotājus (miljoniem) – tādējādi īstenojot asv galveno mērķi Sīrija, priekš kam viņi ari rādija daesh un baroja to visus šos gadus. Un viss šīs ir vērsts pret jauno bloku – Krievija-Ķīna-Irāna, kas var reāli izraisit karu, protams tas diez vai notiks, bet fakts ir tāds, ka var atkārtoties Kubas krīze!

  Faktiski Turcijas/Erdogana rīciba ir asv mēģinājums sākt otro posmu uzbrukumam Krievijā, pirmais bija uzbrukums Ukrainai caur maidanu, otrais posms ir uzbrukt Krievijai rudens vēlēšanu konteksta (18.septembris) ar daesh, ukrainas fašistisko kaujinieku, 5 un 6 kolonnu palīdzības, u.c.

  Ja asv neizdosies – sāksies asv sabrukums un viepolārās pasaules likvidācija. Priekš klintones ievēlēšanas asv ir vajadzīgs kariņš, un Turcijas rīcība faktiski var novest pie kārtēja lokāla kara (ar potenciālu pāraugt lielāka).

  Tā kā Erdogans atkal ir parādījis savu divkosību, liekulību, atkal pārējot uz asv pusi.. Otrais posms uzbrukšanai Krievijai paredz asv massveida fašizāciju, kad asv sāks jau atklāti rīkoties kā hitlers, un sāks izmantot fašistiskas agresīvas metodes jau pa visu pasauli. Ja klintone uzvar, domāju ka viņa ļoti drīz nonāks līdz runam hitlera stila: par augstāko rasi, zemāko, ka slāvus un citus jāiznīcina utml. Ukraina bija pirmais posms, otrais posms ir vel radikālāks, tulīt redzēsim, cik ātri asv sāks rīkoties, runat, uzvesties kā hitlers. Kaut gan viņi to dara jau tā, ilgu laiku, tikai tagad būs vel atklātāki. Domaju ka nav jāatgadina jums visiem, par hitlera likteni?

 3. ”Vai vel smird tie mēsli izbērti uz ceļa pie Airītēm – laikam vel smird un gatavo jaunas kravas ar ZZS svētību?”
  Jau lasīts , bet tā doma nemainās – ja skatīsies Maskavas SC virzienā un tad pat prezidets teiks – nav mans laucinš – ko var sagaidīt? Nav valstiskās stājas un pat zemessargi bez šautenēm – tas ir valstiskais neuzticības norādījums – X stundā tā varat arī nedabūt un pat nesasniegt… Zaļie viriņi būs pirmie … Būs tik cik no Latvijas varasvīriem aiz kūtspakša noslēpts…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+