Kultūra
Mūzika

Spilgts mūzikas baudījums “Rīgas festivālā”0


20. jūnijā Dzintaru koncertzālē Latvijas simtgadei veltītajā ciklā “Dzimuši Latvijā” uzstāsies pasaules zvaigzne mecosoprāns Elīna Garanča.
20. jūnijā Dzintaru koncertzālē Latvijas simtgadei veltītajā ciklā “Dzimuši Latvijā” uzstāsies pasaules zvaigzne mecosoprāns Elīna Garanča.
Publicitātes foto

Sestdien, 9. jūnijā, sāksies un līdz 20. jūnijam turpināsies “Latvijas koncertu” organizētais “Rīgas festivāls”. Tā dalībnieku sastāvs nenoliedzami zvaigžņots – Latvijas Radio koris, kameroķestris “Sinfonietta Rīga”, trio “ART-i-SHOCK”, pianists Vestards Šimkus, ģitārists Matīss Čudars un citi mākslinieki, kā arī orķestris “Vīnes filharmoniķi”, kas ar harismatisko venecuēliešu diriģentu Rafaelu Pajari pie pults festivāla kulminācijā 20. jūnijā Dzintaru koncertzālē satiksies ar pasaulslaveno latviešu mecosoprānu Elīnu Garanču.

9. jūnijā festivālu atklās trio “ART-i-SHOCK” – trīs ar ļoti spilgtu talantu apveltītas mūziķes – pianiste Agnese Egliņa, sitaminstrumentāliste Elīna Endzele un čelliste Guna Šnē. Programmas centrā – pasaulslavenais Morisa Ravela “Bolero”, ko īpaši “ART-i-SHOCK” aranžējis Andrejs Puškarevs.

12. jūnijā Rīgas Doma senajās velvēs Latvijas Radio kora un “Sinfonietta Rīga” sniegumā atbalsosies Latvijas Radio kora mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Sigvarda Kļavas izauklētā koncertprogramma “Mātes Terēzes lūgšana”, kurai impulsu devis izcilais komponists Pēteris Vasks, komponējot “Lūgšanu” un “Klusuma augļus” – dziesmas ar Mātes Terēzes vārsmām. Koncertā skanēs arī Andreja Selicka “Litānija Mātei Terēzei”, Riharda Dubras prieka pielietā partitūra “Klusums, mīlestība un gaisma”, Ērika Ešenvalda “Piliens okeānā”, kurā apvienotas Mātes Terēzes un Sv. Asīzes Franciska lūgšanas un Arvo Perta kamerorķestrim rakstītais darbs “Siluana dziesma”, kas veltīts arhimandrītam Sofronijam, kurš savulaik Sv. Panteleimona klosterī kalpojis par palīgu viedajam Siluanam.

“Ticība Dievam, tāpat kā sapņi, ir mistiska un precīzi neizskaidrojama pieredze, kuras saknes ir meklējamas zem cilvēka apziņas. Man šāda pieredze šķiet īpaši nozīmīga un iedvesmojoša,” atzinis pianists Vestards Šimkus, kuru varēs sastapt 13. jūnijā Lielajā ģildē koncertā “Bahs un Šimkus”. Tajā satiksies deviņas Johana Sebastiāna Baha reliģiskās atklāsmes un deviņu Vestarda Šimkus klavierdarbu cikls “Sapņu ainas. Deviņas etīdes klavierēm”, kas radies 2014. gadā un jau skanējis Lucernas festivālā, koncertos Parīzē, Minhenē, Berlīnē un citviet Eiropā. Pats autors atklājis, ka tie ir deviņi “mani sapņi jeb iracionāli zemapziņas uzplaiksnījumi”.

Savukārt 16. jūnijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā šogad Lielajai mūzikas balvai kā Gada mūziķis nominētais talantīgais džeza ģitārists Matīss Čudars satiksies ar Latvijas Radio kora grupu diriģenta Kaspara Putniņa vadībā. Koncertā skanēs Matīsa Čudara jaundarbi – skaņās ietērptas un Dievam veltītas mīlestības vārsmas, kas sakņojas dažādu laikmetu un izcelsmes mistiķu darbos. Mūziķiem pievienosies arī sitaminstrumentālists Ivars Arutjunjans.

18. jūnijā Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē notiks laikmetīgās dejas izrāde, kuras pamatā ir Pētera Vaska klavierdarbu cikls “Gadalaiki”. Lielās mūzikas balvas laureāts, pianists Reinis Zariņš un horeogrāfs un dejotājs Kirils Burlovs tajā vēstīs par dzīves loku dabā un cilvēkā. Īpašu šarmu notikumam piešķirs pianista Reiņa Zariņa piemeklētie latviešu dzejas panti.

20. jūnijā Dzintaru koncertzālē Latvijas simtgadei veltītajā ciklā “Dzimuši Latvijā” klausītājus gaida tikšanās ar vienu no spožākajām zvaigznēm pasaules opermūzikā – mecosoprānu Elīnu Garanču un leģendāro orķestri “Vīnes filharmoniķi”. Varēs baudīt vienu no izcilākajiem aizvadītā gadsimta opusiem – ungāru meistara Bēlas Bartoka spoži virtuozo Koncertu orķestrim, Vīnes klasiķa Ludviga van Bēthovena dramatiskiem tēliem caurvīto Trešo uvertīru “Leonora”, kā arī “Vīnes filharmoniķu” kādreizējā diriģenta – dižā austriešu simfoniķa Gustava Mālera – vēlīnā romantisma estētikā sakņotās brīnum­skaistās dziesmas. Uz šo koncertu “Biļešu paradīzē” vēl pieejamas biļetes no 55 līdz 150 eiro.

LA.lv