×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. aprīlis, 2013
Drukāt

Spilgts novadu devums


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Septiņpadsmit spoži veikumi – gan sen sevi pierādījušu arhitektūras lielmeistaru, gan tikko karjeru uzsākušu studentu projekti.

 

Visus šos darbus Latvijas arhitektūras 2012. gada labāko darbu skatē nacionāla žūrija deviņu nozares ekspertu sastāvā sīvās diskusijās atzinusi par mūsu arhitektūras lielo “A”, izcilāko, ar ko aizvadītajā gadā šajā jomā varam lepoties.

Tagad tiem priekšā atlases otrā kārta, kuras gaitā jau cita – starptautiska – žūrija nominēs Arhitektūras gada balvas laureātus, arī Lielās balvas ieguvēju. Fināla atlase notiks maija vidū un kulminēs ar vēl nebijuša mēroga apbalvošanas ceremoniju 17. maija vakarā.

“Šobrīd par arhitektūru vairs nevajadzētu runāt klasiskajā izpratnē. Tā ir izkāpusi no rāmjiem, par ko liecina, piemēram, skatei pieteiktās izstādes pilsētvidē,” uzsver žūrijas loceklis, arhitekts un dizainers Aldis Circenis.

Īpaša šā gada skates iezīme – darbi ar visaugstāko pievienoto vērtību radīti ārpus Rīgas – Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Kokneses Likteņdārzā, beidzot iezīmējot Latvijas arhitektūrā ilgi gaidīto un tik būtisko decentralizācijas tendenci. Divkārt būtiski un iepriecinoši, ka izcilāko arhitektūras veikumu vidū beidzot ierakstījusies arī Latgale un veikusi to ļoti spilgti.

Nopietni sevi pieteikuši jaunie arhitekti, piemēram, Saldus mūzikas un mākslas skolas autoru kolektīvs ar Miķeli Putrāmu vadībā. Tāpat atzinības vērts ir Rēzeknes Zeimuļa autoru – SIA “SAALS” (Rasa Kalniņa, Māris Krūmiņš) – veikums. Kopumā gan žūrijas locekļi skates finālistiem veltītajā preses konference atzina, ka “šis ir polarizētus viedokļus izraisošs objekts, taču neliedzami ārkārtīgi sociāli nozīmīgs un radošs”.

Žūrijas locekle arhitekte Sintija Vaivade norādīja, ka, vērtējot 58 iesniegtos darbus, siets bijis nežēlīgs un ar argumentiem patīk/nepatīk nepieticis. “Pamatkritērijs pāri visam – lai projekts visā pilnībā demonstrētu izcilību, neraugoties uz arhitektonisko stilu,” viņa teica. Cita starpā tika vērtēta darba ideja un koncepcija, viengabalainība, vietas konteksts un mērogs, sabiedriskais nozīmīgums un emocionālā iedarbība.

Šā gada skates īpaša vērtība būs ārvalstu lektoru semināri visas dienas ilgumā pirms tās.

 

Latvijas Arhitektūras gada labāko darbu skates finālisti

Dobeles vēsturiskais tirgus laukums. Autori: SIA “Darbnīca A projekti” arhitekti Anita un Aldis Orniņi, strūklakas “Aka” autori Ivars Šļivka un Gunārs Platpīrs.

Dzīves stila noliktava “Big Fish” Liepājā. U. Pīlēns, G. Pīlēna, Dz. Heinsbergs, I. Žaļima.

“GlaxoSmithKline Latvia” birojs Rīgā. Birojs “1Plus1”.

Iekšējā brīvība. Rīgas iela Venēcijā. Radošā apvienība “Other Side Studio”, arhitekte Līga Apine, kuratore Ieva Kulakova.

Intensīvā apmācība pilsētplānošanā “RADI Rīgu”. Organizatori un kuratori SIA “apd ALPS”.

Izstāde “Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums”. Kuratore Ieva Zībārte, arhitekte Brigita Bula, urbāniste Evelīna Ozola, grafikas dizainers Edgars Zvirgzdiņš.

Kafejnīca “Laiva” un laivu būves birojs Pāvilostā. Brigita Bula, Ivars Brediks, grafikas dizainers Kirils Tarasovs.

Latvijas Mākslas akadēmijas jaunais korpuss. “SZK un Partneri”, Andis Sīlis, Guntis Ziņģis, Pēteris Ķļava.

Lofts Rīgā, Elizabetes ielā. Arhitektu birojs “Jaunromāns un Ābele”.

Marka Rotko mākslas centrs Daugavpilī. SIA “Arhis”, galvenā arhitekte Ilze Ratniece.

Neparasta laikmetīgās arhitektūras un pilsētvides grāmata “Liepājiņa”. Projekta vadītāja Indra Ķempe.saldus_6

Saldus mūzikas un mākslas skola. MADE arhitekti, Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Evelīna Ozola, Uldis Sedlovs, Liene Amoliņa.

Samrodes biroja ēka Ventspilī. “Arhitektūras birojs Forma”.

Skatu terase ar paviljonu piemiņas parkā “Likteņdārzs” Koknesē. Konkursa projekta autori Didzis Jaunzems, Laura Laudere, darba vadītāja Māra Ābele.

Ventspils muzeja interjers un ekspozīcija Livonijas ordeņa pils 2. stāvā. Projektēšanas birojs “Konvents”, projekta vadītājs Pēteris Blūms.

Zeimuļs Rēzeknē. SIA “SAALS”, Rasa Kalniņa, Māris Krūmiņš.

Žaņa Lipkes memoriālais muzejs Ķīpsalā. SIA “Zaigas Gailes birojs”.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+