Praktiski
Mājas

Spilveni, aizkari, galdauti, paklāji… Kā veiksmīgi komplektēt audumus interjerā?0

Foto-Shutterstock

Audums ir viens no galvenajiem spēlētājiem interjera noformējumā. Mēbeļu pārklājus, pledus, dekoratīvos spilvenus, aizkarus, krēslu paliktņus, galdautus un vēl citas lietas iespējams uzšūt pašām, izvēloties un komplektējot audumus pēc sirds patikas. Tomēr nereti izvēle ir tik plaša, ka gadās apjukt – kādus audumus izvēlēties un kā tos labāk komplektēt, lai telpas nepārvērstos austrumu tirgus noskaņā.

Sekojiet modes tendencēm
Pašlaik modē ir gan pasteļtoņu salikumi, gan košas akcentu krāsas, gan visi pelēcīgie toņi. Pavasarī īpaši aktuāls salātzaļais, zilais. Bet nelielam akcentam derēs spilgti sarkanais.
Aktuāli romantiski ziedu raksti, kā arī grafiskas formas melnbaltos salikumos ar pelēko.
Tuvojoties vasarai, aktuālāki kļūst eksotiskie flamingo toņi un jūras zilais.

Kur smelties iedvesmu?
Vislabākais ceļvedis būs katalogi aizkaru vai tapešu salonos. Tos veidojuši profesionāli dizaineri un tajos var smelties iedvesmu, kā kombinēt dažādus audumus. Un ne vienmēr tiek izmantots viena materiāla audums – brīnišķīgu interjeru var izveidot arī, savienojot vieglas mežģīnes, stilīgus lina izstrādājumus un biezu gobelēnaudumu. Jāatrod tikai vienojošais elements.

Izvēlieties vadmotīvu
Vadmotīvs ir dekors, kas atkārtosies visos izvēlētajos audumos. Tas var būt gan raksts un ornaments, kas dažādos audumos iespējams arī atšķirīgos izmēros, gan, tieši otrādi, fons, kas visos audumos ir vienāds, bet uz kura labi izceļas dekoratīvie raksti. Piemēram, iespējams komplektēt ziedu rakstu aizkaros ar vienkrāsainu fonu paklājā un sīkāku ziedu rakstu mēbeļu tapsējumā.

Viens akcents
Lai kopējais iespaids neveidotos pārāk raibs, vēlams interjerā izvēlēties kompozicionālo centru, kurā dominēs audums ar visbagātāko faktūru, košāko krāsu vai zīmējumu. Pārējos audumus tad pakārtojam šim dominējošajam tā, lai tie to papildinātu un veidotu saskanīgu kompozīciju. Lai izvairītos no raibuma, ieteicams kombinēt vienādā krāsu paletē ieturētus audumus ar dažādu faktūru.

Kā nekļūdīties?
Izvēloties audumu, ieteicams to apskatīt dažādos apgaismojumos un novietojumā. Piemēram, uzkarināt audumu uz pakaramā, lai redzētu, kā tas krīt, uzklāt uz letes, lai pārliecinātos, kā tas izskatās pie slīdošas gaismas, saņemt krokās, lai pārbaudītu, cik viegli tas padodas drapējumiem, apklāt kādu mēbeli, lai saprastu, vai audums nebūs pārāk slidens utt.
Katrs raksts, ornaments, faktūras nianses un krāsas spīdums būs atšķirīgs konkrētā novietojumā un apgaismojumā. Būs žēl, ja to pamanīsiet tikai pēc auduma iegādes.

Acij tīkams krāsu salikums
Nereti toņi audumā ir tik ļoti koši un skatienu piesaistoši, ka šķiet, jā, šī būs īstā izvēle. Tomēr vēlāk izrādās, ka šo audumu grūti komplektēt ar citiem. Ja uzdevums ir izvēlēties un saskaņot vairākus audumus, uzmanība jāpievērš izvēlēto audumu krāsu palešu harmonijai un rakstu atbilstībai. Vislabāk izvēlētos audumus jau veikalā novietot citu citam līdzās un apskatīt dažādās pozīcijās. Jāatceras, ka kādam no audumiem būs jāpilda fona loma, bet kādam dekoratīvā akcenta funkcija – visi nevar būt vienādi aktīvi.

Vieglāk sākt ar akcentu
Ziedu raksts aizkariem, bagātīgs augu motīvs tapetēs vai viena vienīga zaļa lapa uz krēsla pārvalka vai paklāja – izvēlieties kaut ko vienu, to, kas labāk patīk. Pēc tam piemeklējiet kompanjonus, kas dominējošo tēlu papildinās – vienkrāsainu audumu fonam, citas faktūras audumu vai audumu ar sīkāku un neuzkrītošāku rakstu pakārtotam akcentam. Šāda pieeja palīdzēs nepazaudēties audumu krāsu un materiālu pārbagātībā arī amatierim, un rezultāts izdosies labs.

Auduma veids un faktūra
Vēl nedrīkst aizmirst par audumam paredzēto uzdevumu. Ja labi nepārzinām audumu materiālus un to, kādam dekoram tie paredzēti, labāk pajautāt pārdevējai, lai vēlāk nebūtu jāpiedzīvo vilšanās. Jo audums var būt ļoti skaists, arī izveidotā kompozīcija acij tīkama, bet izrādīsies, ka auduma veids (faktūra, svars, burzīgums, padošanās drapējumiem vai slīdīgums utt.) neder izvēlētajam uzdevumam. Piemēram, aizkari slikti krīt, dīvāna pārklājs nemitīgi slīd nost, bet audums, ar ko apvilkti krēslu paliktņi, burzās.

LA.lv