×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. janvāris, 2014
Drukāt

Nedēļas filma: Dalasas pircēju klubs

ReklāmfotoReklāmfoto

Saņēmuši katrs pa savas karjeras pirmajam “Zelta globusam”, aktieri Metjū Makonehijs un Džereds Leto svētdienas vakarā vēl gruntīgāk nostiprināja savas cerības iegūt “Oskarus”.

Kopš “Dalasas pircēju kluba” pirmizrādes, kas notika jau pagājušā gada septembra sākumā Toronto, Metjū Makonehija vārds, gaidot balvu dalīšanas sezonu, atradās potenciālo kandidātu un arī ieguvēju saraksta augšgalā, un no viņa ne īpaši atpalika dziedātājs un arī aktieris Džareds Leto. Šie vīri kļuva par “Zelta globusu” ieguvējiem pagājušās svētdienas vakarā, kad krāšņā ceremonijā tika sadalīti droši “Oskaru” priekšvēstneši, izkonkurējot ne mazāk spēcīgus pretiniekus un atkal pievēršot uzmanību AIDS, jo tieši šī slimība kapa malai nepielūdzami tuvina Žana Marka Valē drāmas galveno varoni.

Rons Vudrūfs ir tieši tāds kovbojs, par kādiem uzņem filmas vai kādus bildē slikto puišu dzīvesstila lapās: ar alkoholu tuvās attiecībās, sievietes maina biežāk nekā zeķes, ar pudeles brāļiem ik pa laikam izkaujas un nesmādē arī dažādus pulverīšus. Un, kad reiz viņam paliek pavisam slikti un Rons uz vairākām stundām atslēdzas, viņš no ārsta uzzina, ka ir slims ar AIDS un ka viņam ko dzīvot atlicis vien trīsdesmit dienas. Taču Vudrūfs nebūtu viņš pats, ja samierinātos ar nolemtību un nesāktu meklēt gan legālus, gan nelegālus ceļus, kā noturēties šai saulē un to pašu palīdzēt izdarīt arī citiem šīs postošās slimības upuriem.

“Dalasas pircēju klubu” tēmas smagums un galvenā aktiera Metjū Makonehija vizuālās pārvērtības bija pateicīgi āķi intereses uzkurināšanai, un šī filma, kuras radinieces Holivudā ieklīst vien retumis, ir labs materiāls sarežģītu raksturu attēlošanā, un lielā loze izkrita jau minētajam Makonehijam, kā arī Džaredam Leto, kuram uzticēta transpersonas Reionas loma. Daudz plakanāka ir Dženiferas Gārneres ārste, kura mēģina uzņemties žēlsirdīgās māsiņas un sargeņģeļa lomu un cīnīties par AIDS upuru tiesībām, un to visu dara sistēmā, ko labi ieeļļojušas lielu medicīnas firmu intereses un finansētu ārstu viedokļi. Šis fakts, tāpat kā sociālais fons un apkārtējo attieksme pret AIDS upuriem, “Dalasas pircēju kluba” kadros izskan vairākkārt, uzsverot, ka patiesībā jau pēdējo divdesmit gadu laikā nekas nav daudz mainījies un sabiedrība ir tikpat aizspriedumaina kā tad, kad publiskā vidē nonāca pirmās runas par šo slimību un arī upuriem, no kuriem īpaši drosmīgs bija 50. un 60. gadu Amerikas kino romantisko varoņu iemiesotājs Roks Hadsons, kurš, kaut arī uz lielā ekrāna savās skavās turēja sava laika skaistākās un talantīgākās aktrises, reālajā dzīvē priekšroku deva stiprā dzimuma pārstāvjiem.

Kanādietis Žans Marks Valē ar vienu filmu daudz laba izdarījis Metjū Makonehija karjerai, bijušo bučmūlīti pietuvojot nopietnu aktieru rindām, un Vudrūfa loma, bez šaubām, ir labākais, ko viņš līdz šim nospēlējis. Tāpat kā “Dalasas pircēju klubs” ir pagaidām labākais, ko uzņēmis Valē, kura radošais CV iekļauj arī biogrāfisko filmu par karalieni Viktoriju “Viktorijas jaunība” un drāmu “Savvaļā”, kas uz ekrāniem nonāks šogad un kuras centrā ir Rīzas Viterspūnas atveidotā Čerila Streida, kura nogāja 1000 jūdzes un savu pieredzi aprakstīja grāmatā, kas savukārt kļuva par pamatu filmas scenārijam.

UZZIŅA:


“Dalasas pircēju klubs”/”Dallas Buyers Club”


ASV, 2013.

Režisors: Žans Marks Valē

Lomās: Metjū Makonehijs, Džareds Leto, Dženifera Gārnere, Stīvs Zāns

No 17. janvāra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+