Kultūra
Teātris un kino

“Splendid Palace” – aizraujošas sezonas sākumā 0


Kadrs no kinoklasikas šedevra – Gaspāra Urī komēdijas “Lielā pastaiga” (1966).
Kadrs no kinoklasikas šedevra – Gaspāra Urī komēdijas “Lielā pastaiga” (1966).
Publicitātes foto

Tieši šodien, 22. augustā, pēc vasaras atvaļinājuma sezonu sāk Rīgas skaistākais un vēsturiskākais kinoteātris “Splendid Palace”.

Kinoteātra kuratore, kino kritiķe Daira Āboliņa uzsver, ka “Splendid Palace” ir izņēmums Latvijas kinoteātru tīklā. “Ne tikai tādēļ, ka ēka ir arhitektūras piemineklis, bet arī tādēļ, ka mēs savu repertuāru veidojam atšķirīgi no multipleksiem. Apzināmies, ka šurp nenāk nejauši skatītāji, tādēļ repertuārs tiek veidots faktiski pēc teātra principiem – skatītājs izvēlas filmu, kuru apmeklēt, mums gribētos domāt – mazliet iekšēji sagatavojas tai. Savu neparastumu mazliet uzsveram arī ar to, ka “Splendid Palace” mēdz piedāvāt gan unikālus kino notikumus, gan arī filmas, kuras paliek repertuārā ilgāku laiku, pat pusgadu, un to seansus pavada īpašas tikšanās.”

Tikai 22. augustā kinoteātra “Splendid Palace” apmeklētāji varēs izjust īpašu gaisotni speciāli veidotā brīvdabas chill out zonā, kuru veido jaunā scenogrāfe Marija Ulmane, un noskatīties Vara Braslas filmu “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” vai arī “Pēterburga. Tikai ar mīlestību” (2016), ko veidojuši vairāki pazīstami krievu režisori. Uz skatītāju iemīļoto kinoklasikas šedevru – Gaspāra Urī komēdijas “Lielā pastaiga” (1966) atjaunotās versijas seansu – biļešu vairs nav, taču kinoteātra kuratore uzsver – šis noteikti nebūs vienīgais īpašais kino klasikas seanss šajā sezonā un arī nākamie tiks izsludināti ļoti laikus.

Īpašie notikumi neaprobežosies ar vienu vakaru, jo “Splendid Palace” 2017./2018. gada sezonas atklāšana notiks visas nedēļas garumā. Pirms karstā kinofestivālu septembra “Splendid Palace” piedāvās divus mini festivālus. Baltijas kino dienās 23. un 24. augustā būs iespējams iepazīt tuvāko kaimiņu – lietuviešu un igauņu – svaigāko kino, savukārt no 25. līdz 27. augustam skatītājus gaidīs jau otrais Dāņu kino vasaras festivāls, kuru atbalsta Dānijas Kultūras institūts.

Dāņu kino vasaras festivāls piedāvās trīs ļoti interesantas un neparastas filmas. Festivāla atklāšanas notikums ir Anetes K. Olesenas filma “Mazās neveiksmes” (2002) – kinolente, ar kuru režisore ieguva starptautisku atzinību. Uz filmas seansu – visai neparasti tik nelielam festivālam! – ieradīsies arī pati Anete K. Olesena, kura tiksies ar skatītājiem. Pēc seansa Anete arī piedalīsies kino zinātnieka Viktora Freiberga vadītā publiskā diskusijā kopā ar latviešu režisorēm, kuras uzņem filmas programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, – Lailu Pakalniņu, Annu Viduleju, Madaru Dišleri un Kristīni Želvi.

Kādēļ diskusijai izvēlētas tieši režisores sievietes? Daira Āboliņa pauž, ka šādu ievirzi noteikusi pēdējā laika tendence palielināt sieviešu klātbūtni Eiropas filmu industrijā: “Nav noslēpums, ka filmu uzņemšana ir ļoti smaga profesija un nozīmīgu režisoru sieviešu tajā vēl jo­projām ir ļoti maz. Taču skandināvi pēdējos gados aktualizējuši jautājumu par to, ka pasauli interesē sievietes skatījums, jo tieši sievietes, kā liecina statistika, ir filmu galvenās apmeklētājas. Īpaši dāņu kino tiek uzskatīts par fenomenu, jo četrām šīs valsts režisorēm izdevies iekļūt Eiropas kinematogrāfa augstākajā līgā, veiksmīgi konkurējot ar režisoriem vīriešiem. Un arī mūsu simtgades filmu programmā gandrīz puse no režisoriem ir sievietes.”

Tāpat Dāņu kino vasaras festivālā varēs noskatīties “Oskara” balvu kā labākā ārzemju filma saņēmušo Susannes Bīras darbu “Labākā pasaulē” (2002) – spožu ģimenes drāmu, kas atklāj gan filozofisku skatījumu, gan plašākas sociālas kopsakarības, kuras vienlīdz aktuālas Dānijā un Latvijā.

Savukārt festivāla pēdējā, trešajā, dienā pirmo reizi uz lielā ekrāna Latvijā festivāla apmeklētāji varēs noskatīties leģendārā dāņu režisora Larsa fon Trīra mini seriāla “Valstība” (“The Kingdom”, 1994) pirmo daļu, proti, četras ievadsērijas, kuras režisors sākotnēji bija plānojis kā vienīgās, taču tad uzņēma vēl turpinājumu. Seriāls, kura notikumi risinās kādā Dānijas slimnīcā, lielā mērā licis pamatu pašreizējai skatītāju interesei par mistiskām izjūtām caurstrāvotām sižeta līnijām un plūdenu pāreju starp apziņu un zemapziņu. Šīs vairāk nekā četras stundas kinoteātrī solās būt gan māksliniecisks un estētisks baudījums, gan arī lieliska iespēja atcerēties seriāla kā mākslas veida saknes.

Tālākajā “Splendid Palace” sezonā gaidāmi vēl daudzi unikāli kino notikumi. Arī šogad turpināsies operas izrāžu translācijas no Eiropas – vienā no tām pilnīgi jaunā ampluā redzēsim mūsu pasaulslaveno dziedātāju Elīnu Garanču, otrā – tā paša mēroga krievu oper­zvaigzni Annu Ņetrebko. Nākamais atjaunotais pasaules kino klasikas darbs, ko piedāvās “Splendid Palace”, būs režisora Billija Vaildera filma “Sanseta bulvāris” (1950), kas pārtapusi neskaitāmās teātra izrādēs un mūziklos. Savukārt novembra vidū kinoteātris īpašā seansā aicinās kopīgi nosvinēt spožā franču kino režisora Fransuā Ozona 50. dzimšanas dienu.

LA.lv