Foto – LETA

Spogulī – nevalstiskās organizācijas 0

Latvijā ik nedēļu tiek reģistrētas jaunas biedrības un nodibinājumi un pašlaik to skaits jau sasniedzis 16 937. “Biedrība “Latvijas pilsoniskā alianse” jau ilgstoši ir vērsusies pie valsts institūcijām ar priekšlikumiem, ka ir nepieciešams pētīt nevalstisko sektoru,” saka šīs biedrības direktore Rasma Pīpiķe.

Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
ASV izsludina ārkārtas stāvokli pirms Saules aptumsuma – paredz cilvēku masu bojāeju 12
Lasīt citas ziņas

“Taču tam vienmēr trūcis resursu. Eiropas ekonomiskās zonas un Norvēģijas finanšu instrumenti tagad ir pavēruši iespēju to izdarīt.” Viņa uzsver, ka citās valstīs NVO sektors tiek pētīts regulāri, izzinot, kāda ir tā ekonomiskā, politiskā un sociālā ietekme.

Jau janvārī “Latvijas pilsoniskā alianse” (“e-LPA”) ir sākusi projektu “Ilgtspējīgas pilsoniskās sabiedrības attīstības atbalsta un monitoringa sistēmas pilnveidošana Latvijā”, kas ilgs trīs gadus un četrus mēnešus. Kādas ir biedrību un nodibinājumu problēmas, kādi finanšu resursi ir to rīcībā un kā tie izmantoti, kā NVO sektora attīstību ir ietekmējuši valsts kapitālsabiedrību ziedojumi, kāda ir sabiedrības attieksme un iesaiste NVO – tie ir daži no aspektiem, par kuriem pētnieki gūs secinājumus. Ir zināms, piemēram, ka 2011. gadā no sabiedriskā labuma organizācijām ziedotajiem apmēram 12 miljoniem latu puse naudas ir tikusi sportam. Tāpēc svarīgi paanalizēt, kas tad ar valsts atbalstu ir izdarīts. Projektā izstrādās priekšlikumus NVO finansēšanas sistēmas attīstībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā mērīt tā saucamo līdzdalības indeksu, tas ir, novērtēt, cik aktīvi cilvēki ir gatavi iesaistīties dažādās NVO un sabiedriskās aktivitātēs – arī ar šādu kritēriju izveidi nodarbosies pētnieki.

“e-LPA” uzskata, ka vajadzīga nevalstisko organizāciju klasificēšana pēc valsts piešķirtiem kodiem, lai būtu skaidri saprotams, kas kurā jomā darbojas, un lai, piemēram, profesionālās biedru labuma organizācijas neizliktos par sabiedriskā labuma “eņģeļiem”.

Vēl projektā iecerēts izzināt, ko sabiedrība domā par nevalstiskajām organizācijām, tāpat arī pētīt, cik bieži un kādus tematus par NVO ataino plašsaziņas līdzekļi.