Sporta ārste: velobraukšana ir labs sākums sportošanai 0

Tuvojoties SMScredit.lv Jūrmalas velomaratonam, kas norisināsies 8. un 9. jūnijā, daudziem noteikti rodas jautājumi: vai es varu startēt velosacensībās, kuru distanci izvēlēties, cik ilgi iepriekš jāgatavojas, lai nobrauktu garāku ceļa posmu? Atbildes uz šiem jautājumiem palīdz rast Sporta laboratorijas speciāliste Sandra Rozenštoka.

Reklāma
Reklāma

 

 

Velobraukšana versus skriešana

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Sporta laboratorijas speciāliste Sandra Rozenštoka norāda, ka tiem, kuri analizē, kuram no sporta veidiem dot priekšroku: skriešanai vai velobraukšanai, noderīgi zināt, ka riteņbraukšanas slodzes laikā galvenokārt strādā kāju muskuļi, līdz ar to ir mazāks enerģijas patēriņš un prasības pēc skābekļa un mazāka slodze sirdij, nekā tas ir skriešanā, kur ir augstāks enerģijas patēriņš, jo slodzē iesaistās arī plecu josla, rokas u.c.

Piemēram, lai skrietu vismaz stundu, nepieciešama iepriekšēja fiziskā sagatavotība, savukārt ar velosipēdu stundu droši var braukt jebkurš iesācējs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Velobraukšana ir labs pamats, ar ko sākt sava organisma vispārējo fizisko sagatavošanu, pat vēlama tiem, kuriem nepieciešams regulēt svaru vai organisma vielmaiņu. Ar velobraukšanu var nodarboties ikviens, pat ja nav sportojis ilgāku laiku.

Treniņi pirms sacensībām

Cilvēkam ik pa laikam nepieciešams novērtējums pašam sev, līdz ar to velosacensības ir viens no veidiem, kā sev pierādīt – es to varu izdarīt!

Gatavojoties SMScredit.lv Jūrmalas velomaratonam, ikvienam velosporta entuziastam noteikti sagatavošanās procesā vismaz pāris reižu vajadzētu izbraukt ar velosipēdu tikpat ilgu laika posmu, cik plāno braukt sacensībās, lai organisms pierastu pie šādas slodzes. Riteņbraucējiem, kuri trenējas regulāri un piedalās sacensībās vispiemērotākā būs 84 kilometrus garā Santini SMS sporta distance. Tiem, kuri nekad nav piedalījušies velosacensībās, bet ikdienā pārvietojas ar velosipēdu, piemērota būs 42 kilometrus garā Skandi Motors tautas distance. Savukārt tiem, kuri sacensībās vēlas piedalīties ar ģimeni, parādīt saviem tuviniekiem, ka velobraukšanas sacensības var sagādāt arī prieku, visatbilstošākā būs 14 kilometrus garā Everest ģimenes distance.

Nedrīkst aizmist par pareizu uzturu

Ja runājam par sporta uzturu, cilvēkam, kurš trenējas 2-3 reizes nedēļā, tāds parasti nav nepieciešams. Pamatā ir veselīgs uzturs, ko uzņemam ikdienas ēdienreizēs. Savukārt tiem, kuri trenējas 4-6 reizes nedēļā, nepieciešams arī sporta uzturs un atjaunošanās pamatlīdzekļi: miers, miegs un uzturs. Jāpiebilst, ka sporta uzturs un procedūras, piemēram, pirts, vannas un masāžas, parasti tiek izmantoti profesionālajā sportā. Sportisti izmanto dzērienus, kas satur olbaltumvielas, ogļhidrātus, minerālus un vitamīnus, lai palīdzētu atjaunoties muskuļaudiem (olbaltumvielas).

Reklāma
Reklāma

Vēlams, lai pamatēdiena reize ir maksimums 1,5-2 h pirms starta, ja vēlas vēl ko, tad labāk apēst banānu vai kādu pilngraudu batoniņu. Labi, ja maltīte pirms sacensībām ir liesāka.

Amatieriem svarīgi ieplānot ēdienreizi vismaz 1-1,5 h pēc fiziskās slodzes, tad viņi uzņems visu organisma atjaunošanai nepieciešamo ar maltīti. Pēdējās 3 dienās pirms sacensībām ieteicams ēst jau ierastas un vienkāršas lietas, lai nebūtu problēmu ar vēderu.

Tā kā cilvēka organisms mēdz reaģēt dažādi, viss, ko vēlas lietot sacensībās, jāpamēģina treniņā, tostarp enerģētiskie dzērieni un želejas, jo var izrādīties, ka cilvēkam nepatīk konkrētā garša vai arī produkta konsistence, varbūt aizsit elpu vai nevar norīt siekalas. Pirms došanās uz treniņiem cilvēkiem laikus jāpadomā, ko dzers, lai neļautu organismam izsīkt: tas var būt gan ūdens, gan sporta dzēriens.

Neilgi pirms starta sacensībās

Sacensības ir arī vieta, kur parasti cilvēkiem ir stress par to, kā veiksies distancē, satraukums, vai sasniegs labu rezultātu, līdz ar to daudzi vispār aizmirst par iesildīšanos un muskuļu iestiepšanu. Vēlams ikvienam vismaz 15-20 minūtes lēnām izbraukt ar velosipēdu, kas palīdzēs sagatavoties lielākai slodzei, paātrinās sirdsdarbību, kā arī paaugstinās adrenalīnu un kopējo muskuļu tonusu – tie kļūs elastīgāki. Var arī, stāvot blakus ritenim starta koridorā, pastiept kāju muskuļus, lai pēc tam vieglāk braukt. Aktīvas iesildīšanās laikā, paātrinoties pulsam, cilvēka sirds caurpumpē aptuveni 15 litrus asiņu minūtē, kas ir trīs reizes vairāk nekā miera stāvoklī.

Pēc finiša

Lai nebūtu pārslodzes un lai atgūtu enerģiju, pēc treniņa vai sacensībām noteikti jāatsildās – vismaz 7-10 minūtes ar lēnāku braukšanas tempu, lai atskābekļotu organismu, un jāizstaipa muskuļi, lai veidotos muskuļu tonuss.

Tie, kuri ar velosportu nodarbojas vairāk un intensīvāk, var sevi palutināt ar masāžu, kas regulē muskuļu tonusu. Labs un līdzīgs efekts, reizē arī lētāks, ir tad, ja cilvēks atslābinās un 20 minūtes paguļ siltā vannā.

Pēc sacensībām un fiziskās slodzes organisma atjaunošanu var veikt ar tautas metodēm: jogurtu, kefīru, banānu – produktiem, kuri satur piena olbaltumvielas. Tas var būt arī sporta dzēriens, ko izmanto profesionālie sportisti.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.