×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. janvāris, 2016
Drukāt

Sprādzienbīstams aizliegums – šķēršļi enerģijas dzērieniem var draudēt ar tiesu (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saeima galīgajā lasījumā ceturtdien varētu lemt par enerģijas dzērienu pārdošanas ierobežošanu nepilngadīgajiem. Citu ES valstu pieredze rāda – līdzīgi ierobežojumi draud ar starptautiskām tiesvedībām.

Bērniem līdz 18 aizliegts

Enerģijas dzērienu likumprojekts paredz, ka šos dzērienus Latvijā turpmāk būs aizliegts pārdot un iegādāties personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Tirgotājam būs jāpieprasa pircējam uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, lai pārliecinātos par personas vecumu. Likuma mērķis ir aizsargāt cilvēka veselību no enerģijas dzērienu nelabvēlīgas ietekmes uz organismu.

Jaunais likums paredz aizliegt enerģijas dzērienu tirdzniecību izglītības ie­stāžu telpās un teritorijā, kā arī piedāvāt tos bez maksas nepilngadīgām personām degustācijās vai kā dāvanu, kompensāciju par citas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu.

Paredzēts, ka enerģijas dzērieni mazumtirdzniecības vietās būs jānovieto atsevišķi no citiem pārtikas produktiem, lai tie būtu viegli identificējami, un vienlaikus tirdzniecības vietās jāizvieto norāde, kas vēsta par lielo kofeīna daudzumu dzērienā un ka tas nav ieteicams grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti. Enerģijas dzērienus būs aizliegts reklamēt elektronisko plašsaziņas līdzekļu raidījumos un presē, kuras mērķauditorija ir jaunāka par 18 gadiem. Likums izstrādāts atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādnēm.

Igaunijā nesteidz aizliegt

Kā šo situāciju risina kaimiņvalstīs? Arī Igaunijas parlamentā tika iesniegts likumprojekts, aicinot valdību aizliegt pārdot enerģijas dzērienus personām, kas ir jaunākas par 16 gadiem. Sociālo lietu komiteja diskutēja par šo tiesību akta projektu, kā arī lūdza valdības viedokli, bet nolēma iestāties pret šādu ieceri, un vēlāk arī parlaments nobalsoja pret šī pasākuma ieviešanu. Kāpēc?

“Pirmkārt, mums ir pētījums, ko Igaunijas Lauksaimniecības ministrija pasūtīja 2013. gadā, un tas rāda, ka bērni, kā arī pieaugušie daudzas reizes vairāk kofeīna uzņem ar citiem kofeīnu saturošiem dzērieniem, bet ne enerģijas dzērieniem. Arī Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) publicējusi jaunu kofeīna pētījumu, ko Igaunijas Lauksaimniecības ministrija pārpublicējusi savā mājas lapā, un tajā teikts, ka kopumā kofeīna patēriņš līdz 400 mg vienā dienā ir pilnīgi drošs. Jau iepriekš EFSA ir izpētījusi citas enerģijas dzērienu sastāvdaļas, konstatējot, ka tās ir drošas. Attiecībā uz bērniem pēc EFSA standartiem pieļaujamais kofeīna patēriņš ir līdz 3 mg uz vienu ķermeņa kilogramu dienā,” “LA” skaidro Igaunijas Pārtikas industrijas asociācijas direktore Sirje Potisepa. Viņa norāda, ka nav iespējams diskriminēt vienu ēdienu vai dzērienu kategoriju, salīdzinot ar citām. Tādā gadījumā visi kofeīnu saturošie produkti jāvērtē vienādi – enerģijas dzērieni, kafija, tēja, šokolāde, mate un citi.

S. Potisepa ir gandarīta, ka Igaunijas parlaments ieņēma šo nostāju un nav ierobežojis pārdošanu vienā pārtikas un dzērienu kategorijā bez pierādījumiem. Igaunijas parlamenta deputāts Aivars Coks atzīmējis, ka parlamenta komitejai bijusi skaidra nostāja – pirms Lietuvas gadījumā nav skaidrības, nekādi lēmumi nevar tikt pieņemti. Turklāt bija jāņem vērā arī tas, ka, nosakot šādu aizliegumu, lielie ražotāji var iesūdzēt valsti tiesā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Latvija uz populistiskiem aizliegumiem ir pionieris…
    Ja bagātīgi salobē…

  2. Vai šo dzērienu lobētāji varētu paskaidrot, kāpēc bērniem šādi dzērieni būtu jālieto?

    • tas jau bija gaidāms – ja nevar nopietni ķerties klāt, labāk paklusēt. Ne jau kofeīns tas lielākais ļaunums energy drink sastāvā. Tur ir ārprātīgs sastāvs, draņķību kokteilis, kur kofeīns ir pats nekaitīgākais.
      Būtībā ir jādara pilnīgi savādāk – līdzekļi jāiegulda pozitīvisma kampaņā – stilīgi ir NElietot visus šos dzērienus, burbuļūdeņus, sintētiskos cepumiņus ar mūžīgo garantiju. Ja bērnam vai pieaugušajam ir dabiska garšas izjūta, viņš šādus atkritumus izspļaus un turpmāk ies tiem ar līkumu. Sāksim ar cukura ierobežošanu ikdienā……

  3. Kokaīns arī ir ENERĢĒTISKS līdzeklis pat SUPER okidants ,bet redziet kaitīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+