×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
20. marts, 2015
Drukāt

Ivars Bušmanis: Sprādzienu bīstamais aprīlis (8)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Biju nodomājis savus gāzes balonus sagriezt ar fleksi. Balonus atdot par brīvu negribējās, jo jauns maksā ap 90 eiro. Metāllūžņu savācēji teicās pieņemt tikai sagrieztus. Jau prātoju, kā labāk griezt. “Tu papriekš izlaid gāzi un tad griez, mācīja viens kaimiņš. “Trakais! Gāze smagāka par gaisu un labprātīgi ārā nenāks. Izlaid papriekšu cauri ūdeni,” pieteica otrs. Process rādās tikpat riskants kā sapierim mīnu atmīnēšana. Kā zināms, šie kļūdās tikai vienu reizi.

Bet cik reižu kļūdījusies Ekonomikas ministrija! Vairākas reizes tā piebeigusi sarkano balonu ēru. Bet gaisā nav uzgājusi tikai tāpēc, ka ik pa laikam pārceļ sarkano likvidēšanas termiņu. Otrdien valdība lems vēlreiz, vai neatcelt vēl uz trim gadiem. Izrādās, nav jāsteidzas pa galvu un kaklu. Jo sarkano balonu strauja izņemšana no tirgus ir sprādzienbīstamāka nekā to ekspluatācija.

Jā, ar statistiku var pabaidīt: pērn bijuši 11 ugunsgrēki, kuru iespējamais cēlonis – gāzes balons ar reduktoru. Vidēji mēnesī viens! Bet to ugunsgrēku skaits, kas vispār radušies virtuvē, gatavojot ēdienu – piededzinot, pārkūsājot pienam, aizmirstot izslēgt gāzes plīti –, pieņemu, ir pat vēl lielāks. Diemžēl precīzu statistiku par plīts izraisītajām ugunsnelaimēm Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests nespēja sniegt. Bet tāpēc jau ar MK noteikumiem neliek ēst taisīt vannas istabā.

Saprotams, ka sarkanie padomju laikos ražoto gāzes balonu “gosti” neatbilst Eiropas Savienības π (pī) zīmei. Tāpēc, ka apšaubāma to drošība. Viens no baloniem, uz kura sēžu, arī horizontālā stāvoklī ātri pārtrauca dot gāzi, kaut gan pēc svara tas ir puspilns. Tik netīrīts tas ir. Nudien nopriecājos, ka viens no priekšlikumiem, kas otrdien jāapstiprina valdībai, ir visu sarkano balonu obligātas pārbaudes līdz šā gada oktobrim. Tas gāzes piegādātājus piespiedīs balonus regulāri tīrīt un reāli pārbaudīt. Izrādās, ka var paildzināt vēl veselu un labi funkcionējošu gāzes balonu mūžu, nederīgos izņemot no aprites.

Sprādzienbīstami valdībai ir arī gāzes balonu lietotāji. Neviens nezina, cik īsti, bet vismaz 200 tūkstoši esot. Spiežot par 90 eiro jeb par puspensiju pirkt jaunu balonu, daudzus šitā var atstāt bez ēdiena. Pietiek ar vienu, kas savu veco balonu tad atvestu uz Ekonomikas ministriju un…

Iepriekšējie noteikumi man lika gaidīt, kamēr manu personisko jauno balonu uzpildīs, tādējādi gan divreiz liekot braukt, gan domāt, kā iztikt, kamēr to pilda. Tagad tikšot iedarbināts apmaiņas tirgus ar līdzvērtīgiem baloniem. Labi, skaitīšu skrāpējumus! Arī piespiedu noma ir būtisks punkts, kas man dos iespēju iznomāt un nedos iespēju gāzes piegādātājam atteikt.

Tā nu sēžu lauku mājās uz diviem gāzes baloniem un prātoju: militārās mācības ar atmīnēšanu jāatliek, slepenā operācija ar sarkano balonu uzpildi Lietuvā (tie tur lētāki) vairs nav aktuāla. Nelegālo gāzes uzpildītāju slepus gatavotās uzpildes ķēdes vēl trīs gadus nebūs vajadzīgas. Metāllūžņu savācēji, kuri jau paziņoja, ka ņems balonus tikai pa daļām un bija gatavi savākt visu, kas palicis pāri pēc tukšo balonu spridzināšanas, nu paliks bez šī rūpala. Jo nu šiem aizliegs pieņemt jebkādas gāzes balonu detaļas.

Četrus gadus ilgo iedzīvotāju biedēšanas kampaņu Ekonomikas ministrija noslēgusi ar jēdzīgu risinājumu. Žēl, ka vispirms trūcināja un tikai tagad – nedēļu pirms sprādzienbīstamā aprīļa – piedāvāja risinājumu. Nevis risinājumu meklēja no paša sākuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Balonu piegāde, pievienošana savienojumu pārbaudi jāuztic tikai un vienīgi speciālām firmām. Te nekāda pašdarbība nedrīkstētu būt.

 2. Vēl būs epopeja ar sunīšu čipošanu…pēc tam ar apglabāšanu suņu kapos utt.

 3. Tikko izlasíju,ka šis mēģināja gāzi dabút arā no horizontāli novietota balona- tātad – škidrā fāze pa tiešo reduktorā – un sapratu- no kā tās daudzās nelaimes. Apjēdz vispār,ko dari??? ???

 4. Velns lai parauj visas ministrijas un ,,svinagalvas,,viņās! Visi pensionari laukos tāpat ka es domā ,ko darīt ar sarkanajiem baloniem,bet jaunajam ar gāzi nav līdzekļu! Vismaz taisnīgu kompensāciju par veco samaksātu! Labi vēl ka neliek nomainīt vecos velosipēdus pret jauniem,vai vecās mašīnas pārtraukt pildīt benzīntankos,sakot pērkiet jaunas! Stulbeņi ,vajadzētu aiznest visus sarkanos balonus pie Ministru kabineta un reizē uzspridzināt kopā ar tām svinagalvām!

 5. Tā ir atkal viena ar likumu radīta zelta bedre – kādam zaļo balonu iepircējam…

 6. Bet tagad jau arī daudzi paģēruši ka baloni nekam nederīgi , griež šos pušu, turpat virtuvē “neatejot no kases”. Kaut kāds saits būtu jāizstrādā ar lozungu “Pārstrādā balonu gudri”. Sprādzienbīstamais efekts, un tad vel tā traka smaka, kura tur galbājas hvz cik ilgi..

 7. Padomju laikos vispirms izvērtēja vietu, kur stāvēs balons un plīts. Drošu attālumu, ventilāciju un citus aspektus. Mainot balonu speciālists pārbaudīja savienojumu hermetiskumu. Tagad vēlme nopelnīt un baida kaķi ar pūsli.

 8. Kādai Vidusāzijas tautai ir šāds sakāmvārds: “Ja nelabais grib iepriecināt kādu nabadziņu, tad viņš šim nabadzīņam nozog pēdējo ēzeli un pēc kāda laika ļauj šo ēzeli atrast.”
  Mūsu tā saucamā valdība darbojas pēc līdzīga principa. Šī gāzes balonu nomaiņa ir tikai kārtējais piemērs.
  ( Atcerieties to kampaņu pret šīferi uz jumtiem, manipulācijas ar nodokļiem, dažādas prasības lauksaimniekiem un uzņēmējiem, kuras pēc kāda laika ir tikušas atceltas u.t.t.)

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+