Ekonomika
Nauda

SPRK saskata iespējamu “Sadales tīkla” pārkāpumu lietā par krāpšanos ar OIK 16

Foto: LETA

Ja AS “Sadales tīkls” parakstījis aktu par koģenerācijas stacijas nodošanu ekspluatācijā pirms tas reāli noticis, tad tas ir pārkāpums, šodien žurnālistiem stāstīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) vadītājs Rolands Irklis.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) mediju pārstāvjus informēja, ka Ekonomikas ministrija (EM) gatavos ziņojumu Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS), kurā tiks ietverts vērtējums par SPRK atbildību jautājumā par atļauju piešķiršanu darbu nesākušām koģenerācijas stacijām. Ministrs gan detalizētāk nekomentēja SPRK atbildību.

Savukārt Irklis stāstīja, ka lietā par iespējamu krāpšanos ar darbu nesākušām koģenerācijas stacijām figurē akti, kas balstīti uz SPRK izdotiem noteikumiem.

“SPRK noteikumi ir ietverti EM noteikumos par obligāto iepirkumu, jo tādējādi ministrija var pārliecināties, ka stacija ir nodota ekspluatācijā un ir pieslēgta sistēmai. Tātad EM izmanto SPRK izdotos noteikumus, lai pārliecinātos par pareizi realizētu obligātā iepirkuma atļauju,” skaidroja SPRK vadītājs.

Pēc viņa teiktā, SPRK regulējums ir detalizēts, jo tajā ir paredzēts – kāda elektrostacija tiks būvēta, kāds būs tās pieslēgums, kādi ir tehniskie parametri utt. Turklāt SPRK noteikumi nav mērķēti uz obligātā iepirkuma sistēmu.

“SPRK atbild par atsevišķām stacijām, ne visām. Regulatora kompetencē esošo elektrostaciju kontroles pasākumi tiek veikti pēc tam, kad tās ir nodotas ekspluatācijā. Tāpēc arī SPRK nav apsekojis tās stacijas, kuras minētas saistībā ar iespējamu krāpniecību, jo šo staciju reāli nav. Mēs saņemam informāciju tikai par tām stacijām, kas darbojas,” skaidroja Irklis.

Analizējot publiskajā telpā izskanējušo informāciju par iespējamu krāpniecību ar darbu nesākušām elektrostacijām, SPRK vadītājs norādīja, ka, ņemot vērā regulatora noteikumus, ļoti iespējams, ka “Sadales tīkls” nav ievērojis noteikumos ietvertās prasības.

“Regulatora noteikumi paredz, ka akts ir jāsastāda brīdī, kad elektroenerģijas ražošanas stacija ir nodota ekspluatācijā. Ļoti iespējams, ka “Sadales tīkls” aktus ir sastādījis pirms stacija tika nodota ekspluatācijā. Un tas varētu būs “Sadales tīkla” pārkāpums,” atzina Irklis.

SPRK vadītājs atturējās atbildēt uz jautājumu par to, kā bija iespējams sastādīt aktu pirms elektrostacija tika nodota ekspluatācijā, jo regulators nav iesaistījies šī jautājuma izmeklēšanā. “Ja pie mums vērsīsies un jautās, vai ir ievēroti SPRK noteikumi, noteikti šādu informāciju sniegsim,” pauda Irklis.

Jau ziņots, ka EM veiks obligātās iepirkuma komponentes (OIK) saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas.

Ašeradens piektdien žurnālistiem uzsvēra, ka gadījumā, ja apstiprināsies aizdomas par krāpniecību koģenerācijas stacijās, šis būs “kliedzošs gadījums, kad uzņēmēji ļaunprātīgi izmanto normatīvo bāzi savās interesēs”.

Pamatojoties uz aizdomām par atsevišķu komersantu iespējamu negodprātīgu rīcību ar piešķirtajām atļaujām ražot elektroenerģiju koģenerācijā, EM izstrādājusi rīcības plānu, lai novērstu iespējamu šādas rīcības atkārtošanos.

LA.lv