×
Mobilā versija
+10.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
31. oktobris, 2012
Drukāt

Sprūds: AES var būt pirmais upuris starp Baltijas projektiem

Foto - LETAFoto - LETA

Līdz ar jaunas valdošās koalīcijas izveidi Lietuvā Visaginas atomelektrostacija (AES) varētu kļūt par pirmo upuri starp Baltijas valstu sadarbības projektiem, un ir maz ticams, ka AES projekts virzīsies uz priekšu, aģentūrai BNS sacīja Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

“Domāju, ka pirmais upuris, visticamāk, būs Visaginas atomelektrostacija. Ja koalīcija mainās, Latvijai vairs nevajadzētu būt jautājumiem un cerēt, domāt un gaidīt, ka Visagina iet uz priekšu. Domāju, ka Visaginas projekts kļūs par jaunās koalīcijas pirmo reģionālo upuri, ja tā var teikt,” sacīja Sprūds, gan piebilstot, ka Visaginas AES projekts stagnējis jau pirms Lietuvas parlamenta vēlēšanām.

Viņaprāt, tam ir vairāki iemesli – gan konsultatīvais referendums Lietuvā, kurā vairākums balsotāju noraidīja Visaginas AES ideju, gan tas, ka projekts kopš pirmsākumiem, kad vēl pie varas bija iepriekšējā sociāldemokrātu valdība, ir stipri mainījies.

“Sociāldemokrātu valdība bija tā, kas savulaik atbalstīja Visaginas projektu. Tas jau nebija [pašreizējā premjera Andra] Kubiļus projekts, tam kājas aug jau dziļākā pagātnē, kad pie varas bija sociāldemokrāti. Protams, tajā laikā bija cits menedžēšanas plāns, kā šis projekts tiktu realizēts.. Ja viņu projekts savulaik bijis atzīts par neadekvātu, tad laikam viņiem būtu jāatzīst par neadekvātu šis projekts,” norādīja Sprūds.

Viņš atzina, ka šī situācija rada bažas par atgriešanos sākumpunktā, kad atkal būs jādiskutē par projekta ietvariem, un pašlaik nav skaidras atbildes, kā Latvija varētu rīkoties tālāk.

“Daļēji naglas šajā zārkā tika dzītas jau pirms tam, arī ar lietuviešu līdzdalību, plašākā kontekstā par ekonomisko sadarbību kopumā – gan par “Rail Baltica”, gan saistībā ar dzelzceļu uz Liepāju, gan par to, ka mēs gribējām reģionālu sašķidrinātās gāzes termināli un lietuvieši negaidot pasteidzās pa priekšu un uztaisīja paši sev,” sprieda Latvijas Ārpolitikas institūta direktors.

Jau vēstīts, ka šomēnes Lietuvas Seima vēlēšanās uzvarējušās Sociāldemokrātu partijas līderis Aļģirds Butkevičs, kurš tiek uzskatīts par reālāko premjera amata kandidātu, pirmdien paziņoja, ka ir par atomenerģētiku, taču neatbalsta pašreizējo Visaginas AES projektu.

Pašreizējā Lietuvas valdība bija iecerējusi līdz 2020.gadam uzbūvēt jauno AES valsts ziemeļaustrumu pilsētā  Visaginā, kur atrodas arī apturētā Ignalinas AES. Projektā bija paredzēts iesaistīties arī Latvijai un Igaunijai. Par projekta stratēģisko investoru izraudzīta Japānas kompānija “Hitachi”. Saskaņā ar pašreizējiem plāniem būvniecību paredzēts sākt 2014.gadā, bet elektrības ražošanu – 2020.gadā.

14.oktobrī Lietuvā notikušajā konsultatīvajā referendumā vairākums dalībnieku nobalsoja pret AES būvēšanu valstī. Tā kā referendums bija konsultatīvs, tā rezultāti nav juridiski saistoši, un galīgais lēmums par AES būvēšanu ir jāpieņem Seimam un valdībai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+