×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
26. decembris, 2013
Drukāt

Sprūds: Bērziņa apsveikums Alijevam rada iespaidu, ka vairāk strādāts austrumu virzienā (3)

Foto: LETA  Valsts prezidents Andris Bērziņš tikšanās laikā ar  Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu AlijevuFoto: LETA Valsts prezidents Andris Bērziņš tikšanās laikā ar Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu

Valsts prezidenta Andra Bērziņa telefonsaruna ar Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu, lai apsveiktu viņu dzimšanas dienā, nav nekas ārkārtējs, taču tā jāvērtē attiecīgā kontekstā, aģentūrai LETA teica Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

Šāda situācija pati par sevi neko sliktu nenozīmējot, jo esot valstu prezidenti un valstsvīri, starp kuriem veidojas labākas attiecības, kuras tie cenšas uzturēt. Taču nedrīkstot aizmirst, ka Andris Bērziņš nav tikai privātpersona, bet gan valsts prezidents 24 stundas diennaktī un viņš veido un pārstāv Latvijas tēlu un pozīciju.

Ja Valsts prezidents tādā pašā līmenī uztur attiecības arī ar rietumvalstīm, kas ir mūsu galvenie sabiedrotie Eiropas Savienībā un NATO, tad veidojas līdzsvars. Pretējā gadījumā rodas jautājumi, kādēļ šāda balansa nav.

Ja šāda situācija ir izveidojusies vienreiz, tā ir nejaušība, otrreiz – sakritība, bet trešo reizi – stratēģija. Bērziņa gadījumā rodoties sajūta, ka prezidents vairāk strādājot austrumu virzienā, ko apliecinot vairāki notikumi, piemēram, pēdējie divi – minētā telefonsaruna un vēlme braukt uz Olimpiskajām spēlēm Sočos, kad vairāku Rietumvalstu līderi ir paziņojuši, ka tās neapmeklēs.

Sprūds uzskata, ka nav nekas slikts, ja prezidentam ir šādas iestrādes un stratēģija, ka viņš strādā vienā virzienā. Cita lieta, vai no tā kas sanāks. Viņaprāt, nevarot izslēgt arī personisko motivāciju – vēlmi radīt sev komforta zonu, tikties ar valstu vadītājiem, ar kuriem ir viegli saprasties, ar kuriem viegli sarunāties vienā valodā. Turklāt uzņemšana austrumu valstīs vienmēr esot silta.

Taču ko tas nozīmējot Latvijai, kādu iespaidu tas atstāj uz Latvijas ārpolitiku, attiecībām ar mūsu galvenajiem sabiedrotajiem? Tas esot jautājums arī mums pašiem – ko tas nozīmē mums, kā tas ietekmē mūsu uztveri. Piemēram, lai veicinātu biznesu austrumu virzienā, ir jāveido privāti kontakti, jo tur bizness ir ar „politisku jumtu”. Taču vai mēs vēlamies, akceptēt šādu biznesa attīstību arī pie mums, jautā Sprūds.

Jau ziņots, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš telefonsarunā sveicis dzimšanas dienā Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu, aģentūrai LETA apstiprināja prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne.

Kā vēsta portāls “apa.az” Bērziņš novēlējis Azerbaidžānas prezidentam stipru veselību un panākumus augstajā amatā.

Sarunas gaitā abas amatpersonas pauda pārliecību par veiksmīgu abu valstu divpusējo attiecību attīstību.

“Apa.az” informē, ka Alijevs apsveikuma vēstules saņēma no Ukrainas, Tadžikistānas, Gruzijas, Krievijas un citu valstu amatpersonām.

Kā iepriekš, sveicot Alijevu ar atkārtotu ievēlēšanu prezidenta amatā, norādīja Bērziņš: “Azerbaidžāna ir uzticama un nozīmīga Latvijas partnere Dienvidkaukāza reģionā, jo mūsu valstu attiecības ir draudzīgas, konstruktīvas un savstarpēji atbalstošas. Esmu pārliecināts, ka arī nākamajā prezidenta Ilhama Alijeva prezidentūras termiņā Latvijas un Azerbaidžānas sadarbība būs vērsta uz attīstību, īpaši pievēršoties ekonomiskās sadarbības veicināšanai”.

Alijevs Šogad pārvēlēts uz trešo pilnvaru termiņu.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Sprūds ir Kreituses pakaļlaiža un to pašu dara prezidentam.

  2. Diplomātijai jāstrādā visos virzienos.Politika ir praktiska profesija.

  3. No mūsu stratēģiskajiem partneriem mēs saņemam tikai draudus sodīt par kaut kādas 398. regulas neievērošanu un viltīgus gājienus, cenšoties nelaist mūsu preces savā tirgū. Austrumos, maigi izsakoties, ir lielāki korupcijas riski, toties tur ir naftas nauda un vēlme iegādāties mūsu preces.

Draugiem Facebook Twitter Google+