×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
31. augusts, 2013
Drukāt

Sprūds: mēs trāpījāmies lielās politikas krustugunīs

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Baltijas valstu prezidenti bija blakus ASV prezidentam Barakam Obamam dienā, kad uz viņu koncentrējās visa pasaule, gaidot lēmumu par iespējamu uzbrukumu Sīrijai, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

Viņš atzina, ka šādai apstākļu sakritībai ir gan negatīvā, gan pozitīvā puse. Proti, Vašingtonai vakardiena neiezīmējās kā “Baltijas diena”, bet gan kā “Sīrijas diena”. “No otras puses, tieši šajā “Sīrijas dienā” Baltijas valstu prezidenti bija blakus pie Obamas sāniem, līdz ar to es domāju, ka tā ir zināma simbolika,” skaidroja Sprūds, uzsverot, ka ASV prezidents uz jautājumiem par Sīriju atbildēja trīs Baltijas valstu prezidentu un karogu klātbūtnē.

“Nenoliedzami, tas bija ļoti svarīgs, nozīmīgs pasākums gan Baltijas valstīm, gan Latvijai, vēl jo vairāk šādas globālās nestabilitātes situācijā, kad principā visas pasaules mediju uzmanība ir pievērsta katram nākamajam Obamas solim. [..] Mēs trāpījāmies lielās politikas krustugunīs un varējām parādīt savu klātbūtni tajā visā,” uzskata Ārpolitikas institūta direktors.

Viņš vērsa uzmanību uz to, ka Baltijas valstu prezidentu vizīte tieši šajā laikā ir bijusi ļoti svarīga arī “no ģeopolitiskā signāla izrādīšanas viedokļa,” jo tā notikusi gan pirms Obamas tikšanās ar Krievijas augstākajām amatpersonām, gan arī pirms viņa tikšanās ar Ziemeļvalstu līderiem.

Kā ziņots, 30.augustā pēc Obamas ielūguma darba vizītē Vašingtonā viesojās Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš, Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite un Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess.

Tikšanās laikā tika apliecināts, ka ASV un Baltijas valstis ir vienlīdzīgi stratēģiskās sadarbības partneri, aģentūru LETA informēja Latvijas Valsts prezidenta kancelejas Preses dienestā.

Tiekoties ar Obamu un ASV viceprezidentu Džo Baidenu, galvenie sarunu temati skāra Baltijas valstu drošības jautājumus NATO līgumattiecību kontekstā, Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbību reģionālās sadarbības ietvaros, kā arī jautājumus par Baltijas valstu pieredzes nodošanu Austrumu partnerības un Centrālāzijas valstu attīstībai nākotnē un sadarbību ar šīm valstīm.

“NATO alianse nav vecāko vai jaunāko partneru sadarbības modelis. Mēs Vašingtonas līguma 5.panta saistības uztveram ļoti nopietni,” sarunā atzīmēja ASV prezidents.

ASV puse augsti novērtēja Latvijas un Baltijas valstu iesaisti Afganistānas misijā, kas skaidri apliecina, ka Baltijas valstis ir uzticami partneri NATO aliansē.

Latvijas prezidents pēc tikšanās uzsvēra savstarpējās sapratnes gaisotni, kas valdījusi gan ASV viceprezidenta rezidencē, gan visām amatpersonām kopā tiekoties Baltajā namā.

 

{gallery id=”2083″}

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+