Pasaulē
Citur

Sprūds: Tilersons bija Latvijai izdevīgs0


Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.
Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.
Foto-LETA

“Beigu beigās izskatījās, ka Tilersons bija izdevīgs arī mums. Viņš bija pietiekoši eiropeisks, viņam Eiropas virziens bija svarīgs. To arī apliecina tas, ka pēc visiem notikumiem Lielbritānijā bija diezgan ātri atbalsts no Tilersona puses,” Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā “Apkārt pasaulei: fakti un analīze”, komentējot ziņu, ka ASV prezidents Donalds Tramps atbrīvojis no amata valsts sekretāru Reksu Tilersonu un viņu aizstājis ar Centrālās izlūkošanas pārvaldes vadītāju (CIP) Maiku Pompeo.

Sprūds norādīja, ka pagaidām nav skaidrs, vai Pompeo būs izdevīgs Latvijai: “Ar Maiku Pompeo ir vairāk jautājumu zīmju, nekā atbilžu. Nevar teikt, ka tā sākotnēji nebija ar Tilersonu. Bet Tilersons tomēr mums bija pietiekoši pozitīvs kā valsts sekretārs.” Tajā pašā laikā Sprūds uzskata, ka krasas izmaiņas ASV ārpolitikā nenotiks. “Nevajadzētu pārspīlēt. ASV kuģis ir tāds, kāds ir – viņš ir pagriezies. Tas nemainīsies, neatkarīgi no tā, kas ir valsts sekretāra amatā,” viņš ir pārliecināts.

Sprūds arī sacīja, ka Trampa lēmums nav pārsteidzošs, jo viņa attiecības ar Tilersonu vienmēr bijušas sarežģītas: “Tramps vienmēr ir bijis agresīvāks savās izpausmēs. Tilersons gan kā bijušais biznesmenis, gan kā valsts sekretārs ir mēģinājis censties šīs attiecības veidot diplomātiskāk. Te jau bija zināmas pretrunas.”

Arī politiķu personīgās attiecības esot bijušas saspringtas. “Tas neapstājās pie diplomātiskām niansēm. Arī personiski šīs attiecības nav veidojušās vienkārši. Ir bijušas baumas, ka Tilersons Donaldu Trampu ir nosaucis ne gluži komplimetāros vārdos. Tas kaut kur noteikti jau ir bijis un gruzdējis,” pauda Sprūds.

Sprūds uzskata, ka Tilersona atlaišana bijis tikai laika jautājums: “Tā kopaina bija uz to vedinoša. Drīzāk bija jautājums “Kurā brīdī?”, nevis “Vai?”.”

LA.lv