×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
2. jūlijs, 2017
Drukāt

Ko pašlaik dara bijušais ministrs un politiķis Edmunds Sprūdžs? (19)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Ko pašlaik dara bijušais ministrs  un Reformu partijas politiķis Edmunds Sprūdžs? Veic sekmīgu uzņēmējdarbību Siguldā “Mazās Brīnumzemes” centrā, kur maketā slejas pilsētiņas, pa sliedēm brauc vilcienu modeļi, uz ielām ripo miniatūri auto, ir veikali, dzīvojamie nami, depo ēkas.

 

Jums vairs nav jātaisnojas par ārzemēs iegūtu izglītību, nav jātvarsta izbēguši lāči – esat bez nožēlas, ka pametāt politiku?

E. Sprūdžs: Neatbalstu lielu nožēlošanu – ko ar to lai dzīvē dara? Svarīgi no notikušā kaut ko mācīties. Tad jāiet tālāk. Gadus piecpadsmit mans hobijs ir dzelzceļa modelisms. Pateicoties ģimenes atbalstam, esmu spējis vaļasprieku savienot ar biznesu. 2014. gadā nodibinājām “Mazo Brīnumzemi” ar mērķi izglītot, ieinteresēt bērnus un jauniešus ar tehnoloģijām saistītās prasmēs. Manuprāt, tas ir nepieciešami, lai Latvijā būtu inovatīvi produkti un uzņēmumi. Projektā mijiedarbojas gan augstās tehnoloģijas, gan mākslas, tāpat kā daudzos pasauli iekarojošos produktos. Skolēniem “Mazā Brīnumzeme” ir ideāla platforma mūsdienīgai interešu izglītībai. Ne tai, kur sēž solos un kāds pie tāfeles rāda priekšā, bet tai, kur ļauj pašiem darboties. Modelisms ir piemērots vecumam no 4 līdz 84 gadiem. Dzelzceļa modelisms vairāk pat ir pieaugušu cilvēku aizraušanās. Tā ir ar juveliera precizitāti īstenota ķimerēšanās, kas prasa daudz pacietības. ASV un Vācijā solīdi kungi dzelzceļa maketam atvēl lieku guļamistabu, brīvu pagrabtelpu, bet tas paša izklaidei, kaifa ķeršanai. Mēs veidojam “Mazo Brīnumzemi” tiem jaunajiem meklētājiem, kas dienās varbūt radīs inovācijas dažādās jomās. Ja vēlamies dzī-
vot labāk un pelnīt vairāk, tad tehnoloģiju interešu izglītībā ir jāiegulda ne tikai valstiskā līmenī, bet arī sabiedrībā un uzņēmējdarbībā. Tā patiesībā ir tāda patriotisma lieta – tieši tāpat kā Dziesmu un deju svētku kustība. Līdzīga jauda ir jāieliek arī inženierzinātnēs un tikai tad būs iznākums. Ir likumsakarīgi, ka mums ir tik daudz pasaules klases mūziķu – mēs kā sabiedrība tajā esam ielikuši milzu enerģiju.

 

Esat labā noskaņojumā, darbojoties interesantā lauciņā, bet pirms sešiem gadiem politiskajā laukā valdīja liela rosība. Valdis Zatlers dibināja partiju, nāca jauni cilvēki ar cerībām, toskait vēlākais ZRP premjera kandidāts Sprūdžs. Kā atceraties šo laiku?

Mana atziņa, ka būtiskām pārmaiņām nepieciešama kritiskā masa. Lai gan sabiedrība atbalstīja un bija labi vēlēšanu rezultāti, mazākas lietas RP izdevās novest līdz iznākumam, bet ar lielākām līdz galam netikām. Reformu veikšanai kritiskās masas bija par maz. Mums pārmeta kļūdas, lēmumus, kas izraisīja reitingu krišanos. Tomēr lielākais trūkums bija vāja partijas organizācija. Stiprāka, labāk organizēta komanda spētu pārvarēt tās grūtības, ar ko sastapās RP.

 

“Rīkojums nr. 2” bija motivēts ar to, ka no politikas jāpadzen naudas vara. ZRP sīvi spēkojās ar oligarhiem, izslēdza no koalīcijas Zemnieku savienību, bet nu liela daļa cīnītāju ir prom, turpretī ZZS zirgā kā varas partija!

Tas, ka izdevās mazināt divu līdz tam ļoti ietekmīgu vīru neproporcionālu ietekmi, man šķiet nozīmīga lieta. Reformu partijai bija kļūdas, bet ne vairāk kā pieredzējušām, ilgāk pastāvošām partijām. Mums pretdarbojās apstākļu kopums, kura dēļ RP šodien vairs nav, taču, kamēr darbojāmies, tas nebija gauži katastrofāli un neveiksmīgi. Bija pozitīvi pienesumi. Piemēram, profesionāli cilvēki, kas palikuši politikā, joprojām ir amatos, ministri, deputāti. Pilnībā mainīt politisko vidi neizdevās, bet paskatieties kaut uz pašvaldību vēlēšanām. Es redzu pazīmes, ka saturs sāk dominēt pār formu. Ejam pareizajā virzienā. Bija nopietnas žurnālistiskas iedziļināšanās, teiksim, “Delfu” projektā ar Domburu, lai izvilktu no politiķiem – kas ir tur, apakšā? Kāds piedāvājums? Uz Saeimas vēlēšanām process, ceru, kļūs vēl izzinošāks, par pakāpi kvalitatīvāks.

 

Vai tiešām ar skatu no malas redzat, ka politikā kas mainās? Vecie regulētāji pagājuši nostāk, bet jauni noteicēji ir klāt, grib ietekmēt partijas, pirkt politiku. Sabiedrība pat apātiski noskatās – tur nekas nemainīsies.

Minēju labo lietu. Bet mārketingā ir termins “ārprāta definīcija” – ja darīsi to pašu, ko vienmēr, dabūsi rezultātu, ko vienmēr esi dabūjis. To visi ne līdz galam sapratuši. Galvenokārt Rīgā, Ventspilī bija būtiskas vēlētāju daļas pieprasījums pēc pārmaiņām, bet no politiķu puses nebija jaunas pieejas, kā pasniegt, pamatot piedāvājumu un pārspēt “vecos”. Svaigie spēki zināmu rezultātu parādīja. Līdz Saeimas vēlēšanām jaunās partijas var pieņemties spēkā, nākt ar izvērstāku programmu, kas piesaistītu vēlētājus.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Nu drusku zinot aizmuguri, jau tas vien, ka džeks ir atkopies un ar jaunu biznesu, pelna cieņu. Lielākā daļa pie tiem mēsliem, kuros viņš politikas dēļ nonāca, būtu vienkārši nodzērušies un pa galam.

 2. Patiesība ir tāda, ka šis āksts nebija politiķis.
  Kaut ko imitēja, “pareizi” runāja, un darīja pilnīgi dumjas un nepareizas lietas.
  Rezultātā, panāca pilnībā pretējas lietas – pēc šī āksta tā oligarhu ietekme šajās nozarēs pieņēmās spēkā.
  Pretīgi redzēt šo seju atkal.

 3. Mūsu Frenks Honikers…

 4. viņš taču ZSS cilvēks, naivie

  • Tapec jau Leitass bija jalikvide no amata ,jo nebija neviena partija un vinam ir sava galva un domasana.
   Nekas jau nau mainijies LVGMC ,ka brauka pa labi pa kreis ta ari brauka par nodoklu maksataju naudu .

 5. Jauks biznesss, no bijusa ministra! Veel no pamperiem nau izkaapis!

 6. Ļoti normāls cilvēks. Žēl ka nav politikā. ZZS ir jāizsvēpē no Latvijas politikas vārdnīcas.

  • Tikai keroties pie kautkadam reformam vajaga padomat par citiem cilvekiem .
   Runa iet par LVGMC kur atlaida Leitasa k un vina vieta atstaja Stikutes k kura izrekinajas ar darbiniekiem kuri nedomaja ka vina velejas .
   Tas ari ir zinams VARAMA vadoniem,bet pagriests taka ka audits neko neatrada pie pusgada meklesanas
   Cieta jau nevainigi cilveki kurus atlaida vai dabuja aiziet no darba .
   Saja valsti jau nau kam prasit taisnibu,jo valda tikai savejiekuriem TAUTA neinterese .

 7. un kāpec mums bāž acīs to sudabrāli? tukša vieta, pat caurums tā teikt, kuru viš intresē? nevienu, bet izvelk no pagultes, intervē, šis atkal sagvelž muļķibas, un LA tiražē……

 8. hā hā hā, beidzot savā vietā, spēlējas ar vilcieniņiem, tur daudzu ministru vieta, arī premjera

  • Nekā smieklīga te nav . Ja ar hōbiju var nopelnīt piķi , nu nav jāmokās ! Nu NAV TAS PUIKA POLITIĶIS ! Vismaz pagaidām…. Ielēca circenīc karstos pelnos , apsvila spārniņi … Jauns vēl , ar vilcieniņiem paspēlēsies , gadi paies un izaugs zēns par VĪRU . Varbūt…

 9. Kāpēc mums jāzina ko dara sīks blēdis un politisks līķis?

  • Tieši tu blēžiem šķēlēm un citiem lv izzadzējiem laizi pa-autus!
   Sprūdžs bija viens no SAKARĪGĀKAJIEM cilvēkiem politikā … Ko čurā aubē un tupi pagultē? Ej pats Latvijas politikā un veido taisnīgu un godīgu Latviju? Vai esi par stulbu, tāpēc rej no pagultes kā pastulbākajam pastalniekam ierasts, a?

   • Un ko tu vīženiek ar fufaiku mugurā te žvanksti no savas pagultes ? Strādā par autiem no Zvereva ?
    *Laizi p autus..* Kas jums , latentajiem gnomikiem , par kaiti tādu ? Nu nelaiza un nesūkā ! SAVU VIEDOKLI pauž , idejōt ! Nemēri citus ar savu kleino olekti !

Draugiem Facebook Twitter Google+