Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Lindermana fantāzijas. Viltus ziņa: NBS nozagtās ierīces atdotas Ukrainas bataljonam3

Ekrānuzņēmums no lv.sputniknews.ru

Vairākos Krievijas interneta medijos parādījušies apgalvojumi, ka no Latvijas armijas nozagtās nakts redzamības ierīces esot nogādātas Ukrainā, kur nonākušas pie bataljona “Azov”. Pirmavots šai “ziņai” ir Krievijas propagandas portāls “Sputnik Latvija”, bet autors – nacionālboļševiks Vladimirs Lindermans, kurš pēdējā laikā aktīvi pievērsies šāda veida paš­izdomātai “analītikai”.

Vēl nesen viņš “Sputņik” rakstīja, ka Latvijas prezidents un valdība piesavinājusies naudu prettanku raķešu sistēmu iepirkumos. Tagad V. Lindermans apgalvo, ka no armijas noliktavām pazudušās ierīces kāds NBS virsnieks esot pārdevis vai atdevis brīvprātīgo organizācijai “Tēvijas sargi”, kas tās nogādājusi Ukrainā.

Tālāk viņš atsaucas uz laikrakstā “NRA” rakstīto, ka organizācija “Tēvijas sargi” nogādājusi Ukrainas brīvprātīgajiem bataljoniem kravu no Latvijas un tajā bijušas arī nakts redzamības ierīces, kuras saņēmis bataljons “Azov”.

Lindermans arī norāda, ka tas esot “neonacistu bataljons”, un spriež, ka tieši pēc amerikāņu iejaukšanās esot sākusies izmeklēšana Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos. Lindermans pauž apmierinātību, ka daži vietējie “Azov” piekritēji ar “aizokeāna apgabala komitejas” (obkoma. – Ģ. V.) palīdzību esot atlaisti no militārā dienesta.

Šī informācija parādās vēl dažās Krievijas dezinformācijas lapās, to pārpublicējis arī Latvijas krievvalodīgais portāls “Vesti.lv”. Savukārt sociālajos tīklos tā uzkurinājusi pret Ukrainu noskaņoto publiku.

Atmaskojums

Biedrības “SOS palīdzība Ukrainai” saņemtais čeks no tirgotāja par nakts redzamības ierīču apmaksu.
Biedrības “SOS palīdzība Ukrainai” saņemtais čeks no tirgotāja par nakts redzamības ierīču apmaksu.

“Sputņik” autors viltus ziņu veidojis, saliekot kopā divus nesaistītus faktus. Pirmais fakts – Latvijas NBS ir skandāls, kurā vairāki cilvēki apsūdzēti par nakts redzamības ierīču zagšanu no noliktavām un pārdošanu tālāk. Otrais fakts – brīvprātīgo biedrība “SOS palīdzība Ukrainai” iegādājusies nakts redzamības ierīces un dāvinājusi tās “Azov” bataljonam. “SOS palīdzība Ukrainai” saistīta ar biedrību “Tēvijas sargi”.

Abos gadījumos parādās atslēgvārds “nakts redzamības iekārtas”, kas bijis pietiekami, lai to visu sapītu vienā stāstā. Nekādus pierādījumus, ka tās ir vienas un tās pašas iekārtas, “Sputņik” nesniedz, viss balstās tikai uz Lindermana fantāzijām.

“Par meliem jau neko citu kā vien to, ka tie ir meli, pateikt nav iespējams,” saka biedrības “Tēvijas sargi” vadītājs un tuvcīņas treneris Jānis Sils. Viņš norāda uz publiski pieejamiem faktiem, ka “Facebook” grupā “SOS palīdzība Ukrainas armijai” vākti ziedojumi nakts redzamības ierīču iegādei “Azov” bataljonam.

Par nepieciešamību vākt līdzekļus savā ierakstā maijā paziņojis grupas administrators Jānis Pujats, kurš turpat komentāros zem ieraksta izteicis pateicību par katru ziedoto summu. 18. jūlijā jau līdzekļi ir savākti un grupas “Facebook” ierakstā tiek izteikta pateicība visiem ziedotājiem, nosaucot tos vārdā. Tas liecina, ka līdzekļu vākšanas process ir ļoti caurspīdīgs.

“LA” rīcībā ir pirkuma čeku un maksājumu orderu kopijas par divu nakts redzamības ierīču “Pulsar Digiforce X970” iegādi, kas kopā izmaksājis 1580 eiro. Savukārt 5. oktobrī “Facebook” ievietota fotogrāfija, kurā redzams, kā Jānis Sils kopā ar domubiedriem Ukrainā nakts redzamības ierīces nodod “Azov” kaujinieku rīcībā. Šādas ziedojumu akcijas biedrība “SOS palīdzība Ukrainai” rīko regulāri, un to norisei sociālajā tīklā līdzi var sekot ikviens interesents.

Arī Aizsardzības ministrija apliecina, ka te ir runa par dezinformāciju.

“Mēs šādiem propagandas medijiem neizrādām tādu cieņu, lai komentētu visu, ko viņi raksta, tomēr izsakām vilšanos par viņu fantāzijas un izdomas trūkumu. Stāsta veidotāji taču varēja pacensties un pieminēt arī kādu eksotiskāku valsti, lai būtu interesantāk. Cik mums zināms, Ukrainai ekipējuma pietiek, ir daudz dažādu programmu, ar kurām tiek palīdzēts, tam nav vajadzīgs zagt ekipējumu no armijas noliktavām,” saka Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins.

Tiesa gan, skopa informācija par nakts redzamības ierīču zagšanas skandālu NBS šajā gadījumā pavērusi plašu lauku Krievijas propagandai, lai vītu sazvērestības teorijas. K. Galkins norāda, ka par notikušo pagaidām netiek stāstīts plašāk, jo par to ierosināts kriminālprocess, NBS vadība nevēlas ietekmēt tā gaitu, un ir ieinteresēta, lai ātrāk tas tiktu iztiesāts un vainīgie saņemtu sodu.

Militārās policijas Izmeklēšanas dienesta lietvedībā atrodas kriminālprocess, kas uzsākts 2018. gada 31. augustā, par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, kā arī par dažāda veida NBS bruņojuma materiāli tehnisko līdzekļu piesavināšanos lielos apmēros. Šobrīd vairākām personām ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi un vienai personai ir piemērots drošības līdzeklis apcietinājums.

Saistītie raksti

K. Galkins norādīja, ka no dienesta pienākumu pildīšanas atstādinātas trīs kriminālprocesā iesaistītās amatpersonas un viena amatpersona ir atvaļināta. Papildus aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis uzdevis NBS komandierim ģenerālleitnantam Leonīdam Kalniņam vērtēt citu amatpersonu disciplināro atbildību.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīgas domes koalīcijā varētu būt izveidojušās jaunas nesaskaņas
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērna nolaupīšanas lietā ECT atzīst Latvijas pārkāpumu procesuālās vienlīdzības neievērošanā
8 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Sociālās mājas būvniekus Bolderājā pārsteidz uzietā padomju armijas munīcijas noliktava
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
7 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Naktī Purvciema iedzīvotājs sēž uz vakts un pieķer riepu dūrēju 1
5 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Koalīcijā runāšana caur puķēm tāpat neko nedod
10 stundas