×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
31. jūlijs, 2013
Drukāt

ST nerosinās lietu par Latvijas un ASV līgumu par izdošanu

LETALETA

Satversmes tiesa (ST) nerosinās lietu par Latvijas un ASV līgumu par izdošanu pēc kibernoziegumos apsūdzētā Denisa Čalovska konstitucionālās sūdzības, aģentūra BNS uzzināja tiesā.

Tas nozīmē, ka nākamajā otrdienā valdība varēs lemt jautājumu par Čalovska izdošanu, otrdien to atlika, jo vēl nebija ST lēmuma.

Šādu lēmumu ST 2. kolēģija pieņēma trešdien. Čalovska pārstāvju iesniegtā jau atkārtotā sūdzība ST tika saņemta šā gada 15.jūlijā. Jau vēstīts, ka pēc pirmā pieteikuma saņemšanas ST atteicās rosināt lietu.

Čalovskis bija lūdzis par antikonstitucionālu atzīt starptautisko līgumu “Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgums par izdošanu” un likumu, ar kuru šis līgums ratificēts. Viņš lūdza atzīt izdošanas līgumu un Likumu par neatbilstošu Satversmes 90. pantam, kas paredz, ka ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības, 92.panta pirmajam teikumam, kurā rakstīts, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā, un 98.panta trešajam teikumam, kas paredz, ka Latvijas pilsoni nevar izdot ārvalstīm, izņemot Saeimas apstiprinātajos starptautiskajos līgumos paredzētos gadījumus, ja ar izdošanu netiek pārkāptas Satversmē noteiktās cilvēka pamattiesības.

ST tiesnešu kolēģija konstatēja, ka pieteikums balstīts uz tiem pašiem faktiskajiem apstākļiem un ietver līdzīgu juridisko pamatojumu kā iepriekš iesniegtais pieteikums. Iepriekšējo pieteikumu ST Čalovskis bija iesniedzis šā gada 12.aprīlī un, to izskatot, kolēģija nolēma atteikties ierosināt lietu.

Savukārt, izskatot otro sūdzību, kolēģija konstatēja, ka juridiskais pamatojums attiecībā uz izdošanas līguma un likuma atbilstību Satversmes 98. pantam nav būtiski mainījies, līdz ar to nav pamata ierosināt lietu šajā daļā.

Turklāt pietiekams juridiskais pamatojums nav sniegts arī par izdošanas līguma un likuma atbilstību Satversmes 92.pantam. Sūdzības iesniedzējs pauž uzskatu, ka viņa tiesību aizsardzība izdošanas procesā, proti, tiesības vērsties tiesā, ir neefektīva un Latvijas tiesu vara nevarot vērtēt Latvijas pilsoņa izdošanas pieļaujamību. Kolēģija atkārtoti norādīja, ka Denisa Čalovska izdošanas pieļaujamība ir izvērtēta Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas lēmumā.

Par Čalovska uzskatu, ka izdošanas līgums un likums nav pienācīgi saprotami un paredzami, proti, viņš nevarot uzzināt savas tiesības un pārbaudīt to, vai ASV nodrošinās Satversmē noteiktās pamattiesības. ST atkārtoti norādīja, ka Izdošanas līgums “expressis verbis” – tiešā tekstā – noteic abu valstu pienākumu pienācīgi ievērot cilvēka tiesības.

Tādējādi kolēģija secināja, ka pieteikumā nav sniegts ST likuma prasībām juridiskais pamatojums par izdošanas līguma un likuma iespējamo neatbilstību Satversmes 90. pantam, 92. panta pirmajam teikumam un 98. panta trešajam teikumam. Pienākums pieteikumā ietvert juridisko pamatojumu ir noteikts Satversmes tiesas likumā. Tā kā Čalovska pieteikums neatbilst likuma prasībām, Satversmes tiesai nav pamata ierosināt lietu, uzsver ST

ST tiesnešu kolēģijas lēmums nav pārsūdzams.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka otrdien valdība bija iecerējusi skatīt jautājumu par kibernoziegumos apsūdzētā Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska izdošanu tiesāšanai ASV. Tomēr Ministru Kabinets atlika uz nedēļu šā jautājuma skatīšanu, jo ST otrdien notikušajā kolēģijas sēdē vēl nepieņēma lēmumu, vai rosināt lietu pēc Čalovska pārstāvju lūguma.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Čalovska advokāti ir vērsušies ST, apstrīdot Latvijas un ASV valdības 2005.gada 7.decembra līguma par izdošanu atbilstību Latvijas Satversmei. Čalovska pārstāvji arī lūdza valdību atlikt lēmuma skatīšanu kamēr nav ST lēmuma.

Jau izskanējis, ka valdība otrdien plānoja skatīt jautājumu par Čalovska izdošanu tiesāšanai ASV. Reformu partijas ministri paziņojuši, ka izdošanu neatbalstīs. Savukārt premjers norādījis, ka šādi paziņojumi ir pārsteidzoši.

Čalovski un citus hakerus ASV apsūdz par to, ka viņš ar datorvīrusu “Gozi” inficējis vairāk nekā vienu miljonu datoru pasaulē. Izmantojot radīto vīrusu, iegūta informācija, kas ļāvusi ielauzties banku kontos un nozagt naudu miljoniem latu vērtībā. Inficēto datoru vidū ir arī 190 ASV Nacionālās aviācijas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoru.

Čalovski aizturēja Rīgā pērn decembrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+