Latvijā
Sabiedrība

ST pēc tiesībsarga Jansona pieteikuma ierosinājusi lietu par valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu0


Juris Jansons.
Juris Jansons.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Satversmes tiesa (ST) pēc tiesībsarga Jura Jansona pieteikuma ierosinājusi lietu par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra atbilstību Satversmei, aģentūru LETA informēja tiesā.

Apstrīdētā norma paredz, ka valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs vispārējā gadījumā ir 64,03 eiro mēnesī, bet invalīdiem kopš bērnības – 106,72 eiro mēnesī.

Lieta ierosināta pēc tiesībsarga pieteikuma. Tiesībsargs uzskata, ka apstrīdētajā normā noteiktais valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs nav pietiekams, lai nodrošinātu tā saņēmēju pamatvajadzības – veselīgu ēdienu, apģērbu, mājokli, veselības aprūpi un obligāto izglītību.

Lai gan valsts ekonomika attīstījusies, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ilgstoši nav pārskatīts, uzsvēris Jansons. Turklāt tas, viņaprāt, noteikts, pamatojoties uz politiskiem apsvērumiem, nevis ekonomiskiem rādītājiem. Tādējādi tiesībsarga ieskatā valsts neesot pienācīgi izpildījusi no Satversmē izrietošo pozitīvo pienākumu nodrošināt personām sociālo palīdzību.

Tiesībsargs norāda, ka apstrīdētajā normā noteiktais valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs izraisa tā saņēmēju sociālo atstumtību un nenodrošina viņiem vienlīdzīgas iespējas, salīdzinot ar ekonomiski aktīvām personām.

Tiesa ir uzaicinājusi Ministru kabinetu līdz 2020. gada 20.janvārim iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2020.gada 19.aprīlis. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Jau ziņots, ka oktobra sākumā tiesībsargs vērsās Satversmes tiesā, lūdzot noteikt, ka esošais garantētais minimālo ienākumu līmenis ir neatbilstošs Satversmes 1. un 109.pantam.

Saistītie raksti

Savukārt 22.oktobrī Jansons vērsās Satversmes tiesā par Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra neatbilstību Satversmei.

Nedaudz vēlāk tiesībsargs arī vērsās Satversmes tiesā, apstrīdot kā pamatlikumam neatbilstošus valdības noteikumus par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu.

LA.lv