Foto – LETA

Stabilizācija gan policijā, gan noziedzībā 1

Valsts policijas 2013. gada pārskata sanāksmē no amatpersonām izskanēja, ka gan Valsts policija savā darbībā stabilizējusies, gan – ar zināmām strukturālām izmaiņām – arī noziedzīgā pasaule.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis pauda prieku, ka policija veiksmīgi nodrošinājusi pāreju valstī no lata uz eiro, ka samazinājies smagu noziegumu skaits. Viņu apbēdina, ka vairāk ir sīkāku noziegumu. Ministrs aicināja policistus arvien vairāk apgūt modernās tehnoloģijas, vienlaikus neaizmirstot vienmēr būt gataviem sabiedrību aizstāvēt uz ielas fiziski.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane iepriecināja, ka jau sākusies jauno rāciju piegāde policijai, plānota policijas informācijas sistēmas uzlabošana. Viņa atgādināja, ka jāuzlabo darbs pie krimināllietu noformēšanas un to datu ievades informācijas sistēmā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins uzsvēra, ka nepieciešams investēt līdzekļus cietumos, lai no tiem nebūtu iespējams organizēt noziegumus, – tas kļūst arvien populārāk. Tāpat jāiegulda nauda ekspertu apmācīšanā, jo sāk veidoties arvien garākas rindas uz dažādām ekspertīzēm.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis iepazīstināja ar cipariem. Pēc normatīvajiem aktiem, maksimālais vietu skaits policijā ir 7795, finansējums piešķirts 7327, reāli strādā 7058 cilvēki. No visiem policistiem sievietes ir 28,1%, kas esot pietiekami normāli. No 106 amatpersonām, kuras 2014. gadā varētu doties izdienas pensijā, 75 grib turpināt dienestu – tas, pēc policijas priekšnieka domām, esot labs rādītājs, kas norāda uz situācijas stabilizēšanos policijā. Ierindas policista vidējais atalgojums 2013. gadā bijis 506 eiro (šogad plānots 565 eiro), virsnieka – 697 (752) eiro.

2013. gadā pret policistiem uzsākti 95 kriminālprocesi (2012. gadā – 89), 272 gadījumos piemēroti disciplinārsodi (2012. gadā – 271).

Kopumā pagājušajā gadā noziedzīgu nodarījumu skaits valstī, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazinājies par 4,7% un ir 47561. Uz 10 000 iedzīvotāju izdarīti 211,3 noziegumi (pērn – 224,7). Sevišķi smagi noziegumi bija 1939 (2012. gadā – 3205), smagi noziegumi – 16390 (15043), kriminālpārkāpumi – 3427 (11551), mazāk smagi noziegumi – 21990 (14332).

Pagājušajā gadā Valsts policija 2166 reizes izņēmusi narkotiskās vielas, no kurām 30% gadījumos tie bijuši amfetamīni, 28% – jaunās psihoaktīvās vielas, 17% – marihuāna, 12% – heroīns, 7% – psihotropie medikamenti, pa 1% – hašišs un kokaīns, 4% – citas aizliegtās vielas.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeijers, runājot par pozitīvajām izmaiņām noziegumu struktūrā, mazliet ironiski atgādināja zināmo teicienu: ir meli, lieli meli un statistika. Viņš ar to domāja pagājušā gada izmaiņas krimināllikumā, kas daudzu noziegumu smagumu mazināja. Ģenerālprokurors domā, ka situācija noziedzības pasaulē stabilizējusies, tāpat kā situācija ar policiju, kas ļauj domāt, ka stabilizācija pārtaps darba uzlabošanā. Stabils esot arī no prokuratūras policijai atgriezto lietu skaits.

Reklāma
Reklāma

“Apmeklējot reģionus, konstatēju paradoksālu faktu: vislabāk policijas izmeklētāji strādā tur, kur ir lielāks bezdarbs – mazāka kadru mainība, pieredzējušāki speciālisti, līdz ar ko mazāk pretenziju pret policistu darbu no prokuroriem,” sacīja Ē. Kalnmeijers. Beigās viņš tomēr paslavēja policiju par labu darbu 2013. gadā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.