×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
12. maijs, 2015
Drukāt

No veikala “Depo” izņemti stādīšanai nederīgi kartupeļi (2)

Foto - LETAFoto - LETA

“Veikalā “Depo” nopirku vietējos sēklas kartupeļus ‘Riviera’. Pilnīgi visiem bumbuļiem maisā ir iekaltuši dobumiņi, iekšpusē – gaiši dzeltena puve. Vai tā ir vīrusslimība? Vai šos kartupeļus drīkst stādīt, ja tiem izgriež visus bojājumus?” VELTA KOKNESĒ

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Ūdre informē, ka, saņemot pircēju sūdzības, iestādes inspektori 21. aprīlī veica pārbaudi veikalā “Depo” un visā veikalu ķēdē no tirdzniecības tika izņemta šī sēklas kartupeļu partija.

Sēklas kartupeļi ir uzglabāti nepiemērotos apstākļos, kas veicināja kartupeļu bumbuļu sausās puves jeb fuzariālās puves veidošanos, ko ierosina Deuteromycetes klases vairākas Fusarium ģints sēnes (par šo un citām sēklas kartupeļu slimībām vairāk var uzzināt, konsultējoties VAAD reģionālajās nodaļās vai zvanot uz dienesta uzticības tālruni 67550944). Šis organisms ir pieļaujams sēklas materiālā, bet visā partijā nedrīkst būt vairāk par 1% bojātu kartupeļu. Lai iegūtu labu ražu, jāstāda tikai veseli kartupeļu bumbuļi.

Pircējiem ieteicams vērsties pie sēklas kartupeļu pārdevēja, uzrādot veikalā pirkuma čeku (veikala “Depo” vadība jau ir informēta par šo gadījumu), lai atgūtu naudu par nekvalitatīvo preci.

Sēklu un šķirņu aprites likums paredz, ka sēklu sagatavotāju, saiņotāju un tirgotāju pienākums ir nodrošināt sēklu kvalitātes saglabāšanos visā to sagatavošanas, saiņošanas un tirdzniecības gaitā.

– Bojātos kartupeļus nevajadzētu stādīt, jo fuzariālā puve, iespējams, jau skārusi pumpurus, tie nedīgs. Tātad pastāv risks, ka neizaugs nekas. Protams, krīzes gados stādīja pat kartupeļu mizas, taču tā bija lāpīšanās un uz normāla lieluma ražu cerēt nevarēja, – piebilst Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. tie domāti ēšanai un ķimizēti, lai asnus nedzen un nevar pavairot.

  2. atraduši vietu,kur sēklas kartupeļus pirkt!?

Draugiem Facebook Twitter Google+