×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
14. septembris, 2015
Drukāt

Stādu parādes fenomens

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Tuvojoties ikgadējai Rudens stādu parādei, kas 19. septembrī notiks jau vienpadsmito reizi dārzkopības nozarei tik simboliskajā vietā – Bulduru Dārzkopības vidusskolas dārzā, vēlamies akcentēt un atgādināt gan par Latvijas stādu audzētājiem, gan to, cik būtiski ir iegādāties Latvijas klimatam atbilstošu stādu materiālu.

Nozares prestižs jāceļ
Dārzkopības tradīcijas Latvijā rada labvēlīgu vidi stādu audzēšanas attīstībai. Tomēr arvien vairāk nozarē jūtams kvalificēta darbaspēka deficīts, jo pēdējo gadu laikā nozares prestižs ir diezgan pabalējis, jauniem cilvēkiem izvēloties studēt citās specialitātēs. Samazinoties speciālistu skaitam nozarē, attiecīgi sarūk arī zināšanu resursi un tas savukārt var radīt sekas saražotās produkcijas kvalitātei un apjomiem. Lai popularizētu nozari un celtu tās prestižu, Latvijā visiem stādu audzētājiem un audzētavām ir iespēja ietekmēt savu nozari, kļūstot par Stādu audzētāju biedrības biedriem. Biedrība ir izvirzījusi savus stratēģiskos mērķus, kuru starpā ir ražošanas un pārdošanas apjomu strauja un agresīva palielināšana, ražošanas resursu izmantošanas efektivitātes paaugstināšana, kā arī nozarē iesaistīto personu zināšanu vairošana.

Nozares speciālisti tiek sagatavoti dalīti – vidējo profesionālo izglītību iespējams iegūt Bulduru Dārzkopības vidusskolā un Ogres Meža tehnikumā, savukārt augstāko – Latvijas Lauksaimniecības universitātē, bet zināšanas par augu bioloģiju – Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē.

Lai popularizētu nozari, biedrība jau daudzus gadus organizē pasākumu “Latvijas Stādu parāde”, kas norisinās divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Parasti apmeklētāju skaits šajos pasākumos mērāms tūkstošos, bet dalībnieku skaits pārsniedz 100. Parādes galvenais mērķis ir piedāvāt tikai Latvijā audzētus stādus, kam pat izveidota speciāla ētikas komisija, kas parādes rītā anonīmi apskata visu dalībnieku produkciju.

Latvijai ir ar ko lepoties
Līdz šim Latvijas stādu audzēšanas produktu konkurētspēja balstījusies uz ražošanas resursu salīdzinoši zemajām izmaksām. Taču jāatzīmē, ka Latvija visā pasaulē ir slavena ar savu vērienīgo selekciju tādām kultūrām kā rododendri, parka rozes, gladiolas, dālijas, lilijas, tulpes, dienziedes, vīnogulāji u. c.

Pateicoties “Latvijas Valsts mežu” stādu audzētavām, vairāk nekā pusi nozares apgrozījuma veido tieši meža stādu produkcija. No dekoratīvajiem stādiem vērtīgāko daļu nodrošina skujkoku grupas produkti, savukārt apzaļumotāju firmu pieprasījumos pārsvarā dominē dekoratīvie lapu koku un krūmi.

Dominē tiešā tirdzniecība
Stādu audzēšanas produktu izplatīšanā dominē tiešā tirdzniecība, lai gan, tiesa, lēnām, bet pārliecinoši arī šajā nozarē ienāk informāciju tehnoloģijas un arvien vairāk uzņēmumu domā par elektronisku pasūtījumu pieņemšanu un izpildes vadības sistēmām. Tas viennozīmīgi būtu solis pretī audzēto produktu pieejamības uzlabošanai gan vairumtirdzniecībā, gan mazumtirdzniecībā. Darbojoties nozarē pietiekami ilgu laiku, lielākie un nozīmīgākie tirgus dalībnieki ir ieguvuši izpratni par vietēja tirgus darbības mehānismiem un, neskatoties uz to, ka liela daļa produkcijas tiek pārdota tiešajā tirdzniecībā, tiem izveidotas iestrādnes sadarbībai ar vairumpircējiem gan Latvijā, gan ārpus valsts robežām.

11. Rudens stādu parāde
Rudens stādu parāde notiek sezonas ražas laikā, iekrāsojot dārzkopības sezonas noslēgumu. Pasākuma laikā stādu audzētavas no visas Latvijas plašā klāstā piedāvās augļu kokus un ogulājus, dekoratīvos kokus un krūmus, kā arī daudzgadīgās puķes un citus stādus.

Pagājušajā gadā Rudens stādu parāde sasniedza rekordlielu apmeklētāju skaitu – 12 000, tajā skaitā viesus no tuvākām un tālākām kaimiņu zemēm. Arī dalībnieku skaits ar katru gadu arvien pieaug, piedāvājot plašāko augu sortimentu ikviena vēlmēm un prasībām.

Šogad parādi papildinās paraugdemonstrējumi no SIA “Labie koki”, kas interesentiem parādīs koku kopšanas aizkulises skolas parkā. Ikvienam būs iespēja redzēt, kā sakopjami jūsu pagalmos esošie koki, kā arī uzzināt, kad tas labāk darāms. Arī Bulduru Dārzkopības vidusskolas pasniedzēji un audzēkņi šogad dalīsies savā pieredzē, apmeklētājiem sniedzot praktiskus padomus augu kopšanā.

Rudens stādu parādes norises vieta ir zīmīga un jau vienpadsmit gadus notiek stratēģiski nozīmīgajā Bulduru Dārzkopības vidusskolas dārzā, ko izveidojuši un kopuši skolas audzēkņi un pasniedzēji. Skola šogad svinēja savas pastāvēšanas 105. gadadienu un tai ir vissenākās tradīcijas dārzkopības nozarē. Bulduru Dārzkopības vidusskola ir Latvijā vienīgā izglītības iestāde, kur var iegūt izglītību dārzu un ainavu veidošanā, kā arī floristikā. Uzņemšana un dokumentu pieņemšana: http://www.bulduri.lv/index.php?lang=lv.

Līdz 18. septembrim sadarbībā ar portālu delfi.lv un pasaulē vadošo mājokļu, dārzu un ārtelpu patēriņa preču ražotāju FISKARS norisināsies fotokonkurss “Parādi savu ražu”, ko atradīsiet portāla sadaļā Mājai & dārzam.
Stādu audzētāju biedrības organizētās Stādu parādes ir vienīgie nozares pasākumi, kur apmeklētājiem ir garantija par to, ka piedāvājumā ir tikai Latvijā audzēti stādi. To kontrolē speciāli izveidota ētikas komisija, kas pārliecinās par stādu atbilstību biedrībā pieņemtajai definīcijai “Kas ir Latvijā audzēts stāds?”. Plašāku informāciju iespējams iegūt www.stadi.lv.

Rudens stādu parādē apmeklētājiem tiks piedāvāts:
• Vairāk nekā 100 stādu audzētāju no visas Latvijas.
• Konsultācijas stādu audzēšanā, izvēlē un dārza plānošanā.
• Dārza preču un tehnikas tirdzniecība.
• Amatnieku un Latvijas ražojumu gadatirgus.
• Paraugdemonstrējumi koku griešanā un veidošanā (SIA “Labie koki”).
• Praktiski padomi no Bulduru Dārzkopības vidusskolas pasniedzējiem un audzēkņiem.
• Bezmaksas stāvvieta automašīnām.
•Ieeja bez maksas visai ģimenei.

Vairāk informācijas www.staduparade.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+