×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
1. maijs, 2017
Drukāt

Stājas spēkā atviegloti nosacījumi darbinieku piesaistei no ārvalstīm (8)

Foto Reuters/Scanpix/LETAFoto Reuters/Scanpix/LETA

Šodien stājas spēkā atviegloti nosacījumi augsti kvalificētu speciālistu piesaistei no ārvalstīm, t.sk. jaunuzņēmumu jeb “start-up” veidošanai, informēja Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena.

Šā gada 2.februārī Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Imigrācijas likumā, tostarp arī vairākus EM sniegtos priekšlikumus ar mērķi atvieglot ieceļošanas nosacījumus augsti kvalificētiem nodarbinātajiem, t.sk. jaunuzņēmumu dibinātājiem, kā arī nodarbinātajiem profesijās ar būtisku darbaspēka trūkumu.

Veicot grozījumus Imigrācijas likumā, radīti trīs nozīmīgi risinājumi augsti kvalificētu speciālistu piesaistei un jaunuzņēmumu dibinātājiem, saīsināts un pilnveidots vispārējais darba spēka piesaistes process, kā arī sniegta iespēja ārzemju studentiem strādāt 20 stundas nedēļā pie jebkura darba devēja.

No šodienas saīsināts termiņš speciālistu piesaistei profesijās, kurās trūkst darbaspēks. Turpmāk ekspertiem, kas pieprasīs Eiropas Savienības (ES) “zilo karti”, tiks attiecināts zemāks minimālās algas kritērijs – vidējai darba samaksai iepriekšējā gadā piemērojot koeficientu 1,2 pašreizējā koeficienta 1,5 vietā.

Savukārt attiecībā uz pārējiem nodarbinātajiem saīsināts termiņš līdz desmit darba dienām, kad jābūt brīvai Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrētajai brīvajai darbavietai līdz darba devējs var pieņemt darbā ārvalstnieku.

Tāpat no šodienas pieejama īpaša termiņuzturēšanās atļauja jaunuzņēmumu veidotājiem. Ir izstrādāta speciāla kārtība un radīta īpaša termiņuzturēšanās atļauja (TUA), kas ļaus trešo valstu pilsoņiem saņemt uzturēšanās tiesības Latvijā ar mērķi dibināt jaunuzņēmumu un strādāt pie sava produkta izstrādes un kvalificēta riska kapitāla investora investīciju piesaistes.

Vienlaikus likumā noteiktas darbības un to izpildes termiņi, kuru laikā TUA saņēmējiem būs jāpierāda savas idejas dzīvotspēja. TUA saņemšanas process paredz, ka trešās valsts pilsonis, kurš vēlas Latvijā attīstīt inovatīvu produktu vai pakalpojumu, iesniedz pieteikumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), kas pēc sākotnējās izvērtēšanas izsniedz termiņuzturēšanās atļauju uz trim gadiem.

Ārzemniekam pēc PMLP lēmuma trīs mēnešu laikā jābūt reģistrētam kā valdes loceklim jaunuzņēmumā, kurš ir ne vecāks par vienu gadu. Tāpat ārzemniekam sešu mēnešu laikā jāsaņem kvalificēta riska kapitāla investora ieguldījums jaunuzņēmumā vismaz 30 000 eiro apmērā, bet 18 mēnešu laikā jāsaņem kvalificēta riska kapitāla investora ieguldījums jaunuzņēmumā vēl vismaz 30 000 eiro apmērā.

Ja kāds no nosacījumiem netiks izpildīts, TUA tiks anulēta.

Pēc TUA derīguma termiņa beigām – pēc trim gadiem, TUA netiks atjaunota, bet ārzemniekam būs iespēja pieteikties uz TUA saskaņā ar citiem TUA saņemšanas veidiem, piemēram, kā darba ņēmējs vai valdes loceklis.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Nu ko.. Padomju laiki turpinās.
  Bet jūs sedziet balto galdautu! “Ctob ņikto ņe dogadalsja.” (tulk. no krievu val. – Lai neviens nesaprot)

 2. Lūdzu nosauciet tās nozares kurās trūkst-kvalificēts darba spēks ? Laikam jau sāks ar Būvniecību ! Visas tā saucamās Kvalificētās darba-rokas strādā Zviedrijā,Norvēģījā,Vācijā,Īrijā,Lielbritānijā utt. Interesanti, KAPEIC ? Tad nu Uzturēšanas darba atļauja -Kam ? Ja runa par Kvalifikāciju ,tad tā ir jaiziet un jaapstiprina NACIONĀLĀ izglītības centrā ,valoda tāpat…Viss minētais ir Mūsu bāleliņiem kad ierodas īrijā ,Lielbritānijā -kvalifikācija nozīmē prasmes+ valoda un tad rukā no 8 līdz 12h darba dienā ! Bez valodas 12-14 h darba diena,darbos ko neveic vietējie jo tiem ir ”Kvalifikācija” visa ābece

 3. Andrejs Bubinduss Atbildēt

  Normālās Eiropas valstīs vietēja likumdošana aizstāv savu iekšējo darba tirgu. Tas nozimē, ka darbu var iegūt personas, kuras mācījušās vai nolikušas attiecīgos kvalufikācijas un sertificēšanas eksāmenus tajā valsts valodā, kurā domā strādāt kā speciālisti. Vēl būtiskāk ir tas, ka vairums Eiropas vecvalstu LR augstākās izglītības diplomi netiek ņemti vērā, ja nav nokārtoti kvalifikāciju apstiprinoši pārbaudījumi valsts valodā. Ko mēs no šī secinām? To, ka Latvija de Facto nav ES un Eiropas valsts , bet to kolonija vai banānu republika. Pirmā banano reublikas pazīme- valsts iekšējā tirgus aizsardzības mehānismi neeksitē, valsts saucamā likumdošana atver iekšējo tirgu visās nozarēs un rada ieksējā tirgus aizsardzības mehānismu juridisko demontāžu.

 4. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 5. Zem visa tā sarakstītā murga slēpjas lētais krievvalodīgo darbaspēks tirdzniecībā, medicīnā, celtniecībā, transportā … Nākamais solis Satversmes izmaiņas uz divvalodību, vēlēšanu tiesības visiem šīs valsts iedzīvotājiem un atkal cariskās impērijas draudzīgajos apskāvienos!

  • tas taču bija jau izpunktierēts jau pirms oficiālās “atmodas”, lai impērija neciestu !
   Ciniski paņirdza par naivajiem nacionāļiem, ļaujot ar vaļēju krūti pastāvēt uz barikādēm…

 6. Šīs valsts patreizējiem vadoņiem zems izglītības līmenis, ja nevar neko citu izdomāt kā reanimēt sociālistisko ekonomiku ar mākslīgi noteiktām preču cenām, arī darba spēka. To, ka nekas nav pa velti, to viņi nav vēl sapratuši. Viņi iedomājas, ka šīs valsts darba ņēmējam savs darbs jāatdod par velti, jo redz vadoņiem pienākas cilvēka cienīgi dzīves apstākļi. Viņi pat gatavi Latvijas zemes kārtējai pārkrievošanai. Vai tiešām latviešu partijām un Saskaņai viens un tas pats sponsors?

  • Vai tad pa šiem gadiem nav apskaidrojies prāts un izkristalizējusies atziņa , ka abas šīs politiskās grupas pārtiek viena no otras un uz savstarpējās apkarošanas rēķina -,,okupanti pret nacionālistiem ,, veiksmīgi makšķerē elektorāta balsis? Visi laimīgi sēž Saiemā , sponsori aizkulisēs smīn bārdā …

Draugiem Facebook Twitter Google+