Foto-LETA

Stājas spēkā izmaiņas priekšlaicīgas pensionēšanās kārtībā 0

Lai gan būtiskākās izmaiņas, kas skar pensionēšanās vecuma paaugstināšanu, sāks darboties tikai 2014.gadā, vairāki likuma “Par valsts pensijām” grozījumi stājas spēkā jau šodien, 18.jūlijā, tostarp grozījumi kārtībā par iespēju pensionēties pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas, informēja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) preses sekretāre Edīte Olupe.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Izmaiņas, kas stājas spēkā jau šodien, skar personas, kas aprūpējušas piecus vai vairāk bērnus vai bērnu, kam bijusi noteikta invaliditāte.

No šodienas tiesības doties pensijā piecus gadus ātrāk ir ne vien abiem bērna vecākiem (gan tēvam, gan mātei), kuri līdz astoņu gadu vecumam ir aprūpējuši piecus vai vairāk bērnus vai bērnu invalīdu, bet arī bērnu aizbildnim. Šiem vecākiem vismaz astoņus gadus līdz bērna 18 gadu vecuma sasniegšanai ir jābūt aprūpējušiem piecus vai vairāk bērnus vai bērnu, kas šajā laikā ir bijis atzīts par invalīdu.

CITI ŠOBRĪD LASA

No 30 uz 25 gadiem samazināts arī nepieciešamais apdrošināšanas stāžs, lai dotos pensijā ar atvieglotiem noteikumiem. Līdz ar to cilvēkiem, kas līdz šim nevarēja pieprasīt pensiju ar atvieglotiem noteikumiem, ja viņiem nebija 30 gadu apdrošināšanas stāžs, tagad ir tiesības pretendēt uz pensiju, ja viņiem ir 25 gadu apdrošināšanas stāžs.

Stājušies spēkā arī grozījumi likumā, kas skar cilvēkus, kuri līdz 1995.gada 31.decembrim ir strādājuši sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos vai kaitīgos un smagos darbos. Šiem cilvēkiem ir tiesības pieprasīt vecuma pensiju divus gadus pirms likumā noteiktā vecuma sasniegšanas. Pensijas piešķiršanai nepieciešamais apdrošināšanas stāžs šajā gadījumā ir 25 gadi, no kuriem vismaz ceturtā daļa (līdz 1995.gada 31.decembrim) ir nostrādāta kaitīgos vai smagos darbos. Savukārt sievietes, kuras strādājušas darbos ar kaitīgiem un smagiem darba apstākļiem, kā arī vīriešus un sievietes, kas strādājuši sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos, minētās izmaiņas pagaidām neskar, šobrīd tās attiecas uz vīriešiem, kuri strādājuši kaitīgos un smagos darba apstākļos.

Stājušies spēkā arī likuma grozījumi, kas precizē nosacījumu par PSRS bruņoto spēku obligātā karadienesta līdz 1991.gadam ieskaitīšanu stāžā Latvijas pilsoņiem. Līdz šim stāžā ieskaitīja tikai dienesta gadus bijušās PSRS teritorijā, bet neņēma vērā dienestu PSRS Bruņotajos spēkos ārpus PSRS teritorijas. Tagad arī dienests, piemēram, Vācijā, Ungārijā vai Afganistānā, tiks ieskaitīts stāžā.

Vienlaikus turpmāk cilvēku apdrošināšanas stāžā ieskaitīs arī laiku, kad veikti algotie pagaidu sabiedriskie darbi. Apdrošināšanas iemaksas par viņiem kopš 2012.gada sākuma tiek veiktas no valsts budžeta, līdz ar to arī laiks, kad veikti šie darbi, tiek ieskaitīts stāžā, bet ar grozījumiem tagad tas ir nostiprināts arī likumā.

Tāpat likuma grozījumi paredz, ka tiesību uz invaliditātes pensiju nav, ja cilvēkam pirms tam piešķirta citas valsts vecuma pensija pirms Latvijā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas. VSAA informē, ka, piemērojot šo likuma normu, tiks ievēroti Eiropas Savienības regulu un starptautisko līgumu nosacījumi.

Savukārt atlīdzību par aizbildņa pienākumu pildīšanu turpmāk nemaksās vienlaikus ar apgādnieka zaudējuma pensiju. Ja apgādnieka zaudējuma pensija tiek piešķirta par laiku, kad izmaksāts pabalsts aizbildnim par bērna uzturēšanu, tad pensiju samazina par saņemtā pabalsta summu un par šo laiku cilvēkam izmaksā tikai summas starpību.

Reklāma
Reklāma

Mainās arī pensiju pieprasīšanas iespējas. Turpmāk iesniegumu pensijas piešķiršanai vai pārrēķināšanai varēs iesniegt arī elektroniskā veidā atbilstoši elektronisko dokumentu noformēšanas prasībām. Proti, elektroniski nosūtītajam iesniegumam un katram elektroniskajam dokumentam ir jābūt parakstītam ar drošu elektronisko parakstu. Savukārt dokumentu oriģināli un to kopijas, kas ir papīra formā, jāiesniedz līdzšinējā kārtībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.