×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. septembris, 2015
Drukāt

Juris Ciganovs: Gan Krievijā, gan tepat Latvijā daudzi uzskata, ka deportācijas bija nepieciešamas (43)

Foto - LETAFoto - LETA

Juris Ciganovs

Sabiedrības viedoklis, protams, ir svarīgs, un demokrātija ir laba lieta. Daudzu apjūsmoto padomju laiku beigās gan bija kāds cilvēks, kas teica, ka demokrātija nav visatļautība. Tas bija pirmais un pēdējais PSRS prezidents Mihails Gorbačovs. Šo saku saistībā ar to, ka mūsdienās katrs var uztaisīt globālajā tīmeklī kādu blogu vai kā nu tur to visu sauc un rakstīt uz nebēdu visu, kas ienāk prātā – 
par tomātu audzēšanu, tievēšanu vai vēsturi. Kā, piemēram, to dara interneta vietnes “imhoclub.lv” “priekšsēdētājs”, kā viņš pats sevi dēvē, bijušais virsnieks Jurijs Aleksejevs. Pēdējā laikā viņš tā kā vairāk pievērsies padomju varas iestāžu veiktajām deportācijām pret saviem iedzīvotājiem. Konkrēti – šis kungs domā, ka Staļina veiktās deportācijas pret Padomju Savienības okupētajās teritorijās dzīvojošajām tautām un pašu zemē mītošajiem ir bijušas no loģiskā viedokļa attaisnojamas.

Principā neko jaunu jau viņš nepasaka – visas deportācijas bijušas nepieciešamas, lai nodrošinātu mieru padomju zemē. Izsūtāmie bijuši potenciālie ienaidnieku atbalstītāji. Tā uzskata gana daudzi akadēmiskie vēsturnieki Krievijā, un tā diemžēl izskatās, ka uzskata daudzi cilvēki tepat Latvijā. Padomju Savienībā kolektīvās vainas princips bija viens no soda likumdošanas pamatiem – līdz ar “kaitniekiem” vai “tautas ienaidniekiem” parasti sodīja arī viņu radiniekus, kaimiņus, draugus un tā tālāk. Otrā pasaules kara laikā padomju valstī aizsākās “mode” sodīt pēc nacionālā principa – ja soda, tad visu tautu uzreiz. Jurijs Aleksejevs kā piemēru min Krimas tatārus – viņaprāt, šo Krimas pussalā dzīvojošo tautu visu uzreiz deportēja tāpēc, lai nodrošinātu sarkanās armijas aizmuguri un novērstu vācu armijas uzbrukuma briesmas. Jo, redz, Krimas tatāri bija briesmīgi vāciešu atbalstītāji – viņu vairāk nekā 20 000 tautiešu esot dienējuši vācu bruņotajos spēkos. Pēc šīs loģikas vāciešiem Krimas tatāri būtu jārepresē pirmajiem, jo kara laikā sarkanajā armijā karoja apmēram 65 000 Krimas tatāru, no kuriem ap 36,6% krita kaujas laukos. Pieciem Krimas tatāriem bija piešķirts Padomju Savienības varoņa nosaukums. Staļins to visu neņēma vērā, bet, kā tiek uzsvērts, Staļins nebija cietsirdīgs un atriebīgs – viņš tikai rīkojās, loģiskā saprāta vadīts…

It kā jau nevajadzētu pievērst uzmanību visādiem pseidovēsturiskiem spriedelējumiem, bet šoreiz vēlējos uzsvērt, ka šāds viedoklis noteikti nav tikai vienam cilvēkam, tā uzskata gana liela mūsu sabiedrības daļa, un tas vairs nav labi. Galu galā visi taču kaut reizi esam dzirdējuši vispārinājumus, ka visi latvieši vienalga “esot fašisti”…

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. Juris vai Jurijs Ciganovs?? Drīzāk izskatās pēc Jurija…
  Atkal pacelt šo jautājumu un publicēt melus???? Neviens normāls cilvēks nekad neatbalstīs šīs deportācijas. To varēja izdomāt tikai garīgi kropļi- tieši tādi, kādi bija jaunizceptās Padomijas valdībā.
  Kā mēs visi zinām, padomju valsti faktiski izveidoja noziedznieki. Tā kā te murgot, ka kāds no Latvijas atbalsta deportācijas- ir meli.

 2. Pie mūsdienu Latvijas sabiedrības nacionālā un politisko uzskatu kokteiļa viedokļu plurālismam nevajadzētu izsaukt izbrīnu.Vadoņa bailes no paša tautas(ieskaitot iekarotās tautas) vadoni noveda līdz tam,ka no Kremļa sētas izbraukt viņš uzdrošinājās vienlaicīgi piecos automobiļos.Tikai vienam no tiem bija bruņu stikli un tajā sēdēja Staļins oriģinālā.

 3. Ja patīk pieminēt Hirosimu,tad iesaku sākt ar Japānas impērijas asinsdarbiem Dienvidaustrumu Āzijā un uzbrukumu ASV jūras spēku bāzei Havaju salās.Tad visam vajadzētu kļūt labāk saprotamam.

 4. Kāpēc LA izplata šo naidīgo propagandu ?

 5. vai radi ir talsos

 6. Jurijs Ciganovs ir banāls denuncētājs!

 7. Īlē atklāj pieminekli pretošanās kustības dalībniekiem, bet Ciganovs pretī liek rakstu par deportācijām, jo daudzi uzskatot, ka tās bijušas nepieciešamas. Kas tas ir: sakritība vai likumsakarība? Tā teikt, lai nekļūstam pārāk patriotiski!

 8. Bija noziedziga asinaina kriminalu savieniba. Tas bija logiski, ka cikveki to nosodija un veleja tai galu. Krievija, ka Padomijas mantiniece ir joprojam atbildiga par savu kriminalo pagatni gluzi ka Vacija pec Hitlera.

 9. Atombumbas izmantošanu pret Japānu vērtē kā mazāko ļaunumu. (Diena..)
  ================================================================
  Karā kā jau karā – ir dažādas loģikas. Sava bija Staļinam, sava bija Trumenam. Uzvarētājus nesoda?

 10. No padomju propagandista viedokļa jau viss ir loģiski. Cilvēki, kurus izveda, patiešām bija padomju varas ienaidnieki, jo pārstāvēja pavisam citu ideoloģiju. Un ne jau visi no viņiem bija tādi, kas tāpat vērsās arī pret nacismu kā pret boļševismu.
  Tikpat loģiska ir arī vēlēšanās, lai visi šie “aļeksejevi” aizvācas no Latvijas. Ja ne šodien, tad vismaz rīt.

 11. “Galu galā visi taču kaut reizi esam dzirdējuši vispārinājumus, ka visi latvieši vienalga “esot fašisti”…”
  ================================================================
  Galu galā Ciganova kungam u.c. valdiem kuzminiem būtu jāsaprot – ja neatgādināsim par latviešu ieguldījumu uzvarā pār nacistisko Vāciju – tikmēr dzirdēsim vispārinājumus. Vai tad J.Aleksejevu vainot, ka “vēsture kā atsevišķs zinātnes novirziens Latvijā ir novesta līdz iznīcības līmenim.” (K.Zellis) ?

 12. daži arī okupācijas armiju uzskata par atbrīvo†ājiem.

 13. Sekojot aleksejeva loģikai, no Latvijas drošibas interešu viedokļa aleksejevu vajag deportēt.

 14. sure! sen vajadzēja deportēt visus, kas ne lūgti, ne prasīti ieportējās!

 15. Nav jau tik nepieciešami vēl un vēl atgādināt to, ko pasaules vēsture jau pierādījusi.Karus uzvarējušās tautas ieved tādu (ne) kārtību,kāda tām ir ērta un patīkama.Uzvarētāji nepazīst tādu jēdzienu kā cilvēka tiesības.Vispārējās Cilvēktiesību Deklarācijas pieņemšana,kaut gadu simtiem novēlota,tomēr ne vienmēr un ne visur darbojas vēl šobaltdien.

 16. Okupantu politika visur un vienmēr ir līdzīga – iznīcināt citas tautas, pakļaut kalpošanai, izlaupīt tās bagātības, pazemot, deportēt uz vietām, kur vajadzīgi vergi utt. Visciniskākās deportācijas un tautu, genofonda iznīcināšana sākās no 1917.gada. Apogeju sasniedza Staļina nāves nometnes, kurās iznīcināja visus darbīgākos un gudrākos cilvēkus – genofondu, kura atjaunošanai vajadzīgi vairāki gadsimti. Tā ir Lenina-Staļina, bet faktiski – krievu varas politika.

  Deportācijas uz Sibīriju ietver arī citu politiku – izkalpināt tautas tur, kur citi negrib dzīvot, lai tur vairotu iedzīvotāju skaitu.

  • Nevajag komunistu neģēlības saistīt ar nacionalitāti,protams var veikt šīs neģēļu bandas nacionālo analīzi,bet komunistu saistību ar savu ideoloģiju var spriest pēc mūsu komunistu straujo pārvērtību miljonāros un pavisam pretēju vērtību radikālos propogandistos,vienlaicīgi saglabajot organizācijas biedru savstarpējas saites varas noturēšanai,tā nodarot neatgriezenisku ļaunumu valstij.

   • Var jau protams nesaistīt ar nacionalitāti, bet nez kapēc visa ši raibā starptautisko neģēlu banda, ieskaitot latviešu nodevējus runāja krieviski. Kārklukrievi.

    • Tā vienkārši bija Krievijas impērijas valoda,kura tika varmācīgi uzspiesta visām impērijas nacijam,bet komunisti bija varas pārņēmēji un krievu valodu izmantoja kā starpnacionālo sazinašanas valodu ar mērķi to padarīt par vienīgo.Starp Latvijas okupantiem izcelt kādu naciju diez vai ir lietderīgi.Varbūt interesantak ir vērtēt kolaborantu nacionālo piederību,bet domaju,ka pārsvarā kolaboranti tomēr ir pamatnacijai piederīgi,uz kuriem okupācijas gadi ir uzspieduši neatgriezenisku deģenerācijas zīmogu.

 17. Kuriem liekas, ka to vajadzēja darīt, tiem būtu atlikušais mūžs jāpavada akmens lauztuvēs vai kūdras purvos, labākajā gadījumā….

 18. Pārāk bieži krievvalodīgajos mēdijos parādās okupāciju un deportāciju atbalstoši un attaisnojoši raksti.Kremļa pakalpiņi mēģina izpelnīties.

 19. rietumu propogandas trollis Atbildēt

  lūdzu skaitļus studijā kas un cik tā uzskata. vajag faktus neviss tukšus apgalvojumus bez seguma tik naida kurināšanai

 20. redzi, naivais, kamēr man , latvim zagligi Rotšildvepri un citi Volstrītas sūdi caur saviem MIL stāsta, ka krievs to tik vēlas ka aizvest mani uz “Cibereju”,tikmer krievam šie netīrie kūdītaji savukārt stāsta , ka es esmu fasists…Kā citādi mūs vareēu apzagt un Latvijas gadījuma iestāstīt daudzmiljardu parādus un padarīt par visstraujāk izmirstošo valti pasaulē ???

 21. Tvaika ielas Adolfs Atbildēt

  Iespējams, ka tā uzskata arī vakardienas TV Bez tabu sižetā redzamie RS šoferi… neviens pat nepacentās runāt valsts valodā… un ko un kā domā tie, kuri balsoja referendumā par krievu valodu…?

  • atgādināšu ka sarakstus deportācijai jau paši latvieši stādija. viens nepatika, otram pļaviņa bija ko gribēja dabut, trešais vel ko sariebis bija…. un skat saraksts gatavs. krievs vismaz savu dzimto valodu ciena, latvietis gatavs latvietim rīkli pārgrauzt

   • ar muldēšanu!Latvieši te varēja stādīt kādus sarakstus gribēja,tikai viņiem nebija ne vagonu,ne Sibīrijas,ne arī sarkanarmiešu ar zvaigznēm pie cepurēm un “štikiem”pie šautenēm.Ne arī noteiktu deportējamo kvotu.Nemaz necenties nomazgāt nenomazgājamo.Un kas tad ievācās to deportēto un nogalināto mājvietās?Vai tik ne vesels miljons “atbrīvotājvalsts” pilsoņu?

    • ka jāizved tautas ienaidnieki, bet ne jau staļins , ne jau kremlis lēma cik un kas tie ir. par to jau stāsts ka latvieši paši saakstus stādija, paši lēma kas ir ” tautas ienaidnieks” un tas nemaz nebija tik obligāti. palasi lāčplēša prieksēdētāja atstāstus kā viņam lika sarakstī, un šis teica ka viņa teritorijā tautas ienaidnieku nav, un brīnums nevienu neizveda, jo ja nav tad nav. latvietim viņa gļēvulibā, nodevibā…. vienmer kāds cits būs vainigs visā, tikai ne paši. un melos krāpsies, stāstīs pasakas lai tikai pierāditu to citu vainu

 22. Во Юрис выдал. Да это такое «отровение», особенно учитывая тот факт, что большинство читателей данного портала не знают, что это за сайт такой, ИМХО клуб, тем более не читают статей по русски написанных. О, как запущено то. Навещать можно много разной лапши. Вопрос: А почему же автор не вступил в полемику в самом клубе? И с председателем клуба, и многочисленными членами клуба? Что, испугался?! Ну да, автор же забыл, что председатель не только бывший военный (двух годичник), о чём он ехидно заметил. Но ещё и сам журналист, острый публицист. И большиство членов клуба тоже состоявшиеся люди, очень даже не глупые, и спорить с ними весьма не просто. И у каждого там было своё мнение, и мения были разные. Но вот автор об этом не сказал А зря.

  • kāpēc jādiskutē ar tiem, kas uzskata ka tikai viņiem ir taisnība?

   • Ну, ну. Зачем вы же так категорично. Правда гораздо многограннее, чем вы думаете, у неё много разных сторон и много ликов.

    • grafists izrādās ir patiesība speciālists. no patiesības ministrijas?

     • А вы специалист по вранью что ли? Правду не говорите никогда! Где же вас держат таких.

  • Grafist,jūs apgalvojat ka tanī IMHO raksta inteliģenti cilvēki,bet pats nezin kāpēc latviešu avīzē rakstat krieviski.Tā ir kāda specifiska krievu”inteliģence”?

   • Grafistam pārvarēt valodas barjeru, šķiet, traucē bērnībā iegūta infekcija – ATBRĪVOTĀJA vīruss. Un tā kaite nav ārstējama, jo izplatās gēnu līmenī …

    • А у вас какая болезнь?! Ах русофобство. Тоже не лечится. Что, гены фашисма спокойно жить не дают…

   • Все люди разные, одни очень интеллигентные, другие менее, разные мы все. Вы, кстати, сходите на тот портал, специально для вас там есть раздел на государственном языке. Но вообще, в клубе принято обсуждать статьи и писать комментарии на двух языках, на латышском и русском. Ведь писать на родном языке удобнее, и мысли передаются точнее, ну и сам процесс идёт быстрее.
    И вы и я здесь не работе, и этот портал – не ваша личная собственность. Пишу на том языке, на котором удобнее мне. Вот и всё.

    • Raksti vēl, grafist! Tavs “imho” atsauc atmiņā jau piemirsto atbrīvotāja tēlu, kas pirms gadiem trīsdesmit, suņu medāļiem apkāries, bez rindas līda dzīvokļu un desu rindā …

     • Я то напишу ещё чего-нибудь. А вы лучше не пишите, больно злые у вас получаюся «зарисовки жизни», злой вы.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+