×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
2. februāris, 2015
Drukāt

Staļinisms Krievijā ir dzīvs. Saruna ar Maskavas latvieti Andri Kleinhofu (29)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Andris Kleinhofs dodas atpakaļ uz Maskavu, lai turpinātu darbu pie savas grāmatas, šogad tai jābūt gatavai.

Maskavas latvietis Andris Kleinhofs raksta grāmatu par staļinisma noziegumiem un dzīvotspēju mūsdienās.

Pēc 44 nodzīvotiem gadiem Maskavā latvieša Andra Kleinhofa karstākā vēlēšanās ir atgriezties savā dzimtenē. Krievijā palicis mīlestības un darba dēļ – galvaspilsētā aizstāvējis doktora disertāciju mežsaimniecības ekonomikā, iepazinies ar poļu izcelsmes krievieti, apprecējies un – paliec sveika, Latvija! Latvieša gars tomēr neļāvis ieaugt krievu zemē – visu šo laiku viņš juties kā svešs, neiederīgs, un tikai intensīvais darbs ar studentiem spējis mazināt ilgas pēc savām īstajām mājām. Tagad jābrauc atpakaļ, taču – ne tukšām rokām. Top grāmata latviešu valodā, kas līdzās autora atmiņu stāstiem atmaskos staļinismu, kas arī mūsdienu Krievijā ļoti daudzu ļaužu prātos un runās joprojām ir dzīvs.

– Vai arī jūsu augstskolas kolēģu vidū staļinisms ir aktuāls?

A. Kleinhofs: – Ikdienā saskaros ar ļoti daudziem cilvēkiem – inteliģenci, profesūru – un daudzi no viņiem pēc tradīcijas vēl šodien atbalsta staļinisma ideoloģiju. Viņu lozungs – Staļins ir izcila personība, bez kuras nebūtu panākta uzvara Lielajā Tēvijas karā. Starp šiem cilvēkiem ir tādi, kas tiešām tam tic pat fanātiski, bet daļa vienkārši apzināti propagandē Staļina garu. Ar maniem priekšniekiem reiz ievirzījās saruna par Krievijas uzvaru. Saku – Staļins bija noziedznieks. Pēc tam man pārmetoši pavaicāja – kā tad tu tā? Jāuzsver, ka daļa no staļinistiem ir bijušie nomenklatūras darbinieki. Viņi apvienojušies tādā kā neformālā klubā, kas kalpo arī karjerai.

– Staļina laika masu slepkavas nestājās tiesas priekšā par noziegumiem pret cilvēci, lai gan bija pelnījuši tikpat bargus sodus kā nacisti Nirnbergas starptautiskajā kara tribunāla prāvā.

– Vācijas piemērs parāda, ka viņi pat divas reizes valsts augstāko pārstāvju līmenī lūdza piedošanu par fašisma noziegumiem. PSRS to neizdarīja un Krievija – ne tik.

Noziedznieki palika savos amatos, apbalvoti ar ordeņiem un personālpensijām. Viņu bērni un mazmazbērni kļuva par staļinisma mantiniekiem: nesen Molotova brāļadēls paziņoja – ja tēvocis būtu bijis pie varas, Krievija divās nedēļās nonāktu līdz Kijevai, bet Staļina mazdēls sūdzējās Eiropas cilvēktiesību tiesā, ka “Novaja gazeta” viņa vectēvu nosaukusi par asinskāru kanibālu. Laikraksts atzina, ka Staļins un citi noziedzīgā boļševiku režīma vadoņi “aptraipījuši sevi asinīm”, dodot pavēli noslepkavot vairāk nekā 20 tūkstošus poļu armijas un policijas virsnieku, ārstu, profesoru, priesteru pēc padomju armijas iebrukuma Polijā 1939. gadā.

Nesen ANO Ģenerālā asambleja pieņēma Krievijas iesniegto rezolūciju pret nacisma un neonacisma glorifikāciju. Kāpēc nepielika klāt staļinisma glorifikāciju? Tā notiek un nesalīdzināmi lielākā pakāpē nekā fašisma glorifikācija. Krievijā par godu Staļingradas kaujas gadadienai rīko saietus, kur izmanto veco nosaukumu Staļingrada – notiek mītiņi ar Staļina bildēm u. c.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Atceros pirms vairākiem gadiem Krievijā tika sarīkota visas tautas aptauja par izcilāko personību Krievijas vēsturē. īpaši nesekoju tam, taču sapratu, ka Staļins draudēja iegūt pirmo vietu un vai tikai kait kas netika sašmugulēts, lai pirmajā vietā tiktu cits. Neatceros, kurš. Pēteris Lielais vai Aleksandrs Ņevskis – vispār, visi baigie valdnieki, kas ir simptomātiski.

 2. Melplushkans no "Draugiem" Atbildēt

  Pie mums gan atbalsta Putleru, jo esam taa pakalpinu projekts prieks vieteejo vientiesu pratu cakaresanas un kontroles. Pie mums speciaali tiek uztureeta un lobeeta Kremla propagandas trollu brigaade, kas liek rakstus un skalo smadzenes, aprej oponentus komentaaros. Bet muusu cenzori, admini, savukaart, tiem piespeelee, gan blokeejot citaadi domajoso rakstus, gan uz laiku pasus, kas atlaujas iebilst trolliem, liidziigi kaa pret preterorisma akcijas daliibniekiem prokremliskie polici, atrodam iemeslus..

 3. Pazinu Kleinhofu personīgi. Varēju saprast kāpēc viņš, aizejot no LZP MPI, palika Maskavā. Tur samērā veiksmīgi izveidoja savu darba karjeru, ko, iespējams, nebūtu varējis izdarīt šeit, jo kritēriji bija tomēr atšķirīgi. Taču toreiz viņš bija brašs puika, tagad, lai piedod, bet atgādina jau gados esošu krievu.
  Doma par Latviju, protams, laba – taču ko viņam šeit darīt? To gan grūti saprast, ja nu vienīgi nostaļģija un vēl kādi šeit esoši radi.

 4. Paldies Dievam, vismaz kaut kas dzīvs. Te, Latvānijā, viss izkaltis.

 5. Kā rūdījās tērauds – tā rūdījās Latvijā talanti staļinlaikos. Lasiet Latvijas Avīze, tad arī atmaskotājus varēs vieglāk atmaskot:
  “Pirms 60 gadiem, 1955. gada 3. februārī, Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvoja izcilā latviešu dramaturga Gunāra Priedes pirmā luga “Jaunākā brāļa vasara”.

 6. Vēsture neatstāj pēdas – tā atstāj vienīgi sekas, kas nav līdzīgas to izraisošajiem apstākļiem.
  Aleksandrs Zinovjevs,”Rēgainās virsotnes”.
  Pilsonīšie, esiet modri! Aiz visiem šiem staļinlaiku atmaskojumiem pazūd daudzas svarīgas lietas. Pievērsiet uzmanību sekām – tiem neskaitāmajiem cilvēkiem, kas par personībām izauga:
  “Tagad par pēckara periodu runā maz un neobjektīvi. Piemin tikai represijas. Es 1946. gadā pabeidzu vidusskolu. No visas klases tikai kādas divas vai trīs meitenes neaizgāja studēt, visi pārējie iestājās augstskolās. Miera laikā tā nekad nebūtu noticis. Visi skrēja mācīties.” Kā rāma upe mana dzīve plūst. Saruna ar karikatūristu Ēriku Ošu (Latvijas Avīze, 13.01. 2015.)

 7. Vai veiklie kažoka pārmetēji uz otro pusi – Andris Bērziņš un Laimdota Straujuma – nav staļinisti? Kaut kā neesmu manījis, ka šie būtu izstājušies no komunistiskās partijas, kurā abi brīvprātīgi iestājās un neesmu dzirdējis, ka šie būtu lūguši piedošanu par sadarbību ar krievu okupantiem.

 8. NU BAIGAIS “PATRIOTS”, KAS KOPDZĪVI AR KAUT KĀDU KRIEVU-POĻU ** IEMĀNĪJA PRET LATVIJU !!!

  • Čangaļu zēn, Aivar! Novēlu Jums Jaunajā gadā (sāksies Meteņos, 18.februārī) nomest vismaz 20kg, iegūt sportisku formu, sastapt gudru latgaļu meiteni un apprecēties.

 9. Staļinisma pētniekus Latvijā gaida atplēstām rokām – , galu galā no “brīvās un neatkarīgās” tikai pēdējo 11 gadu laikā 250 000 aizbraukuši. Šodienas problēmas jau ar liberastu metodēm neatrisināt:
  “Latvju zeme vaļā stāv / Tā kā dzīsla pušu rauta, / Iztek asins, iztek spēks, / Latvju zeme vaļā stāv.
  Latvju zeme vaļā stāv, / Vēji staigā iekšā, arā, / Izplēš sēklu, izrauj saknes, / Latvju zeme vaļā stāv.
  Krusta ceļiem pienaglota, / Krusta vējiem caurvējota.” Lāčplēsis, rokopera.

  • nešķiet,ka,ja mums nebūtu tā ” brīvā un netkarīgā” ,tad tajos gados vēl viens miljons būtu pie mums iebraukuši,jo arī tajos ” labajos” laikos Latvju zeme ” stāvēja vaļā” ,tikai no otras puses.Pat tagad vēl cenšas kaut caur durvju spraugu iespraukties un sūdzas ,ja nelaiž.Nezinu kā tev,bet man tas nemaz nešķiet tas labākais variants.

   • Kaut vai 2 miljoni, kuriem arī būtu jāēd – un jāstiprina Latvijas pamatu pamatu, kuru pēdējo 25. gadu laikā sagrāvuši ne jau staļinisti:
    “Vispirms ir jāatgriežas pie pamatvērtībām, kas arvien mazāk tiek ievērotas. Dievs, daba, darbs, ģimene, valsts, valoda. Bez tām vienkārši nav iespējams dzīvot. To es jums saku savu 88 gadu kalna galā.
    Diemžēl lauki – mūsu pamats – ir iznīcināts.” Lidija Lasmane-Doroņina: mums jāatgriežas pie pamatvērtībām….(LVportalsLV,14.06.2013.)

    • Un tā jau tie iebraucēji te tikai ēstu un stiprinātu “Latvijas pamatu pamatu”.Vai tad tiešām esi jau akls,ka neredzi ,ka tāds “Latvijas pamatu pamats” tiem ,kuri iebrauc no austrumu puses,ir pie kājas.Kamēr te vēl nav iedibināta viņu izcelsmes zemes kārtība,tikmēr te viss ir slikti un nepareizi ,bet tad,kad viss būs kā pie viņiem,tad dosies jaunu platību apgūšanas sirojumos.Un ne jau atpakaļ uz turieni,no kurienes nākuši.

     • Mācies no tiem, kas staļinlaikos sāka stiprināt sagrautos pamatus! Par savējo paveikto bieži Latvijas Avīze raksta:” “Manu un daudzu manu vienaudžu jaunību izpostīja karš.(..)
      Sākām vārda vistiešākajā nozīmē klajā laukā un tukšā vietā.(..)Tagadējā Druvas ciematā, kas savu nosaukumu aizguva no kopsaimniecības, viss – dzīvojamās ēkas, vidusskola, sporta nams, asfalta rūpnīca un ražotnes – tika uzcelts kopsaimniecības laikā. Celtniecības brigādē vien pastāvīgi strādāja ap trīssimt vīru.”
      Mēs tikai nopietnāk strādājām. Saruna ar Jāni Rubuli(1927), kas bija Saldus rajona kopsaimniecības “Druva” priekšsēdētājs (Latvijas Avīze, 17.11.2011.)

     • pie nekrologa “Druvas”bijušajam priekšsēdētājam: “Druva” bija viena no tām retajām “bākas” saimniecībam, kuru atbalstīja arī kompartijas bosi Rīgā. Tā teikt, lai pārējie līdzinās! Tāpēc arī visa tā celtniecība, ciemats un protams, arī saimnieka tvēriens.

     • “Bosiem” bija jāatbalsta uzņēmīgākos – tādus kā J.Blūmu, kas sāka no “necik”, tad tika līdz “kaut cik” un “tik un tik” (Ē.Hanbergs). Visu cieņu Latvijas pamatu atjaunotājiem:”– Kad 1951. gadā pārņēmu kolhozu, no govs slauca 900 litrus. Vienā gadā pacēlām uz 1100 litriem, otrā gadā pielikām vēl tūkstoti, kamēr slaukums sakāpa līdz 4500 – 5000 litriem gadā. Un kā tūkstoti paceļ, tā ordenis klāt. Tāda tolaik takse.”
      Jānis Blūms: Godīgi sakot, es to esmu nopelnījis (Sociālistiskā Darba Varonis, ordeņnesis par teicamā kārtībā uzturēto Saldus puses saimniecību. ) – sk.vairāk LA,15.11.2012.)

  • Laikam edge visus koka rubllīšus notēŗejis , ka tagad tik ļoti cenšas tiražēt melus un savu naidu pret Latviju. “Veiksmi” darbā tev un citiem čekistu pakaļpalicējiem .

 10. Taisnība jau ir..,bet-Bail viņam tagad nav no rūtainas saules?Cik zinu,Krievija šādus pētījumus diezin vai akceptēs…

 11. Šīs problēmas ir lokālas Krievijas problēmas, ekonomiski nelielas valsts problēmas. Tās nav pasaules mēroga problēmas. Pasaules mēroga problēma ir globalizācija. Globalizācija ir finanšu monopolu vēdlodziņš, pa kuru lielvalstu bagātības tiek aizvazātas, un valstu valdības tiek paralizētas.

 12. Staļina glorificēšana notiek un NOTIKS ,kamēr komunistikā ideoloģija nebūs atzīta par noziedzīgu !!!

 13. 13. februārī apritēs 70 gadi kopš britu un amerikāņu īstenotās Drēzdenes bombardēšanas, kurā gāja bojā aptuveni 25 000 civiliedzīvotāju. Vācieši un Vācijas augstākie vadītāji jau tā paši labprātīgi neskrēja piedošanu lūgties, vainu nožēlot – viņus sabiedroties 2. Pasaules karā caur kārtīgu “šķīstītavu” pēc 1945.g.9.maija izlaida.
  Nevajadzētu arī Nirbergas tribunālu aizmirst, jo bez Staļina un staļinistiem Eiropas tautas jau 50 gadus relatīvi mierīgi nebūtu nodzīvojušas.

  • Hāga un Nirnberga-2 Atbildēt

   Naktī no 6. uz 7.aprīli apritēs 71 gads, kad staļinistiskie krievu okupanti ar lidmašīnām veica Rēzeknes bombardēšanu un Rēzeknes nopostīšanu. Tajā naktī dzīvības zaudēja daudzi civiliedzīvotāji un bez pajumtes palika ~20 000 rēzekniešu. Staļinistiskie krievu okupanti par šo noziegumu piedošanu nav lūguši un izskatās, ka arī vainu nenožēlo.

  • tikai toreiz tika piemirsts caur to pašu tribunālu ” izlaist” arī staļinistusJa tas būtu izdarīts,tad šodien varbūt kādam nesagribētos atkārtot ” diža vadoņa” plānus.

  • Kādi relatīvi mierīgi gadi? Pazemojumi, okupācija, bailes par katru izteiktu vārdu, nabadzība, atpalicība it visā- to var uzskatīt par labu dzīvi? Man kā cilvēkam gados ir tik žēl savu pazaudēto dzīvi zem prasto krievu tupeles, neizsakāmi žēl. Un neviena laba vārda man nav ko teikt par tiem 50 gadiem krievu valdīšanas laikā. Es tagad esmu laimīgs pensionārs un brēc tikai tie , kas negrib pat sīpolu iestādīt un staigā pa pagastmāju pabalstus prasīt.

 14. Un kādus sodus tad saņēmuši Latvijas komunisti, kas bija vieni no lielākajiem Maskavas politikas atbalstītājiem? Vai kāds no komunisma dižgariem ir atvainojies latviešu tautai par pastrādātajiem noziegumiem gan savā vārdā, gan partgenošu vārdā? Ar postpadomju prezidentu dāsnām rokām tiek apbalvoti ar trīszvaigžņu ordeņiem stukači un aģenti, pat kompartijas pirmie sekretāri par sevišķu izcilību valsts izsaimniekošanā. Vēl aizvien slavas saulītēs tiek celti dižo odu un citu dzejoļu un dziesmu sarakstītāji. Viņi taču kabatā turēja pigu, kad bučoja roku Brežņevam. Un kas tad uztur visu šo padomisko nevainojamo eliti? Tie paši padomju zinātnēs audzinātie sīkgariņi, jo vēl šodien neviens no viņiem neuzdrošinās kaut pavīpsnāt par dižajiem. Tā kā nav ko runāt part Staļinu, ja paši ar saviem nespējamtikt galā. Pēc atmodas sēdēja klusi kā mpelītes, bet tagad jau apnicis klusēt.

  • bija kaut kāds īpašs latviešu staļinisms par kuru atbildīga ir Latvijas valsts?Pirmsākumi bija tad,kad bijām Krievijas impērijas sastāvā ,bet vēlāk-“brivprātīgajā “PSRS sastāvā.Staļinisms nebija Latvijas valsts ideoloģija,bet latvieši vienmēr ir bijuši izcili izpildītāji.

 15. Staļinisms = Hitlerisms. Abi divi = nacisms (viens sarkans, otrs melns).

Draugiem Facebook Twitter Google+