×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
23. augusts, 2016
Drukāt

Staļins uzsauca tostu par Hitleru – “cilvēku, kuru viņš vienmēr apbrīnojis” (15)

Stalins_bankets

Bilde, kurā Molotova-Ribentropa pakta slēdzēji saskandina glāzes pēc ģeopolitiskā “darījuma” ilgu laiku bija slepena, tāpat kā protokoli par ietekmes sfēru sadali starp abām totalitārajām lielvarām. Par šo tikšanos grāmatā “Mans tēvs Joahims fon Rībentrops” raksta bijušā nacistu ārlietu ministra dēls Rudolfs. Tas ir viņa mēģinājums attaisnot tēvu un zināmā mērā arī nacistus kopumā, kas neesot “atbildīgi par apstākļiem”. Vācu valodā grāmata iznāca 2008. gadā un īpaši lielu uzmanību nepiesaistīja. Krievijā 2015. gadā tika izdots grāmatas tulkojums ar zīmīgu nosaukumu “Nekad pret Krieviju!”. Autoram jau bija 95 gadi, tomēr viņš pats ieradās uz grāmatas atvēršanu Maskavā un sniedza arī pāris intervijas.

Kā apgalvots grāmatā, līgums starp nacistisko Vāciju un PSRS bijusi tieši ārlietu ministra Ribentropa ideja, par kuru viņš pārliecinājis “fīreru”. Staļina gatavību vienoties ar nacistiem Ribentrops esot saklausījis kādā runā 1939. gada 10. martā, kurā PSRS līderis noslēpumaini izteicies: “Lielvaras var necerēt, ka PSRS to vietā vilks ārā no uguns kastaņus.” Vēl viens mājiens bijis 1939. gada maija lēmums atbrīvot no amata PSRS ārlietu komisāru Ļitvinovu, kurš pēc tautības bija ebrejs un vācu presē tika saukts īstajā uzvārdā – Finkelšteins. Viņa vietā tika iecelts Vjačeslavs Molotovs.

Hitlers personīgi telegrafējis Staļinam, apliecinot vēlmi nosūtīt uz Maskavu savu pārstāvi, lai sagatavotu un parakstītu neuzbrukšanas līgumu un īpašu slepeno protokolu. Drīz vien sekoja labvēlīga Staļina atbilde un vienošanās par datumu – 1939. gada 23. augustu. Bijusi arī ideja, ka uz Maskavu varētu doties kāda augstāka nacistu amatpersona, piemēram, Hemanis Gērings, tomēr Hitlers esot izšķīries par Ribentropu, kuram tika piešķirtas plašas pilnvaras.

“Staļins bija mums savā ziņā mistiska personība,” rakstīja Joahims fon Ribentrops. Viņš atceras, kā naktī Maskavas lidostā sagaidīts ar militāru parādi, pie lidlauka plīvojuši PSRS un nacistiskās Vācijas karogi. Nākamajā rītā viņš aizvests pie Staļina un Molotova. Sarunās vēl piedalījies Vācijas sūtnis Maskavā grāfs fon Šulenburgs un abu pušu tulki. Ribentrops: “Es apliecināju gatavību ievadīt PSRS–Vācijas attiecības jaunā gultnē un panākt interešu līdzsvaru visās jomās, mēs vēlējāmies panākt sapratni ilgstošā perspektīvā. Staļina atbilde bija īsa, bet apstiprinoša. Uzreiz varēja pāriet pie konkrētiem jautājumiem. (..) Tika sadalītas interešu sfēras – Somija, lielākā daļa Baltijas un Besarābija tika iekļautas padomju interešu sfērā.” Nacistu ārlietu ministrs paziņojis, ka Polija uzvedoties “arvien agresīvāk” un “nebūtu slikti, ja, sākoties karam, būtu jau noteiktas līnijas, aiz kurām Vācijas un PSRS intereses nesaduras”. Visi šie jautājumi tika noformulēti slepenajos protokolos.

Baltijas valstis grāmatā pieminētas maz, tomēr šajā nodaļā tās parādās kā tirgošanās objekts. “Padomju diplomātijas stingrība parādījās Baltijas jautājumā, īpaši Liepājas ostas sakarā, kuru krievi vēlējās paturēt savā interešu sfērā. Lai gan man bija pilnvaras noslēgt līgumu, tomēr uzskatīju par nepieciešamu sazināties ar Ādolfu Hitleru. Sarunas tika pārtrauktas un atsākās ap desmitiem vakarā, pēc tam kad es saņēmu fīrera apstiprinājumu,” vēlāk rakstīja Joahims fon Ribentrops.

Liepāja nacistiem gan neesot bijusi tik svarīga, taču šī pauze kalpojusi kā diplomātisks triks, lai parādītu, ka Vācija ir gatava piekāpties. “Turpinājumā grūtības vairs neradās – līgums un slepenais protokols tika parakstīts jau līdz pusnaktij.”

Pēc darījuma noslēgšanas esot noticis bankets, kurā Staļins uzsaucis tostu par Hitleru kā “cilvēku, kuru viņš vienmēr apbrīnojis”, izsakot cerību, ka līgums ievadīs jaunu posmu abu valstu attiecībās. “Tikai dažas stundas pēc manas ierašanās Maskavā bija panākta tāda saprašanās, par kādu es iepriekš pat nesapņoju, un tas mani piepildīja ar cerībām par attiecībām nākotnē,” Ribentrops bija ļoti aizkustināts, piebilstot, ka Staļins uz viņu atstājis spēcīgu iespaidu kā “neparasta formāta cilvēks”. Tikšanās noslēgusies ar kopīgu foto. Kad visi pacēla glāzes ar Krimas šampanieti, Staļins iebilda, ka tādu publikāciju viņš nevēloties. Fotogrāfs esot bijis gatavs atdot uzņēmumu PSRS vadonim, taču Staļins tikai norādījis, ka nevēlas, lai šī bilde parādās presē. Pēc Ribentropa domām, šī mazā epizode īpaši apliecinājusi lielo uzticību, kas tobrīd valdījusi starp Staļina PSRS un Hitlera Vāciju. Abas varas varēja ķerties pie savu noziedzīgo plānu īstenošanas.

Visu rakstu par pēcnācēju mēģinājumiem attaisnot Ribentropu un Molotovu lasiet 23.augusta “Latvijas Avīzē” vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. politisks manevrs izmantots vieta lai izlemtu kada regiona likteni tas ir pareizi no lielvaru puses lai kauc katrs ka mak viss pareizi ko lemj lielvaras…..sodien tas pats notiek….

 2. Марис, а почему же вы не пишите с таким же азартом про свой собственный пакт Мунтерса – Рибентропа? Вы заключили его с Гитлером ещё раньше и в нём тоже есть много интересного. Почему ваш пакт «хороший» а другой «плохой»?!

  • Par kādu Muntera un Ribentropa paktu tu murgo?Tāda nekad nav bijis.Centies nomazgāt krievu noziegumus pret visu Eiropu.Gan dabūsit visi un visu pēc nopelniem atpakaļ,jo neko no tā neesat noželojuši.Varbūt cilvēka mūžs ir par īsu,bet atceries,ka neviena impērija ,kas būvēta uz citu tautu ciešanām nekad nekur nav pastāvējusi un krievija nebūs izņēmums.Dievs visu redz un zina.

   • Высокопарно, но весьма глупо с вашей стороны. Свою историю надо бы знать. Жаль, что вы не умеете пользоваться гуглом, сделаю это вместо вас. «Latvijas-Vācijas neuzbrukšanas līgums (vācu: Deutsch-lettischer Nichtangriffsvertrag) bija starptautisks līgums starp Latviju un Vāciju, ko 1939. gada 7. jūnijā Berlīnē parakstīja Latvijas Ārlietu ministrs Vilhelms Munters un Vācijas Ārlietu valstsministrs Joahims fon Ribentrops. Sakarā ar Igaunijas un Latvijas agrāk noslēgtajiem līgumiem par savstarpējo sadarbību, vienlaicīgi Berlīnē parakstīja arī Igaunijas-Vācijas neuzbrukšanas līgumu.»

    • Sāds līgums nebija pakts,pēc kura ar vienu spalvas vilcienu tika izlemts simtiem miljonu nevainīgu tautu liktenis.Tā kā beidz savu demagoģiju,kermļa troli.Vienkārši Rībentrops liekulīgi aizmālēja acis krievu -vācu pasaules dalīšanas spēlē,topošajiem upuriem.Arī starp PSRS un Latviju 1920 gadā tika noslēgts līdzīgs līgums,kuram Saļins vienkārši slaidi uzspļāva.

     • Да ну! А что же это было тогда?! Вы же утверждали, что вообще никакого договора не было, ведь так. А теперь говорите, что да был, но видите ли не такой, он был «хорошим» (!?!). Ну что за стыдливое и поганенькое двуручниченье? Мы хорошие, нам было можно заключать договор, а вы априори плохие и вам такого нельзя было делать. Что за двойные стандарты. И кстати, про ваш пакт тоже ходили слухи о наличии секретных протоколов к нему, так то.
      Вы свою историю вспоминаете как то мозаично.

 3. Mes latviesi to visu lasām un zinām, kapec sie raksti neparadas krievvalodigo prese, tiesi viniem tie butu veseligi!!!!!

  • Eu krievs neredzi starpību? Latvija nedalīja nekādas ietekmes zonas un nevienam neuzbruka un nevienu neokupēja.

 4. OTRAIS PASAULES KARS SAKAS JAU 1938 .30.09 .,KAD TIKA PARAKSTITS MINHENE PAKTS ,KAS SADALIJA CEHOSLAVIJU UN GABALU NO CEHIJAS PANEMA GITLERS ,UN VEL GABALU POLIJA .TUR NU VISS ARI SAKAS UN PARAKSTIJA SO DOKUMENTU CEMBERLINS [ANGLIJA ],DAPADJE (FRANCIJA ),MUSSOLINI (ITALIJA )UN GITLERS .KAD NU BEIDZOT SAKS RUNAT PATIESIBU UN NE TIKAI KAS IR IZDEVIGI !!!!!!!!!

 5. un otrais pasaules karš varēja,sākties-sferas sadalītas

  • NU KO LAI DARA ,JA MAN DATORA NAV LATVIESU BURTU .KAPEC ES ESMU TROLLIS !? JA ES RAKSTITU NEPATIESIBU ,TAD TA MANI VARETU SAUKT ,BET TADS IR VESTURES FAKTS .AR EIROPAS PIEKRISANU CEHIJA TIKA SADALITA .

 6. un otrais pasules karš varēja sākties……

 7. tētiņš ar čajeni saskandina ?

 8. Par ko brīnīties? Asinssaites attaisno noziegumus,lai tie būtu vai nez cik smagi.

Draugiem Facebook Twitter Google+