Kultūra
Teātris un kino

Stand-up komēdija “Mačo” apceļo Latviju 16


Ainārs Ančevskis (no kreisās) un Ivars Kļavinskis.
Ainārs Ančevskis (no kreisās) un Ivars Kļavinskis.
Foto – Ieva Makare

Šajā rudens sezonā “Pannas teātris” skatītājiem piedāvā jaunu izrādi, stand-up komēdiju, vīrišķības testu divās daļās “Mačo”. Izrādes veidotāji, veicot vīriešu tipoloģijas pētījumus un aplūkojot sabiedrībā sastopamos vīriešu tipāžus, uzzīmē mūsdienu latviešu mačo dramaturģes Aivas Birbeles acīm. To iestudējis režisors Juris Rijnieks. Mačo lomā iejūtas divi Latvijas Nacionālā teātra aktieri – Ivars Kļavinskis un Ainārs Ančevskis.

Kā tas ir, būt īstam vecim un īstam vīrietim? Šķiet, mūsdienās būt vīrietim ir krietni vienkāršāk nekā agrāk, bet, no otras puses, tas ir pilnīgi pretēji. Lielākajai daļai vīriešu vairs nenākas lauzt kaulus kūdras purvos vai mirt kara ierakumos tik bieži kā agrāk, taču mūsdienu vīrietiskums ir nopietni apdraudēts ar smalkiem parfimērijas produktiem, greznu pilsētas dzīvi un izsīkstošām iespējām izrādīt savu vīrišķo drošsirdību un veiklību. “Katram cilvēkam ir savs priekšstats par to, kas ir mačo. Vienam ar plusa, citam – ar mīnusa zīmi. Viela pārdomām… Man šķiet, ka mačo ir tāds, kas spēj atstāt par sevi vizuālu iespaidu, bet emocionāli un finansiāli dzīvo uz citu rēķina,” nosaka A. Ančevskis.

Šī izrādē ir par vīrieša un sievietes attiecībām, par abu dzimumu atšķirībām gan domāšanā, gan uzvedībā, par savstarpējo sapratni, kas ir visa pamatā. “Tas, kas man šajā materiālā patīk, uzrunā un interesē, meklējot atbildes uz jautājumu par īsta vīrieša tēlu mūsdienās, – es saskatu daudz līdzības ar sevi. Jo, ja skatāmies vēsturiski, īsts vecis prot darīt visus veču darbus, viņš var iekurt mežā uguni un nomedīt mamutu, bet kāds ir īsts vecis divdesmit pirmajā gadsimtā, kurš dzīvo pilsētā un strādā pie datora? Vai tā ņemšanās ap vīrietību šodien ir primāra? Ko vecis pats no sevis šodien gaida, un kādu viņu grib redzēt sieviete? Tur ir daudz pretrunu,” teic I. Kļavinskis.

Vai dzīve ir kļuvusi sievišķīga un vīrieši arī? Izrādes veidotāji uzskata, ka to var uzzināt, veicot vīrišķības testu. Lai dzirdētu no mīļotās sievietes izsaucienu “tu esi īsts vecis!”, vienkārši jāsavāc pietiekams punktu skaits. Tas ir vitāli svarīgi katram vīrietim – būt ļoti piesardzīgam, lai nekļūdītos, aizsargājot savus vīrišķos punktus un prasmes, lai nenoslīdētu līdz nekompetenta “mīkšļa” stāvoklim, kurš neprot orientēties pēc kartes vai izciest sitienu pa seju.

Izrādes abi mačo aicina: “Esi īsts vecis, neļauj modernajai pasaulei ietekmēt un apdraudēt tavu vīrietību un pavisam drīz būsi tikpat vīrišķīgs kā noparkots traktors šaurajā lielveikalu autostāvvietā! Saņem sevi rokās, un sākam!”

 

6.X 19.00 Iecavas kultūras namā

11.X 19.00 Preiļu novada kultūras centrā

12.X 19.00 Mārupes kultūras namā

14.X 19.00 Saldus novada pašvaldības Lielajā zālē

15.X 18.00 Lielvārdes kultūras namā

19.X 19.00 Limbažu kultūras namā

21.X 19.00 CATA kultūras namā Cēsīs

23.X 19.00 Kino “Splendid Palace” Rīgā

24.X 19.00 Ozolnieku tautas namā

26.X 19.00 OC Rožu zālē Liepājā

31.X 19.00 Madonas kultūras namā

3.XI 19.00 Kuldīgas kultūras centrā

8.XI 19.00 Smiltenes pilsētas kultūras un sporta centrā

25.XI 18.00 Slampes kultūras pilī

26.XI 17.00 Kultūras namā “Rīgava” Salaspilī

LA.lv