×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. decembris, 2015
Drukāt

Cēsu Jaunās sākumskolas skolotāja Dana Narvaiša pretendē uz miljons dolāru vērtu balvu (5)

Foto - Krista BurāneFoto - Krista Burāne

Dana Narvaiša kopā ar dzīvesbiedru Gati, kas arī ir skolotājs, un dēlu Gustavu.

Cēsu Jaunās sākumskolas direktore un skolotāja Dana Narvaiša kā vienīgā no Latvijas pretendē uz miljonu ASV dolāru vērto Pasaules skolotāja balvu.

Šai balvai šogad pieteicās vai tika pieteikti aptuveni 8000 pretendentu no 148 pasaules valstīm. Nule publiskots TOP 50, tātad pussimts izcilāko balvas pretendentu, starp kuriem ir arī D. Narvaiša. Kurš no šiem 50 pedagogiem, kuri pārstāv 29 pasaules valstis, saņems balvu, noskaidrosies Globālajā izglītības un prasmju forumā, kas notiks nākamā gada martā Dubaijā. Desmit finālistu vārdi tiks publiskoti jau februārī.

Pasaules izcilākos skolotājus katru otro gadu vērtē un apbalvo fonds “The Varkey Foundation”. Tā ir lielākā šāda veida balva un tiek salīdzināta pat ar Nobela prēmiju par skološanu. Žūrijā, kas izvēlas uzvarētāju, ir pat Holivudas zvaigzne Kevins Speisijs.

Pasaules skolotāja balva tika izveidota, lai izrādītu atzinību vienam īpašam skolotājam, kas sniedzis izcilu ieguldījumu profesijā, kā arī lai izceltu skolotāju svarīgo lomu sabiedrībā. Tajā pašā laikā tā pievērš uzmanību skolotāju darbam kā tādam, līdz ar to izgaismo arī daudzu citu izcilu skolotāju veikumu.

Cēsu Jaunā sākumskola, kuru kopš skolas dibināšanas 2013. gadā vada D. Narvaiša, tās veidotāju un arī skolotāju komandas izpratnē ir vieta, kur satiekas cilvēki, kuriem patīk un kuri vēlas mācīties. Tas nozīmē, ka mācās arī skolotāji un bērnu vecāki. Visi viens otru iedvesmo, papildina un māca. Skolas telpas veidotas tā, lai visi justos kā mājās. Vides veidošanā iesaistīti arī bērni. Skola balstās uz četrām vērtībām – ģimene, attīstība, daba un pozitīvisms. Kaut skola ir privāta, līdz ar to vecākiem jāmaksā līdzmaksājums, tā ir piepildīta, to apmeklē 40 bērnudārznieki un 20 skolēni. Vairāk uzņemt pat nav iespējams gan nelielo telpu dēļ, gan tāpēc, lai nezaudētu individuālo pieeju skolēniem. Skolai ir atbalstītāji, kas citstarp sedz direktores algu. “Ar to, ka pieteicos Pasaules skolotāju balvai, nebūt nevēlos pateikt, ka esmu labākā skolotāja Latvijā vai pat visā pasaulē,” smej D. Narvaiša. “Pazīstu arī citus ļoti labus skolotājus, bet, ja bija iespēja pieteikties balvai, kāpēc lai to nedarītu. Nolēmu pamēģināt, kaut konkurence ir milzīga.”

Jāpiebilst, ka 2013. gadā D. Narvaiša ieguvusi pat divus maģistra grādus – vienu kā skolotāja, bet otru – sociālajās zinātnēs.

 

– Kā notika pieteikšanās balvai?narvaisa_6

D. Narvaiša: – Vajadzēja aizpildīt ļoti apjomīgu anketu, parādot, ka pretendents atbilst kritērijiem. Uzskatu, ka atbilstu visiem kritērijiem. Piemēram, viens no kritērijiem ir inovāciju ieviešana izglītībā. Mēs Cēsu Jaunajā sākumskolā ieviešam jaunas izglītības metodes. Piemēram, svarīga mācību procesa sastāvdaļa ir pētījumi. Vēl svarīgi, lai pretendents dažādotu mācību procesu, censtos izglītot sabiedrību, popularizētu skolotāja profesiju. Nepietika anketā darbus uzskaitīt, paveiktais bija arī jāpierāda, piemēram, ar publikācijām medijos. Vajadzēja iesniegt arī CV un rekomendācijas.

– Ja nu tomēr asajā konkurencē tiksiet pie miljona, ko ar to darīsiet?

– To pašu, ko tagad, tikai mana rīcībspēja būtiski pieaugtu. Domāju, ka, izmantojot šo naudu, es spētu daudz vairāk mainīt Latvijas izglītības sistēmā, lai tā kļūtu konkurētspējīgāka. Viens no iemesliem, kāpēc pieteicos balvai, ir vēlme pievērst sabiedrības uzmanību izglītībai. Pēdējā laikā par to gan daudz runā, taču pietrūkst rīcības, lai mainītu izglītības sistēmu. Un arī runāts tiek par kādām atsevišķām problēmām, nevis par sistēmu kopumā. Piemēram, runā par pedagogu atalgojumu, bet ne par izglītības kvalitāti. Diskutē par tikumības problēmām, bet nevis vērtībām izglītības sistēmā kopumā. Gribu rosināt sabiedrību domāt par pārmaiņām izglītībā.

– Jūs bijāt studējusi tūrisma nozari, bet 2010. gadā kļuvāt par skolotāju Dobeles Valsts ģimnāzijā programmas “Iespējamā misija” ietvaros. Kāpēc nolēmāt doties uz skolu?

– Tikai un vienīgi personīgās izaugsmes dēļ, jo “Iespējamā misija” nav tikai izglītības programma. Zināju, ka tur ir arī liela konkurence, ka programmā nav viegli. Tādi egoistiski mērķi, bet visu, ko es daru, es daru maksimāli, un tā sanācis arī šoreiz. Tajā pašā laikā vienmēr biju tuvu izglītībai, darbojos ar bērniem un jauniešiem, pasniedzu privātstundas. Dobelē pasniedzu ekonomiku un uzņēmējdarbību, bet Cēsīs vadu angļu valodas stundas, kā arī darbojos kopā ar bērniem ārpus oficiālajām stundām.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Prieks un lepnums par šādiem Skolotājiem. Paldies, ka esiet.

 2. Redzéju LTVā filmu par šo skolu, bērniem un skolotājām. Cepuri nost, biju mēma!

 3. Dana Narvaiša kopā ar dzīvesbiedru Gati, kas arī ir skolotājs, un dēlu Gustavu.
  ————————–
  Ļoti SIMPĀTISKA jauna ģimenīte!
  Jau iekļūšana 50 labāko skaitā no MAZĀS Latvijas starp 149 valstu skolotāju 1000-šiem ir LIELS panākums …
  FINĀLĀ ir 50 skolotāji no 29 valstīm, starp kuriem ir arī Latvijas skolotāja Dana Narvaiša…
  PIEKRĪTU šim viņas teiktajam:
  “Un arī runāts tiek par kādām atsevišķām problēmām, nevis par sistēmu kopumā. Piemēram, runā par pedagogu atalgojumu, bet ne par izglītības kvalitāti. Diskutē par tikumības problēmām, bet nevis vērtībām izglītības sistēmā kopumā. Gribu rosināt sabiedrību domāt par pārmaiņām izglītībā.”

  Korespondenti knapi spējīgi ATGREMOT ziņu aģentūru ziņas, bet NESPĒJ pajautāt BAUROJOŠAJAM skolotāju pūlim – nu kaut 1 skolotājam – cik liela ir tava alga, ja šodien basto stundu un bļausties Rīgā?
  Ja zināms, ka skolotāju alga šodien ir no 420 uz rokas līdz – pat 3 000… Bet MINIMĀLĀ alga valstī ir 360 eiro uz papīra, un to saņem 35 % strādājošo!

  Bet kas bauros par ZEMO izglītības kvalitāti/ līmeni valstī???

Draugiem Facebook Twitter Google+