Foto – Shutterstock.com

Kādu nākotnes profesiju vēlat saviem bērniem? 0

Liene Grandāne, 
grafiskā dizainere, sešus un deviņus gadus vecu dēlu mamma: “Tā kā pati profesionāli esmu strādājusi dažādās darba vietās, pat radikāli nomainījusi darbības jomu, esmu sapratusi, ka konkrēta profesija vai ieņemamais amats nesniedz automātisku veiksmes, nodrošinātības vai labas jušanās garantu. Galvenais ir darīt to, kas padodas un patīk, vietā, kur tevi novērtē. Vienlīdz lielas iespējas šodien ir nopelnīt gan stabilā, lielā uzņēmumā, gan veidojot savu biznesu. Tāpēc vienīgais, ko varu novēlēt saviem dēliem, ir izdarīt visu, lai nākotnē viņiem būtu izvēles iespējas. Piemēram, vecākais dēls aktīvi nodarbojas ar sportu, mācības pagaidām nav viņa prioritāte, bet es uzstāju, ka tām jāvelta pietiekami daudz laika, lai nākotnē viņš varētu pats izdarīt izvēli – pelnīt naudu ar sportu vai likt lietā savu smadzeņu potenciālu. Kādā jomā tieši redzu viņa potenciālo attīstību? Varu tikai ar sportisku azartu minēt, ka viņš varētu būt izcils jurists, jo lieliski māk atrast argumentus jebkurā situācijā. Taču tikpat labi pēc vairākiem gadiem viņš varētu rokās turēt olimpisko medaļu, ja izvēlēsies mērķtiecīgi sevi attīstīt kā sportists.”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Ieva Kokle, 
uzņēmuma komercdirektore, 17 un 10 gadus vecu dēlu mamma:
 “Man būtībā ir tikai viena vēlme, lai bērniem, darot savu darbu, spīdētu acis un par nopelnīto varētu nodrošināt savas vajadzības – kā zināms, tās mēdz būt dažādas. Runājot par mūsu bērnu nākotnes profesijām, mums pat sapņos nerādās, kādas tās būs. Pirms nieka 20 gadiem vēl nebija ne mobilo telefonu, ne interneta, taču šobrīd šo divu lietu dēļ klāt ir nākušas neskaitāmas profesijas un tā arī turpināsies. Manuprāt, nākotnē nebūs viena profesija visam cilvēka mūžam, līdz ar to nebūs svarīgi, kādu darbu tu dari, jo par būtiskāko kļūs tas, kā tu to dari. Jau tagad tas ir redzams, piemēram, medicīnā – agrāk dakteris bija gandrīz svētais, taču tagad reti kurš bez iebildumiem pieņem visu to, ko saka ārsts. Vēl man šķiet, ka nākotnē arvien svarīgāks kļūs radošums, jo mehāniskos un rutīnas darbus spēs paveikt tehnoloģijas, taču pievienoto vērtību dos tieši cilvēki un viņu idejas.”

Liena Mora, 
fitnesa trenere, septiņpadsmitgadīgas meitas un 13 gadus veca dēla mamma:
 “Pati esmu saskārusies ar to, ka vecāki groza un bīda savu bērnu izvēli, un zinu, ka to negribu darīt. Tomēr nevilšus tāpat sanāk nedaudz tās ietekmēt, jo ģimenē mēs runājam par turpmāko izglītību, nodarbošanos un cenšamies kaut ko ieteikt, atbalstīt. Meita pirms kāda laika gribēja būt horeogrāfe, un es nekavēju viņu izpētīt šo jomu, jo ar laiku cilvēks pats saprot, vai viņam tas ir piemērots. Nu viņa ir mainījusi domas un koncentrējas uz interjera dizainu, kur arī es viņu redzu vairāk, tāpēc cenšos domāt, kā atbalstīt un palīdzēt pat tad, ja viņa izmācīsies, taču galu galā ar to nemaz nenodarbosies. Klasiskās un prestižās profesijas vienmēr būs juristi, ārsti un skolotāji. Taču cik daudz tie mums ir nepieciešami? Ik gadu universitātes izlaiž simtiem juristu – kur viņi paliek? Pati līdz galam neesmu apmierināta ar savu darbu, taču, cik mēs paši, pieaugušie, darām tieši to, ko mīlam? Manuprāt, pasaulē ir tikai viens procents cilvēku, kuri strādā savu sapņu darbu, tāpēc mēs ar laiku iemācāmies mīlēt to, ko darām, un gūt prieku no sava darba. Saviem bērniem novēlu to, ko viņi paši ļoti grib. Protams, ideāls variants ir tad, ja tas sniedz arī materiālu nodrošinājumu.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Māris Lapiņš, 
noliktavas darbinieks, 13 un sešus gadus vecu meitu tēvs: 
”Savām meitām gribētu novēlēt darbu, kur var gūt stabilus un labus ienākumus, piemēram, uzņēmējdarbībā. Bērniem, protams, domas un vēlmes ir pavisam citā virzienā – lielākā meita ir aizrāvusies ar dzīvniekiem un šobrīd vēlas kļūt par veterinārārsti, taču nedomāju, ka šajā profesijā var gūt labus ienākumus. Kaut gan arī vetārsta profesiju var savienot ar uzņēmējdarbību, tādējādi veidojot savu biznesu un stabilu nākotni. Būtiski, lai pamatā būtu laba izglītība un vēlme kaut ko sasniegt.”

Fakti


Kādas profesijas vecāki saviem bērniem novēl visvairāk:

ārsta (38%);

uzņēmēja (37%);

arhitekta (30%);

finanšu speciālista (30%);

politiķa profesiju atbalsta vien 6% aptaujāto vecāku.

Lielākais kāpums nākotnes profesiju topā ir datorspeciālistiem, juristiem, inženieriem un zinātniekiem.

Avots: pētījumus veikts pēc “Swedbank” pasūtījuma šā gada jūnijā, tajā piedalījās 821 respondents.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.