×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
17. jūlijs, 2016
Drukāt

Starp iespējamajiem puča organizētājiem novērotāji min arī pašu Erdoanu (2)

FOTO EPA/LETAFOTO EPA/LETA

Militārais pučs Turcijā tika apspiests apmēram puses dienas laikā un Ankara jau paziņojusi, ka operācijas apvērsuma neitralizēšanai ir pabeigtas. Tik strauja militāra puča apspiešana likusi novērotājiem gan Turcijā, gan Rietumos uzdot jautājumu: vai tikai puču nav inscenējis valsts ietekmīgākais politiķis – pats prezidents Redžeps Tajips Erdoans?

Apvērsuma vadība šķiet izteikti amatieriska, kas Turcijas rakstniekam un žurnālistam Ahmetam Sikam liek pieļaut iespēju, ka puča organizētāji varētu būt piespiesti sākt darbību pāragri, jo valdība uzzinājusi par viņu plāniem. Tas izskaidrotu, kāpēc valdībai lojālie policijas spēki tika mobilizēti jau pirms apvērsuma.

Vērts paturēt prātā, ka šis nav pirmais neveiksmīgais militārais apvērsums Turcijas vēsturē, līdzīgs liktenis pučistus piemeklēja arī 1963.gadā.

Ņemot vērā Erdoana ietekmi valstī, nav neiesipējami, ka viņš pats varētu inscenēt šādu apvērsumu. Starp aizdomās trurētajiem puča organizētājiem ir pieci ģenerāļi un 28 pulkveži, kuri teorētiski varētu darboties ar prezidenta ziņu.

Tomēr jāņem vērā, ka Erdoans jau ir publiski draudējis puča organizētājiem ar “ļoti augstu maksu”, kas acīmredzot nozīmē ļoti ilgus cietumsodus. Daži prezidenta atbalstītāji pat pieprasa viņiem izpildīt nāvessodus. Vienlaikus nav arī saprotams labums, kādu no šādas rīcības gūtu šie virsnieki.

Neskatoties uz to, Erdoanam būtu ļoti labs iemesls inscenēt šādu apvērsumu. Politiķis enerģiski cīnās par prezidentālas pārvaldes ieviešanu Turcijā, kas viņam dotu vairāk varas. Vienlaikus jāņem vērā, ka viņam ar savu ietekmi tāpat ir samērā labas izredzes panākt iecerēto, tāpēc tik drastiska metode, kā inscenēta puča izmantošana, lai sasniegtu mērķi, kurš Erdoanam ir tāpat reāli aizsniedzams, ir ļoti riskanta. Kaut arī Erdoans ir pazīstams ar gatavību riskēt, politiskie analītiķi tomēr nav pārliecināti, vai viņš būtu gatavs iet tik tālu.

“Tas ir tāpat, kā aizdedzināt savu māju, un cerēt, ka tā nenodegs,” izteicies kāds Rietumu drošības eksperts.

Analītiķi norāda arī uz to, ka Erdoans, premjers Binali Jildrims un citas prezidentam tuvas personas militāro operāciju laikā naktī izskatījušās ļoti nervozas. Tajā pašā laikā atmosfēra Ankarā iepriekšējās dienās pirms apvērsuma mēģinājuma novērotājiem šķitusi aizdomīgi mierīga.

Turcijas valdībai tuviem avotiem ir atbilde arī uz šo jautājumu: Erdoans gatavojies brīvdienām, kuras Ramadana noslēgumā viņam nācās izlaist, jo bija jāapmeklē NATO samits Varšavā…

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ja Erdogana vārdu nomaina ar vārdu Gorbačovs un vārdu Turcija ar PSRS ? Laiks un rīcība parādīs – bija vai nebija puisītis… ( jūs dariet un es paskatīšos, kas tur iznāks ( ieradīšos kā situcijas glābējs ) )

  2. Kāpēc vēl nav raksta par Stratfor paziņojumu?

Draugiem Facebook Twitter Google+