×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
14. aprīlis, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Armēnijā nākamnedēļ atzīmēs armēņu genocīda 100. gadskārtu (3)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Nākamnedēļ, 24. aprīlī, Armēnijas galvaspilsētā Erevānā notiks vērienīgi pasākumi, atzīmējot armēņu genocīda 100. gadskārtu. 1915. gadā šajā dienā sākās tālaika Turcijas varasvīru izrēķināšanās ar Osmaņu impērijā mītošiem armēņiem: masveida slepkavībās, grautiņos un deportācijās gāja bojā apmēram pusotra miljona šīs tautas locekļu. Mūsdienu Turcija šos datus apstrīd, apgalvojot, ka bojā gājuši “tikai” 300 000 armēņu, kuri daļēji uzbrukuši turku karaspēkam.

Piemiņas ceremonijā Erevānā piedalīsies daudzi tūkstoši armēņu no visas pasaules, un Armēnijas prezidents Seržs Sargsjans piešķir lielu nozīmi tam, kurš no ārvalstu līderiem brauks uz Erevānu, lai godinātu genocīda upuru piemiņu.

Turcijas prezidents Tajips Redžeps Erdogans tīšu­prāt ieplānojis 25. aprīlī rīkot vērienīgus pasākumus, atzīmējot Dardaneļu operācijas sākuma 100. gadskārtu. 1915. gadā Stambulas (Konstantinopoles) pievārtē, Gallipoli pussalā, sākās sīvas kaujas, kurās turku karaspēks sakāva britu un franču ekspedīcijas korpusa desanta vienības. Krita desmitiem tūkstošu kareivju abās pusēs. Tad nu Turcijas prezidents piešķir lielu nozīmi tam, kuri ārvalstu līderi brauks uz Gallipoli (Canakkale) pasākumiem…

No Maskavas ziņo, ka prezidents Putins vēl nav izlēmis, vai brauks uz Erevānu. Turcijas prezidents cer, ka viņš dos priekšroku tai otrai gadskārtai.

Armēnijai, kas pievienojusies Kremlī izlolotajai Eir­āzijas ekonomiskajai savienībai, ir ciešas saites ar armēņu diasporu Krievijā – Maskavā vien armēņu esot gandrīz miljons. Armēnijas prezidents Sargsjans jau paziņojis, ka ne tikai viņš pats būs Maskavā 9. maijā, bet arī sūtīs uz turieni armēņu karavīru kolonnu, kas kopā ar krievu karavīriem defilēs Sarkanajā laukumā.

No otrs puses, vislielāko finansiālo un morālo atbalstu Armēnijai ar tās nepilniem trīs miljoniem iedzīvotāju sniedz armēņu diaspora Savienotajās Valstīs. Kalifornijā vien apmetušies gandrīz miljons armēņu, kas noskaņoti vairāk rietumnieciski nekā prokremliski. Un tagad, armēņu genocīda simtās gadskārtas gaidās, Erevāna jūsmo par dārgo (gan tiešā, gan pārnestā nozīmē) viešņu – 34 gadus vecā daudzinātā amerikāņu TV šovu zvaigzne Kima Kardašjana pirmo reizi mūžā ieradusies savu senču zemē un iemācījusies pirmo frāzi savas tautas valodā: “Kā klājas?” Viņas klātiene genocīda atceres pasākumos, kā uzsver Erevānas prese, ir Armēnijas gods un lepnums.

Ir jau pasaulē arī citi slaveni armēņi. Šveicē mīt franču dziesminieks Šarls Aznavūrs un Kalifornijas miljardieris, uzņēmējs Kirks Kerkorjans. Taču pirmajam ir 90 gadu, otrajam – 97. Tad nu vismaz Holivudas TV zvaigzne Kardašjana pie genocīda memoriāla mūžīgās uguns apliecinās pasaules armēņu solidaritāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. kā skaidrot, ka vēsturiski ir naids pret indoeiropiešiem-saules pielūdzējiem, arī Ehnatons.
  Kāpēc visi lieli islama noziedznieki, mums tuvākie staļini hitleri putini grib sevi piedēvēt indoeiropiešiem?

 2. … Franci Gordon, ludzu NEAIZMISRSTI uzrakstit kaut ko patiesu un izsmelosu ARI par BAIGO GADU !!!

  • gribi, lai viņš izgaismo savu tautiešu nagu maucēju varoņdarbus?
   Cik noprotu, galvenais taču ir genocīds Armēnijā pirms 100 gadiem!
   Baigajam gadam taču būs tikai nieka 75 gadi. Un tas taču ir bijis kaut kādā tur Armēnijas nomalē …Latvijā …

Draugiem Facebook Twitter Google+