×
Mobilā versija
+16.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
4. jūlijs, 2016
Drukāt

Starp rudzupuķēm un lavandām. Kokneses “Janavās” top ekoloģiski ziedūdeņi un krēmi (2)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

“Pensiju saņemu, varētu arī nestrādāt, bet tā dzīvot taču būtu ļoti garlaicīgi. Varbūt gadu tā varētu izturēt,” domā Anta Kučere (67) no Koknese novada. Vides veselības bioloģiskajā saimniecībā “Janavas” viņa audzē rozes, lavandas, rudzupuķes un citus augus, no kuriem gatavo barojošu krēmu “Beāte” un astoņus dažādus ziedūdeņus un tonikus, zāļu tējas ar Latvijas ekoprodukta zīmi un garšvielu maisījumus, kā arī audzē ekoloģiskus dārzeņus un zaļumus, ko iecienījuši tiešās pirkšanas entuziasti.

Pēc receptes uz Franciju

“Pirms septiņiem gadiem kāda paziņa man teica: “Tu taču daries ar tām zāļu tējām, pirtslietām – raksti projektu!” pirmo no astoņiem ar Eiropas Savienības fondu atbalstu īstenotajiem projektiem atceras Anta Kučere. Pateicoties Valsts izglītības attīstības aģentūras mūžizglītības programmai “Leonardo da Vinci” un pašas autores uzņēmībai doties uz Franciju, lai apgūtu aromātisko augu pārstrādi un bioloģiskās kosmētikas ražošanu, projekts pārvērtās veiksmes stāstā. Barojošais un mitrinošais krēms “Beāte” tiek gatavots pēc senas franču receptes tikai no dabiskām sastāvdaļām: rožu ziedlapiņu destilāta, rudzupuķu ziedūdens, ēteriskajām eļļām un bišu vaska. Par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem saimniecībā uzcelta arī neliela kosmētikas ražotne, divas siltumnīcas, kur briest dārzeņi un zaļo augi kosmētikas ražošanai, bet bijusī saimniecības ēka pārtapusi fasētavā, kur tiek iepakota un uzglabāta saimniecībā saražotā produkcija, tajā skaitā zāļu tējas, garšaugi un dārzeņi.

“Tieši savā dzimšanas dienā, ne vārda neprotot franciski, lidoju uz Marseļu. No lidmašīnas izkāpusi, uz ielas angliski uzrunāju sava vecuma cilvēkus. Bet viņi tik lepni – nosprauslojas gluži kā mans kaķis un iet tālāk,” stāsta “Janavu” saimniece. Trīs nedēļas viņa pavadīja nelielā ciematā 40 kilometrus no Marseļas, apgūstot no kādas francūzietes destilēšanas un sejas krēmu gatavošanas māku. Bijusī kāda liela kosmētikas uzņēmuma tehnoloģe, sapratusi, cik daudz skaistumkopšanas līdzekļos dažādu ķīmisku vielu, nopirkusi kalnos māju, lai audzētu rozes, rudzupuķes, lavandu un nelielā ražotnē no pašas audzētajiem ziediem destilētu ziedūdeni un gatavotu krēmus un ārstniecisko augu tonikus, starp citu, arī iekšķīgai lietošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vai viņa pati nemaz kosmētiku nelieto ādas kopšanai?

  2. 1) Ļoti nepatīkami skatīties uz tik paviršiem/ samākslotiem foto.
    2) Visu cieņu kundzei, par lielo uzņēmību!

Draugiem Facebook Twitter Google+