×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
31. marts, 2016
Drukāt

Starp sīkbūtnēm un Visumu. Saruna ar aktieri Edgaru Samīti (5)

Foto - Aija KaukuleFoto - Aija Kaukule

Edgars Samītis

Aktieris atzīst – izrādes bērniem viņam esot ļoti tuvas, sevišķi šobrīd, kad Alise, vecākā no abām Edgara meitiņām, ir izrādei atbilstoša skatītāja vecumā (8) – jaunākā, Elīza, ir gadu veca. “Šad un tad mājās tiek pajautāts kas tāds, ko nevaru paskaidrot. It kā šķiet, ka zini, bet – paskaidrot nevari! Meita tikko uzdeva jautājumu – ar ko atšķiras mūžs no dzīves? Biju pilnīgi izsists no sliedēm un labu brīdi par to biju aizdomājies,” stāsta aktieris. Viņš atzīst – piekrītot teātra mājas lapā izrādes pieteikumā minētajam Alberta Einšteina citātam – “Ja tu kādu parādību nevari izskaidrot vienkārši, tad tu to nesaproti pietiekami labi.”

“Tādos brīžos, man šķiet, nevajag melot un izlikties, ka ļoti labi zini, ja tā nav. Ir normāli nezināt,” pasmaida Edgars. “Jo vecāks kļūstu, jo vairāk saprotu, ka tas potenciāls, ko nezinu, kļūst arvien lielāks, un saprotu, ka nav iespējams to zināt. Šoreiz Gata Šmita ierosinātā dabaszinātņu tēma kaut kā aizķērās – izrādās, mums pašiem ir interesanti papētīt. Ir krietni jāpalauza galva mums, pieaugušajiem, kā padarīt uztveramu skaitli, kam ir 30 nulles! Gandrīz nekā! Tos mērogus ir grūti apjaust, kur nu vēl vienkāršiem vārdiem par to pastāstīt. Te ir tāds joks – nav tā, ka mēs, izrādes veidotāji, pirms tam visu zinājām un nu izdomājām – pastāstīsim citiem. Nē! Pats visai aptuveni nojautu par dažādām lietām, un šis pašiem ir pamatīgs izziņas process. Nākas atzīt, ka mēs, tāpat kā, iespējams, lielākā daļa cilvēku, tostarp paši zinātnieki, šīs lietas nemaz nesaprot. Varbūt viņi ir zinātāji savā ļoti šaurajā profesionālajā sfērā – fiziķis zina atsevišķus fizikas jautājumus, bet par bioloģiju īpaši zināšanu nav. Nav daudz cilvēku, kuriem ir plašas zināšanas par visu. Mums ir doma diezgan vienkāršā veidā aptvert diezgan lielu laiku.”

Edgars bērnu dēvē par “pateicīgu publiku” un atzīst, ka izrādēs bērniem spēlējot ar lielāko prieku. “Protams, vienkārši nav. Spēlējot ir jārēķinās, ka mēs esam pieaugušie, bet bērnam ir bērna pieredze un uztvere. Atceros reizi, kad kopā ar meitu skatījāmies izrādi, bet viņa tās vidū pajautāja: “Tēti, kad beidzot sāksies izrāde?” Tas ir gadījums, kad pieaugušie mēģina paust viedokli par bērnu, viņu tā īsti nepazīstot. Bērnu apmānīt nevar, viņa reakcija ir patiesa. Tomēr jāatzīst, ka bērni daudz aktīvāk iesaistās teātra procesā, nekā to dara pieaugušie. Grūtāk ir viņus pēc tam nomierināt, kad esi tā kārtīgi iekustinājis. Izrādes bērniem, arī šī, man kārtējo reizi ir laba iespēja zināmā mērā atgriezties bērnībā. Atceros, ka skolas laikā man ļoti patika ģeogrāfija. Joprojām ir palicis nesaprotams jautājums, kā viss šeit ir radies, kur tas viss plešas un kur telpai ir robežas. Un galvenais – kas ir aiz tām robežām! Ķīmijas stundās izziņas eksperimenti gan parasti beidzās ar visu vielu saliešanu vienā mēģenē. Atceros, reiz izdevās nozagt nātriju – iemetot to dīķī pie skolas, reakcija ir pamatīgs spēcīgs uzliesmojums.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Samītis galīgi NE-IEDERĒJĀS filmā “Es esmu šeit”.
    Berlīnē skatītāji, eksperti un jauno žūrija, kas piešķira to balvu Kristāla lāci uzteica/ slavēja vienīgi jauno aktrisi Elīnu Vasku… un operatoru… Brīnījās/ neticami šķita kā skolniecei izdevās iemīlēties tik NEGLĪTĀ vīrietī skolotājā…Tik NEKOPTU skolotāju neieraudzīst nevienā Latvijas lauku skolā …

    • Laikam bijāt Berlīnē, kur “visiem” nebija nekā cita, ko darīt, kā šausmināties par “neglīto” aktieri? Kaut ko vēl provinciālāku grūti pateikt.

  2. Aktieris rada dziļa, saprātīga cilvēka iespaidu. Samītis ir no tiem aktieriem, kuru teātra skatuve varbūt īpaši neizceļ, bet kino viņš ir īsts atradums.

  3. Puisim kārtīga veča žoklis 🙂

  4. “Plašākam skatītāju lokam Edgars Samītis tapis ievērots kā pieprasīts pēdējo gadu spēcīgā latviešu kino jaunā viļņa aktieris” – ak mīļā latviešu valodiņa. Samežģītāku teikumu grūti iedomāties. Kultūras lapā jau jāizrakstās smalki un lai gudri izklausās. Štrunts par valodas labskanību un pareizību!

Draugiem Facebook Twitter Google+