×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
28. oktobris, 2016
Drukāt

Starp tumsas un gaismas mūžībām. Svalbāras ceļojuma piezīmes

1. Sapnis izzināt ziemeļu dabu

1no5
Burvīga ziemeļu ainava. Foto - Jānis ViļumsBurvīga ziemeļu ainava. Foto - Jānis Viļums
Der zināt

* Uz Svalbāru nav tiešā reisa no Rīgas. Nokļūt tur var, lidojot no Rīgas uz Oslo un no Oslo uz Svalbāru. Lidojuma vidējās izmaksas ir aptuveni 400 EUR turp un atpakaļ.
* Ja ir vēlme veikt tādu pašu ceļojumu, kādā devās Ainārs un Jānis, izmaksas kopā būs aptuveni 1000 EUR personai.
* Svalbārā nav nekādu problēmu saprasties angļu valodā, jo pamatbizess ir tūrisms.
* Vislabāk uz Svalbāru doties marta vidū, aprīli. Bet, ja ceļojuma mērķis nav doties garos pārgājienos, labākais laiks ceļojumam ir jūlijs, augusta sākums.

– Mierīga atpūta mani nesaista… Jā, manuprāt, sēdēt uz vietas nozīmē lieki tērēt laiku. Pasaule ir tik skaista, ir tik daudz ko redzēt, izzināt, bet tieši laika mums visiem ir tik maz.

Vasara, jūnija vidus, tikai +4 grādi un ļoti spēcīga vēlme doties pretī nezināmajam. Katrs otrais latvietis vasaras pirmajā mēnesī visticamāk ilgojas pēc kārtīgas svelmes un saules, bet mūs aicināja un vilināja skaistā ziemeļu daba. Jāņu dienas saullēkta vietā mūžīgā gaisma, un Līgo dziesmas šogad nomainīja kārtīga kāpšana augstos kalnos.

Pēc rūpīgas informācijas izpētes, grāmatu šķirstīšanas un sapņiem par ziemeļu dabas skaistumu bijām nonākuši Svalbāras salu arhipelāgā. Mūsu sākotnējais plāns veikt pārgājienu un šķērsot visu salu bija jāatliek uz nezināmu laiku, jo jūnijs tieši šai iecerei izrādījās ļoti nepateicīgs laiks. Svalbārā valda mūžīgais sasalums un +4 grādos, lai gan ir vēsi, tomēr sniegs un ledus izkūst, veidojot purvu, kuru šķērsot ir gandrīz neiespējami. No idejas pavisam atteicāmies tad, kad uzzinājām, ka vienu komandu, kura bija devusies ceļā pirms mums, no šā purva nocēla ar helikopteru.

Kad viens plāns neizdodas, ir jāķeras klāt nākamajam – sazinājāmies ar pārgājienu rīkotājiem no “Svalbard Wildlife Expeditions”. Sākotnēji to darījām, lai vēlreiz pārliecinātos, vai tomēr nepastāv kāda iespēja iepazīt Svalbāru, ceļojot kājām. Beigu beigās risinājums bija sekojošs: kopā ar kalnu gidu kāpām kalnu virsotnēs un braucām pa upēm ar kajakiem. Pakāpjoties 1000m virs jūras līmeņa, mēs ne tikai redzējām satriecošus un elpu aizraujošus skatus, bet arī vēlreiz pārliecinājāmies, ka mūsu sākotnējais plāns bija nereāls – kur vien skaties, apkārt ūdens un purvs. Bet finālā mēs bijām tikai ieguvēji. Mūsu gids detalizēti un interesanti pastāstīja par Svalbāras vēsturi, kultūru un dabu. Kopīgi pieveicām dažādus tehniski sarežģītus maršrutus, kas nebūtu noticis, ja būtu īstenojuši tikai pirmo plānu. Taču esam gatavi atgriezties Svalbārā vēlreiz, lai tomēr to piepildītu.

  1. Sapnis izzināt ziemeļu dabu
  2. Baltie lāči un mūžīga gaisma
  3. Spoku pilsēta
  4. Kiš-miš
  5. Ziemeļi sauc atpakaļ

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+