×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
27. oktobris, 2016
Drukāt

Starpkontinentālas mūzikas pērles festivālā “Porta”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Grupa "Banda Magda"

29. oktobrī izbaudīt spožu pasaules mūzikas mākslinieku sniegumu  aicina jau sešpadsmitais pasaules mūzikas festivāls “Porta”. Divās mūzikas pielietās nedēļas nogalēs mūzikas namā “Daile”, Ogres kultūras centrā un Saldus Mūzikas un mākslas skolā festivāls aptvers teju visus pasaules kontinentus un ļaus klausītājiem izbaudīt latviskā skanējuma mijiedarbi ar afrikānisko, grieķisko, armēnisko un brazīlisko.

Festivāla pirmā viesmākslinieka koncertā mūzika atskanēs no neierasta skaņas avota – alus pudeles. Tā ir tikai viens no daudzajiem “instrumentiem” armēņu izcelsmes amerikāņu multiinstrumentālista Arto Tunčbojadžana arsenālā. To mūziķis spēlē tā, it kā alus pudeles vietā viņa rokās būtu burvju flauta. Ne velti 2011. gadā Arto saņēmis arī “Grammy” balvu, un vēsturē uzskatāms par “avangarda folkmūzikas” radītāju. Huligāniska āriene un hipnotizējoša harisma, kas pārņem pūli ritma varā, taču dziedājums aizvijas līdz saknēm dzimtajā Turcijā.

Pirmo festivālu dienu sambas ritmu, grieķu tautas melodiju un franču šansona sajaukumā noslēgs grupa “Banda Magda” no Ņujorkas. Muzikālās apvienības pašā centrā ir koša pērle – grieķu izcelsmes pianiste, akordeoniste, komponiste Magda, kura muzikālos stāstus meistarīgi virpina ne tikai dzimtajā grieķu, bet vēl četrās valodās. Viņa ap sevi sapulcējusi daudznacionālu mūziķu ansambli, bet koncertos skatītājs vienlaikus ir arī dalībnieks. “Banda Magda” koncertēs Ogres kultūras centrā, savukārt izcilais armēņu multiinstrumentālists Arto Tunčbojadžans muzicēs Saldus Mūzikas un mākslas skolā.

Vārtus uz divām pavisam atšķirīgām kultūrām pavērs festivāla noslēguma dienas dubultkoncerts. Brazīlijā dzimusī, Francijā dzīvojošā čelliste, dziedātāja un komponiste Dominika Pinto, skatuves vārdā Doma La Nena, sapņainās melodijās ļaus saklausīt abu valstu muzikālo miju. Doma savulaik uzstājusies kopā ar ikonisko britu aktrisi un dziedātāju Džeinu Birkinu un šobrīd Dominikas blīvajā koncertgrafikā līdzās lielo pasaules metropoļu nosaukumiem ieraugāms arī Rīgas vārds.

Pasaules mūzikas svētku noslēgums izskanēs salsas, rumbas un regeja ritmos, un par to parūpēsies senegālietis Šeihs Lo, kurš nāk no valsts, par kuras vizītkarti kļuvis prestižais Dakaras rallijs. Par mūziķa vizītkarti kalpo dredi, neatņemama Šeiha Lo stila sastāvdaļa jau vairāk nekā 40 gadu. Enerģiskā senegālieša dzīves un muzikālais ceļš ir līkumojis ne tikai starp dažādām valstīm, bet arī kontinentiem.

Multikulturālo koncertu programmu papildinās arī vairāki Latvijas mūziķi. Festivāla atklāšana uzticēta šābrīža košākajai Latvijas etnodžeza pārstāvei Elzai Rozentālei. “Man prieks atkal atgriezties pēc vairākiem gadiem uz festivāla “Porta” skatuves, bet šoreiz, prezentējot tieši sevis radīto mūziku un savu etnodžeza grupu “Bur Mani”, kur kopā ar sitaminstrumentālistu Kasparu Kurdeko, kontrabasistu Tomu Poišu un ģitāristu Kasparu Vizuli ietērpjam zināmas un jaunas tautasdziesmas savā oriģinālskanējumā,” stāsta Elza.

Etnomūzikas apvienība “Brāļi un māsas” atklās festivāla otro dienu. Tajā spēlē divu māsu un brāļu pāri – Ilze Grunte un Andris Grunte, Edgars Kārklis un Kristīne Kārkle, bet šo komandu pie sitaminstrumentiem pavada viņu labs draugs – bundzinieks Artis Orubs. Kristīne Kārkle uz mūzikas nama “Daile” skatuves kāps arī festivāla pirmajā dienā kopā ar grupu “Banda Magda”.

Tikpat aizraujoša solās izvērsties vēl kāda pašmāju un ārvalstu mūziķa sadarbība. Noslēdzošajā pasaules mūzikas festivāla “Porta” koncertā senegālietim Šeiham Lo uz skatuves pievienosies latviešu dziedātājs – mūzikas stilu hameleons Ralfs Eilands.

 

Varbūt noder!!

Koncerti

29. X mūzikas namā “Daile” 18.00 Elza Rozentāle; 18.30 Arto Tunčbojadžans; 20.00 “Banda Magda”

30. X 17.00 Ogres kultūras centrā “Banda Magda”

30. X 16.00 Saldus Mūzikas un mākslas skolā Arto Tunčbojadžans

5. XI mūzikas namā “Daile” 18.00 “Brāļi un māsas”; 18.30 “Dom La Nena”; 20.00 Šeihs Lo

Biļetes “Biļešu paradīzē”, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 28

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+