Foto – Shutterstock

Starpskriemeļu diska trūce: bieži sastopama un gandrīz vienmēr ārstējama, turklāt bez operācijas 1

Ja mums veiktu attēldiagnostikas izmeklējumus, gandrīz ikvienam rezultāti uzrādītu problēmas ar mugurkaulu. Izrādās, astoņiem no desmit cilvēkiem ir mugurkaula starpskriemeļu disku nolietojuma pazīmes. Kādi ir mugurkaula diska trūces simptomi, ko darīt, kā ārstēt, kādos gadījumos noteikti ir nepieciešama operācija – uz šiem un citiem jautājumiem atbild neiroķirurgi no klīnikas “DiaMed” dr. Jānis Šlēziņš un dr. Raimonds Mikijanskis.

Reklāma
Reklāma

Diska trūce – jaunu cilvēku liksta

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Lielākoties visi zina, ka mūsu mugurkauls ir veidots no kaula skriemeļiem, starp kuriem ir izvietoti starpskriemeļu diski. Tā kā starpskriemeļu diski ir mīkstas konsistences, jo ir veidoti no skrimšļa, tie kalpo mugurai kā amortizatori pret triecieniem. “Dzīves laikā starpskriemeļu diski pakāpeniski nolietojas un deformējas. Šīs deformācijas rezultātā izveidojas starpskriemeļu diska protrūzija (t. i., veidojas izvirzījums, kas nospiež muguras nervus, bet diska gredzens paliek neskarts) vai pat diska trūce – diska ārējais gredzens plīst un iekšējais saturs izspiežas caur plīsuma vietu,” stāsta dr. Jānis Šlēziņš, klīnikas “DiaMed” neiroķirurgs. Viņš uzsver, ka muguras izmeklējumu laikā mazākus vai lielākus starpskriemeļu disku bojājumus redz teju katram pacientam, lai gan cilvēkam nav nekādu sūdzību un viņš uzskatāms par veselu. “Tas ir normāli, jo dabā ir iekārtots tā, ka mūsu mugurkauls ar gadiem nolietojas,” piebilst neiroķirurgs.

“Pavisam cita situācija ir tad, kad starpskriemeļu disks ir izspiedies vai deformējies tik spēcīgi, ka ir radusies trūce. Starpskriemeļu diski atrodas tuvu nerviem, kas virzās uz kājām. Trūce šos nervus var nospiest, radot spēcīgas sāpes kājā,” saka Raimonds Mikijanskis un piebilst: “Tipiskākā situācija, kad cilvēkam rodas diska trūce, ir smagumu celšana.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Mugurkaula diska trūce visbiežāk veidojas gados jauniem cilvēkiem, jo diska audos ir daudz šķidruma un tie ir elastīgi, tādēļ slodzes gadījumā ir lielāka iespēja diskam ieplīst un izveidoties trūcei. Vecāka gadagājuma cilvēkiem diski dzīves laikā zaudē šķidrumu, kļūst daudz blīvāki un vairs nevar tik viegli ieplīst. “Protams, vienmēr gadās izņēmumi,” piebilst ārsts.

Vispirms par diska trūci signalizē spēcīgas sāpes mugurā, taču tās samērā ātri mitējas, pēc tam parādās izteiktas sāpes kājā. “Tāpēc pacientam vienmēr jautājam, vai sāp tikai kāja, tikai mugura vai abi. Ja sāp tikai kāja vai sāpes tajā ir spēcīgākas nekā mugurā, tad ir aizdomas par nopietnu muguras starpskriemeļu diska bojājumu,” teic dr. Jānis Šlēziņš.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.