×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
15. novembris, 2016
Drukāt

Starptautiskā krimināltiesa Krimas situāciju atzīst par karu

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Starptautiskā krimināltiesa (SKT) uzskata, ka situācija Krievijas okupētajā Krimā pielīdzināma starptautiskam bruņotam konfliktam starp divām valstīm, teikts SKT prokurores Fatu Bensudas provizoriskās izmeklēšanas gada atskaitē, kas publicēta pirmdien.

“Atbilstoši saņemtajām ziņām situācija Krimā un Sevastopolē ir pielīdzināma starptautiskam bruņotam konfliktam starp Ukrainu un Krievijas Federāciju. Šis starptautiskais bruņotais konflikts sākās ne vēlāk kā [2014.gada] 26.februārī, kad Krievijas Federācija aktivizēja savu bruņoto spēku personālsastāvu, lai iegūtu kontroli pār Ukrainas teritorijas daļām bez Ukrainas valdības piekrišanas,” teikts atskaitē.

Starptautisko bruņoto konfliktu tiesības ir piemērojamas šai situācijai arī pēc 2014.gada 18.marta tādā mērā, kādā notikumi Krimas un Sevastopoles teritorijā pielīdzināmi okupācijas stāvokļa turpināšanai.

Tiesa uzskata, ka sākotnējās intervences, kurai sekoja okupācija, fakta tiesiskuma konstatēšana nav vajadzīga.

Līdz ar to šo starptautisko konfliktu var izmeklēt atbilstoši Romas statūtiem.

SKT prokurores kancelejai arī ir informācija par represijām pret Krimas tatāriem, 179 aizturētu personu vardarbīgu pārvietošanu uz Krievijas teritoriju, Krimas iedzīvotāju piespiedu mobilizāciju karadienestā.

Prokurore nolēmusi nākamgad turpināt pierādījumu vākšanu par šo situāciju.

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+