×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
24. februāris, 2016
Drukāt

Starptautiska organizācija pauž bažas par Latvijas “tikumības grozījumiem” (8)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Izvērtējot situāciju Latvijā, starptautiskā cilvēktiesību aizstāvju organizācija “Amnesty International” savā ikgadējā ziņojumā būtiskas izmaiņas nav saskatījusi, norādot tikai uz trim problemātiskām jomām – parlamenta pieņemtajiem grozījumiem Izglītības likumā, lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) tiesību aizsardzību un bezpavalstnieku un patvēruma meklētāju stāvokli.

Ziņojumā norādīts, ka Latvija ar tā dēvētajiem tikumības grozījumiem Izglītības likumā riskē pārkāpt savas starptautiskās saistības, kas liek respektēt vārda brīvību un nepieļaut diskrimināciju pret lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) ģimenēm un attiecībām.

Kā ziņots, Saeima pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā, nosakot, ka izglītības sistēma nodrošina izglītojamā tikumisko audzināšanu, kas atbilst Satversmē ietvertajām un aizsargātajām vērtībām, īpaši tādām kā laulība un ģimene. Grozījumos laulība definēta kā savienība starp sievieti un vīrieti.

“Amnesty International” arī paudusi bažas, ka šie likuma grozījumi var ierobežot bērnu piekļuvi seksuālajai izglītībai, kam var būt negatīva ietekme uz viņu nākotni.

Organizācija arī secinājusi, ka LGBTI aizsardzība pret naida noziegumiem nav pietiekama.

Lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienība “Mozaīka” 2015.gada pirmajos deviņos mēnešos Latvijā reģistrējusi 14 uzbrukumus LGBTI kopienas pārstāvjiem. Neviens no uzbrukumiem nav novedis pie nopietniem ievainojumiem, un upuri nav ziņojuši policijai, baidoties, ka netiks uztverti nopietni.

Vienlaikus “Amnesty International” ziņojumā norādīts, ka jūnijā Rīgā notika Eiropraids, kurā piedalījās aptuveni 5000 cilvēku, tostarp trīs Latvijas parlamenta locekļi. Varasiestādes atļāva pasākuma dalībniekiem doties 2,2 kilometrus garā gājienā pa galveno Rīgas ielu, kas ir četras reizes garāka distance nekā iepriekš.

“Amnesty International” secinājusi, ka policija efektīvi gādājusi par dalībnieku drošību.
Ziņojumā paustas bažas arī par to, ka Latvijā joprojām ir liels bezpavalstnieku skaits, norādot, ka 2015.gada sākumā tas pārsniedzis 262 000.

“Amnesty International” norādījusi, ka patvēruma pieprasījumu skaits Latvijā ir zems un 2015.gada pirmajos astoņos mēnešos saņemti tikai 200 lūgumi. Tomēr septembrī Latvija piekrita uzņemt 531 patvēruma meklētāju no citām Eiropas Savienības (ES) valstīm.

Organizācija paudusi bažas par patvēruma meklētāju aizturēšanu un faktu, ka patvēruma noraidīšanas gadījumā lēmuma pārsūdzēšana neaptur procesu un tas palielina risku, ka imigranti var tikt atgriezti valstīs, kur to cilvēktiesības var tikt nopietni apdraudētas.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Atkārtošos – tikumības pamatiem ir jābūt skatot latviešu tautas dziesmas un arī skatot Bībeli un viss – tādām Mozaīkām ar savu beztikumību nav ne vietas ne teikšanas..

 2. Tikai informācijai… Protams, var jau “Amenesty International” minētos “stateless persons” tulkot kā bezpavalstniekus, bet Latvijas situācijā tie ir nekas cits kā nepilsoņi. Saskaņā ar ziņojumu, Latvijā ir vairāk kā 262,000 nepilsoņu, kas ir “izslēgti no politisko tiesību baudīšanas”.

 3. Katrā valstī ir savi tikumības un netikumības likumi,rakstīti un nerakstīti. Kas vienai tautai ir tikumība,otrai izvirtība. Un bēgļi ir nelaimes upuri un tiem arī palīdzēsim,bet mānītājus jāatmasko un viņiem nekādu privilēģiju.!

 4. Objektivitātes labad gribētu uzzināt cik bijuši dažādi uzbrukumi tiem, kas nav LGBT pulciņā. Vai tik nesanāks, ka pārējie cieš daudz vairāk.

 5. cik ilgi Latvija klanīsies idiotisma priekšā? To es rakstu par vienas ideoloģijas – t.i. vienu no divām vērtību ideoloģijām – celšanu “patiesības gaismā.” Proti, tā “īstenā un vienīgā” patiesība ir noeliberālisms, ko arī sludina ši “Amnesty International.” Un kur tad ir otra ideoloģija? Kur ir otra viedokļa t.i. konservatīvas ideoloģijas tiesībām būt? .. izrādās tādu nav, jo ir tikai viena patiesība – neoliberālisma vai libertarianisma tiesības “but”! Ideoloģija ir tikai viedoklis, tas nav nekas absolūts, bet šo patiesību nesaprot politiķi Latvijā. Diemžēl Latvijā politiķi ir pagalam neizglitoti un neprot dot pretsparu vienas ideoloģijas sludināšanai, pacelšanai “absolūtas patiesības gaismā”.

  • Liberālisms ir jaunajiem, kas grib būt daļa no globālās pasaules, bet konservatīvisms vecajiem, kas nevelk līdzi un kurus viss apdraud (it īpaši kaimiņu privātā dzīve). Un tā tas ir bijis kopš laika gala – kaut kāds līdzsvars starp šīm abām galējībām vienmēr ir ticis atrasts. Bet aizliegt skolā runāt par kādām tēmām – tas tikai liecina, cik zemās domās dažs labs ir par saviem bērniem.

   • Neviens neko neaizliedz. Vienkārši ir cilvēki, kuri vēlas lielāku uzmanību un īpašas priviliģēlijas. Jūtas apvainoti, ja nepievērš uzmanību. Un, ja pievērš, tad atkal apvainojas. Kaut vai fakts, jā 15 uzbrukumi, bet nopietni nebija, tādēļ negriezās policijā, jo uzskatīja, ka neuztvers nopietni. Protams, ka nav nopietni nieka dēļ griezties policijā par nieku dēļ, bet ir īpašie”, kuri tajā saskata cilvēktiesību pārkāpumus, ka neviens negrib uztvert viņus nopietni nenopietnās lietās.

    • Šādas organizācijas ar savu liberastisko pieeju un pārspīlēto toleranci, kas robežojas ar garīgu trulumu, bez pārspīlēšanas ir pilnīgi liekas pašas kā tādas, drīzāk kaitīgas visai pasaulei!

Draugiem Facebook Twitter Google+