Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Startējuši! 16

Foto – Edijs Pālens/LETA

Partijas un vēlēšanu apvienības atkal ceļa jūtīs. Jāčāpo pie koordinatora Cimdara kunga iesniegt listes par balotēšanos 119 tēvzemes municipalitātēs. Lai gan stāsta, ka būt par pilsētas lielvecāko vai novada galvu neesot nekāds pateicīgais darbs, tomēr krēslu tīkotāji salasās uz piestartēšanu pat tālākajā provincē un miestā. Daudzviet līdzšinējos domes priekšsēdētājus pazīstam kā solīdus, kārtīgus cilvēkus, kas pelnījuši tautas siržu patikšanu. Viens izpalīdzīgi un nesavtīgi smēlis ar zupaskausu un iedzīvotājiem devis biezumus. Cits bijis patriots un zemessargs. Vēl kāds – saimniecisks vīrs, kas modies mazā gaismiņā un pašvaldības tīrumā strādājis kā zirgs. Tur tā štelle, ka vietvarā nevar kā nestabilā valdībā, kad runātnīgie ministri nevainīgām sejiņām klārē – ko es, nabadziņš, varu paveikt, ja 25 gadus uz kukū vadījuši, nekas nav darīts, reformas neiedarbinātas, ceļi nelaboti. Pašvaldībā pie piecstāvenēm par tādām runām dod pa bieti. Tāpēc katrs savā vietā kaut ko darījis – svaigi remontējis Krišjāņa Barona ielu, uzbūvējis peldbaseinu vai vismaz vecajā peldu iestādē uzkāris jaunus frotē dvieļus. Būtu jau bijis vairāk, bet, cik nu spēja, brauca uz Rīgu, saliektu muguriņu gāja pie politiskās partijas krusttēva, kvotu dalītājiem un resoru kuratoriem, bet nevarēja izspiest ne piciņu papildu līdzekļu, kā iepriekš uzšķiņķoja.

Tomēr reti kurais pašvaldību līderis pirms 3. jūnija ir drošs, ka tauta aiz viņa kā mūris un krēsls uz garantiju atkārtoti nonāks īstās rokās. Daudzi sēž uz nervostronga drapēm. Ko tie autoostas soliņa deldētāji dīvaini skatījās – vai aizmirsuši, kurš lāga dvēsele viņnedēļ pleikām nežēloja un izmaksāja pudeli viskija! Vai apkaimē nav uzradies kāds kūdītājs, kurš grauj priekšsēža reputāciju? Esi atdevis četrus gadus, bendējis nervus, bet Latvija un tās apdzīvotāji, pat sastapušies ar lielāko pretimnākšanu un izdabāšanu, ne visur būs mierā ar pastāvošo varu un kārtību. Kad “Tautas panorāma” dodas uz laukiem, ļaunvēļi izraus Oditai no rokām mikrofonu, lai republikai piedziedātu pilnas ausis, kā novada vecis bijis kurls pret mērķauditoriju. Kā nav izturējis uzlikto pārbaudījumu ar varu. Kā nav izticis bez publiskām rupjībām pret miermīlīgiem iedzīvotājiem. Par citu “veci” nav skaidrs, kāpēc vēl nav iekritis KNAB tīklos, jo pa drāšu telefonu dzirdēts, ka skrīveris iebraucis ar priekšķepām un nozadzis slikti pieskatītu novada kasi!

Dažviet cilvēkiem līdz kaklam pirms 1000 gadiem iesēdusies vadība, kuru sen vajadzēja nomainīt ar sportiskākiem, jauneklīgākiem. Visapkārt jau skan apmierinātas gaviles un atplestām rokām grib uzņemt likumu, ka turpmāk aizliegts pildīt mēra amatu ilgāk par diviem termiņiem – nav ko pārkoksnēties, periodiski nepieciešama svaiga asinsriņķošana. Kamēr tāda kārtība vēl nav spēkā, neapmierinātajai vēlētāju daļai ar pašu balsīm, ar skrūvīšu sacelšanos kontrolpakete jānodod jaunajām sejām, iepriekšējo pārvaldi (ja tā nav bijusi uzdevumu augstumos) aizrotējot tā patālāk no pilsētiņas. Katrā apdzīvotā vietā atradīsies visiem pazīstams goda vīrs, acu priekšā uzaudzis tikumīgs jauneklis vai glīts sievieša cilvēks, kuram ieņemt vecā dulbura iesildīto amatvietu, kad viņš nokaitinājis vietējību, un visiem kopā sākt dzīvi ar tīrām, izgludinātām biksēm. Bet tad gaišo spēku listes organizatoram attiecīgi jāapsola : a)aizņemties kredītu no Lihtenšteinas un momentā celt novada labklājības līmeni, b) atklāt novada zemē naftas laukus (kur kolhozs agrāk stādīja burkānus), c) izdalīt dūmudesu maznodrošinātiem, d) piešūt iepriekšējai pārvaldei tādas lietas, kas ciema ļaudīm tik antipātiskas, ka ātrākā atbrīvošanās no sakārņiem būtu miesas bojājumu nodarīšana vai noslīcināšana karpu dīķī, bet nu var arī pagaidīt galīgo norēķinu vēlēšanu dienā.

Līdz ar to ir aizdomas, ka uz šīm vēlēšanām karstasinīgie latvieši ir aizturējuši elpu, lai 3. jūnijā pašregulācijā iztīrītu domes no vakarējiem un iekonservētām mamzelēm. Bet nu – viss ir Dieva rokās. Varbūt vēl mūsu mazbērni balsos par “šitiem pašiem”.

LA.lv