Staru terapija «tēmē» arvien precīzāk 0

“Pacientiem ir jāsaprot – jo agrākā stadijā tiek atklāts audzējs, jo agrāk un kvalitatīvāk tiek veikta diagnostika, jo lielākas izredzes ar modernām ār­stēšanas metodēm un ierīcēm sasniegt labus rezultātus, turklāt tā, lai ļaundabīgā audzēja ārstēšana noritētu pēc iespējas saudzīgāk un nekaitētu pacientam,” norāda RAKUS Terapeitiskas radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas vadītāja Olga Utehina.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas
Lasīt citas ziņas

Klīnikā ir trīs nodaļas – staru terapijas; kodolmedicīnas; fizikas un dozimetrijas nodaļa, kā arī atsevišķa reģistratūra, lai pacientiem būtu ērtāk nokļūt uz konsultāciju pie staru terapeita un citiem speciālistiem.

Staru terapija onkoloģijā ir ļoti pieprasīta ārstēšanas metode, kuras pamatā ir jonizētā starojuma graujošā iedarbība uz vēža šūnām. To var veikt pirms, vienlaikus ar vai pēc citām ār­stēšanas metodēm, piemēram, operācijas, ķīmijterapijas. Staru terapijā izmanto elektronu lineāros paātrinātājus, kas izstaro lielas enerģijas rentgena starojumu, ko centrē uz audzēju tā, lai tas iznīcinātu tikai vēža šūnas, pēc iespējas neskarot veselos audus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu klīnikā ir pieci jaunākās paaudzes lineārie paātrinātāji, kas strādā divās maiņās, katra no tām ilgst 7,5 stundas. Cenšamies nodrošināt, lai pēc iespējas vairāk pacientu staru terapiju saņemtu ambulatori – ierastos tikai uz procedūrām, bet pārējo laiku pavadītu mājās kopā ar saviem tuviniekiem. Turklāt ar moderno ārstēšanas metožu palīdzību varam panākt, ka pacientam vairs nav tik izteiktas reakcijas uz staru terapiju, tādēļ nereti pacienti šīs procedūras var savienot ar darbu,” stāsta Olga Utehina. Lai nodrošinātu modernu un kvalitatīvu ārstēšanu, nepieciešamas ne tikai jaunas iekārtas, bet arī pieredzējuši speciālisti. Tā kā klīnikai ir vairāk nekā desmit gadu ilga pieredze jauno staru terapijas metožu izmantošanā vēža ārstēšanā, sadarbībā ar augstskolām tiek veikta arī topošo staru terapeitu un medicīnas fiziķu apmācība.

 

Kā liecina statistika, klīnikā veic ap 75% no visām staru terapijas procedūrām Latvijā. 2011. gadā klīnikā ārstēti vairāk nekā 3000 pacienti, bet katrs pacients vidēji staru terapijas kabinetu apmeklējis 23 reizes.

 

Pirms staru terapijas uzsākšanas katrs pacients tiek rūpīgi izmeklēts. Ar viņa individuālās staru terapijas plāna sagatavošanu nodarbojas medicīnas fiziķi, rūpīgi aprēķinot starojuma devas, laukus un sastādot īpašas programmas. Vienas staru terapijas kursa laikā tās var nākt “pārrakstīt” pat vairākas reizes, jo ārstēšanas laikā notikušas izmaiņas, piemēram, staru ietekmē audzējs ir samazinājies.

Kopš 2009. gada klīnikā pacientu ārstēšanai tiek izmantota Baltijas valstīs vienīgā stereotaktiskās radioķirurģijas iekārta, kas iegādāta, pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumam. Ar tās palīdzību iespējams veikt gan radioķirurģisku procedūru, bez ķirurģiskas iejaukšanās iznīcinot ļoti nelielus audzējus, gan ļoti augstas kvalitātes staru terapiju. Moderno iekārtu ne tikai iespējams pārvietot sešās plaknēs, lai precīzāk nomērķētu jonizējošo starojumu, bet staru terapijas procedūras laikā pat veikt datortomogrāfiju. Ar šo iekārtu veikto radioķirurģisko procedūru precizitāte ir aug­stāka par 0,5 mm. Tās lietošanas pamatmērķis ir pacienti ar galvas smadzeņu, plaušu, priekšdziedzera ļaundabīgo audzēju ārstēšana.

Reklāma
Reklāma

“Vēlos uzsvērt, ka gan staru terapijas veidu, gan devas, gan tās lietošanu kopā ar ķīmijterapiju vai kādu citu ārstēšanas metodi katram pacientam individuāli lemj ārstu konsilijs, kurā piedalās staru terapeits, ķīmijterapeits un ķirurgs,” norāda klīnikas vadītāja, piebilstot, ka tas ļauj sasniegt vislabākos rezultātus un līdz minimumam samazināt staru terapijas komplikācijas.

 

UZZIŅA

Jaunākās staru terapijas metodes RAKUS

n Trīsdimensiju konformālā staru terapija. Staru terapijas metode, kur jonizējošā starojuma devu veido individuāli katram pacientam, balstoties uz datortomogrāfijas datiem par audzēja un iekšējo orgānu atrašanas vietu. Priekšrocības: būtiski samazina staru terapijas komplikācijas, palielina pacienta dzīves kvalitāti. Ieviesta 2001. gadā.

n Intensitātes modulētā staru terapija. Trīsdimensiju konformālās staru terapijas metode, kurā izmanto staru terapijas laukus ar modulētu fotonu plūsmu, lai izveidotu jonizējošā starojuma devu individuāli pielāgotu audzēja formai. Lieto visiem pacientiem ar galvas un kakla audzējiem un pārējām vēža lokalizācijām. Ieviesta 2003. gadā.

n Ar attēliem vadītā staru terapija. Izmantojot paātrinātājā iebūvēto diagnostisko rentgeniekārtu, nodrošina procedūras laikā precīzu pacienta ķermeņa pozicionēšanu. Priekšrocības: ļauj noteikt precīzu audzēja atrašanās vietu un mērķē jonizējošo starojumu tieši tajā. Ieviesta 2009. gadā.

n Ar elpošanu sinhronizētā staru terapija. Izsekojot orgānu kustības elpošanas laikā, ļauj veikt apstarošanu tikai iepriekš izvēlētajā elpošanas cikla fāzē. Priekšrocības: ļauj samazināt apstarojamo apjomu, saglabājot vienmērīgu audzēja aptveršanu ar jonizējošā starojuma devu. Ieviesta 2006. gadā.

n Stereotaktiskā staru terapija (radioķirurģija). Izmantojot vairākas tehniskās iespējas, nodrošina ļoti lielu jonizējošā starojuma devu precīzi audzējā. Priekšrocības: ļauj izārstēt neliela apjoma audzējus bez staru terapijas komplikācijām veselos orgānos. Ieviesta 2009. gadā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.