Dabā
Medības

Stāsts par Alojas burtu “Š” un diviem Latvijas čempionātiem šaušanā0

Sacensību moments. Foto_ Lauma Zīle

Saulainā un siltā vasaras dienā 21.jūlijā “Alojas mednieku klubs” šautuvē “Reišmalīši” Aigara Rumberga vadībā organizēja šaušanas sacensības “Vasaras kauss 2018” un divus atklātos Latvijas čempionātus – čempionātu šaušanā uz skrejošu alni 100 m distancē ar vītņustobra ieročiem un čempionātu šaušanā uz skrejošu mežacūku 35 m distancē ar gludstobra ieročiem.

Alojas mednieku biedrība Alojā ir izveidota jau 1924. gadā, līdz ar to gaidāma 95 gadu jubileja. Piedevām vēl šajā dienā bija arī Alojas pilsētas un novada svētki ar daudz pasākumiem, kuri veltīti gan pilsētai, gan Latvijas 100 gades jubilejai. Viena no 100 gades idejām tika īstenota arī Alojas mednieku kluba šautuvē – mākslinieces Ilzes Magones ideja, uzstādīt zīmīgus burtus dažādās vietās un, lai šie burti būtu kā simboli, kuri katrai šādai vietai dod savu īpašo nozīmi. Tā dzima kopēja ideja, kuru izdevās īstenot ar Ivo Martinsona mežā atrastajiem staltbrieža ragiem, kurus viņš atvēlēja šai idejai un, kurus ar prasmīgām rokām iemūžināja burtā “Š” meistars Mārtiņš Jeņčs, apvienojot vienā mākslas darbā cilvēces akmens un dzelzs laikmeta pamatmateriālus – akmeni, kaulu – ragu un dzelzi.

Burts “Š” tika izvēlēts, meklējot likumsakarības ar vārdu “šaušana”, “šautuve” un šautuves nosaukumā ir pat divi burti “š” – “Reišmalīši”, tāpēc simbols “Š” burta veidā tika uzstādīts Alojas mednieku kluba šautuvē.

Par diviem Latvijas čempionātiem šaušanā

Latvijā, lai kļūtu par mednieku, ir jānokārto mednieka eksāmens, kura neatraujama sastāvdaļa ir pārbaudījums šaušanā ar gludstobra ieroci uz skrejošas mežacūkas mērķi 35 metros, kā arī jau esošam medniekam, sasniedzot 21 gada vecumu, ir iespēja nokārtot eksāmenu šaušanā uz skrejošu alni 100 metru distancē ar vītņustobra ieroci, un iegūt tiesības medīt ar šādiem augstākas kategorijas ieročiem. Šī skaitās medību šaušana, un medību šaušana ir iekļauta kā atsevišķa sekcija Latvijas sporta šaušanas kategorijās, kuras apvieno Latvijas Šaušanas federācija.

Latvijā ir trīs šaušanas sekcijas – medību un stenda šaušanas, ložu šaušanas un lietišķās šaušanas sekcija.

Medību un stenda šaušanā tiek rīkoti gan Latvijas atklātie čempionāti, gan Latvijas kausa meistarsacīkstes. Alojā norisinājās uzreiz divi Latvijas atklātie čempionāti galvenajās medību šaušanas disciplīnās – SK-35 un SK-100, kas ir saīsinātie nosaukumi no disciplīnām šaušana uz skrejošu mežacūku 35 m distancē ar gludstobra ieročiem un šaušana uz skrejošu alni 100 m distancē ar vītņustobra ieročiem. Uz sacensībām bija atbraukuši šāvēji no daudzām Latvijas pilsētām – no Rīgas, no Saldus, no Pārgaujas novada, no Talsiem, no Kokneses un citām pilsētām, kā arī piedalījās gan vietējie, gan alojieši, staicelieši, limbažnieki u.c.

Alojas mednieku klubs bija sarūpējis apbalvošanai trīspadsmit disciplīnu vērtējumos kausus, medaļas un balvas! Apbalvošanai čempionātiem bija sagādāts nepārspējums kausu, medaļu un citu balvu klāsts, jo apbalvošana bija paredzēta ļoti daudzās disciplīnās gan “Alojas vasaras kausa 2018” ietvaros, gan Latvijas čempionātos, kuros dalībnieki dalās vēl dažādās grupās, piemēram, komandu konkurence un individuāli meistari, amatieri, sievietes un juniori.

Kopā “Vasaras kausā 2018” piedalījās 13 komandas: Komandas “Aloja” un “Alojieši” no Alojas, komanda “Smiltene” no Smiltenes, “Mežgravas 3” un “Āpškalni” no Staiceles, divas SK “Bebra Kungs” komandas no Talsiem, SK “Mārkulīči” no Pārgaujas novada, SK “Zvārde” no Saldus, “Medniekbode.lv”” no Rīgas un citas komandas.

Individuāli šaušanā uz skrejošu mežacūkas mērķi 35 metros piedalījās 51 dalībnieks, šaušanā uz skrejošu alni 100 metros – 25 dalībnieki, Alojas ātršaušanā – 49 dalībnieki, un šaušanā uz lidojošiem mērķiem – šķīvīšiem, vienā no “Alojas mednieku kluba” interesantākajām disciplīnām – Alojas dubulttrapā startēja 30 dalībnieki.

Interesanti, ka Alojas mednieku klubam ir divas šaušanas disciplīnas, kuras viņi sauc par savām – Alojas ātršaušana un Alojas dubulttraps.

Dalībnieku bija daudz, cīņa par medaļām bija spraiga, šaušana notika visas dienas garumā, gāja raibi, bija gan mērķīgi šāvieni, gan arī nulles.

Latvijas čempionātā SK-35 komandu konkurencē 1. vietu ieguva komanda “Huberts”, un turpat uz pēdām tikai ar 2 punktu starpību 2. vietā ierindojās komanda “Bebra Kungs 2” no Talsiem, un 3. vietā arī ar 2 punktu starpību otra Talsinieku komanda – “Bebra Kungs 1”. Individuālajā vērtējumā SK-35 ar augstiem rezultātiem meistaru konkurencē 1. vietā Edžus Bumbieris, 2.vietā Agnis Dombrovics, 3.vietā Rolands Kļava, amatieru vērtējumā 1. vietā Dāvis Zaube, 2.vietā Ģirts Vārna un 3.vietā Andis Līcis, sieviešu/junioru konkurencē 1.vietā Lauma Zīle, 2.vietā Kārlis Zvirgzdiņš un 3.vietā Mārcis Cīrulis.

Latvijas čempionātā SK-100 komandu konkurencē pirmo vietu ieguva komanda “Bebra Kungs 1” otrā vietā ierindojās komanda “Bebra Kungs 2” no Talsiem un trešā vietā komanda “Mārkulīči” no Pārgaujas novada. Individuālajā vērtējumā ar augstiem rezultātiem meistaru konkurencē 1. vietā Agnis Dombrovics, 2. vietā Dairis Neilands un 3.vietā Edžus Bumbieris, amatieru vērtējumā 1. vietā Artis Kaspars, 2. vietā Pēteris Petrovskis un 3. vietā pāršaudē Kārlis Zvirgzdiņš pieveica Andi Līci.

Alojas ātršaušana: 1.Mārtiņš Turkopulis, 2.Andis Līcis, 3.Agnis Dombrovics.
Alojas dubulttraps: 1.Dairis Neilands, 2.Mārtiņš Turkopulis un 3.Nauris Matvijuks

Neskaitot visu šo, apbalvošana notika vēl “Vasaras kausa 2018” ietvaros, un beigās izrādījās, ka balvu bija vairāk nekā dalībnieku. Aigars Rumbergs svinīgi novadīja sacensību noslēguma runu, slavēja visus “neredzamos cilvēciņus”, kuri pašaizliedzīgi darbojas šaušanas sporta labā un ir ieguldīšuši lielu darbu medību šaušanas popularizēšanā. Tie ir Vilnis Jaunzems un Rudīte Vasile no “Mārkulīčiem”. Aigars uzslavēja un pateicās saviem tiesnešiem un palīgiem, kā arī katrs, kurš bija ieguldījis savas pūles sacensību organizēšanā dabūja kādu dāvanu vai balvu. Sacensības noslēdzās pusnaktī, bet dalībnieki atvadījās un devās mājās laimīgi un priecīgi, kā arī gandarīti par sasniegumiem šaušanas sportā.

“Alojas mednieku kluba” un Aigara Rumberga vadībā organizētajās šaušanas sacensībās jebkurš dalībnieks, neatkarīgi no kuras Latvijas vietas tas būtu ieradies, šeit Alojā, šautuvē “Reišmalīši” var justies kā mājās. Ar smaidu sejā šeit visi ciemiņi tiek sagaidīti un patīkamā draudzīgā atmosfērā var nodarboties ar sirdij tuvo šaušanas sportu, tāpēc “Alojas mednieku klubam” savas pastāvēšanas 95.gadadienā, Aigaram Rumbergam, viņa palīgiem sacensību organizēšanā, kā arī kluba biedriem, sacensību dalībniekiem un atbalstītājiem es novēlu – izturību, turpināt būt pilniem ar pozitīvām emocijām, kā arī turpmāk tiekties augšup pretī rīta zvaigznei Auseklim, savam Alojas simbolam.

Galerijas nosaukums

LA.lv