×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. jūlijs, 2015
Drukāt

Stāsts par bērniem un vecākiem atklāj sezonu Valmieras teātrī

Foto-LETAFoto-LETA

Valmieras teātra ēka.

Jauno sezonu Valmieras Drāmas teātris sāks 1. augustā ar pirmizrādi – drāmu “Eņģeļa kreisais spārns”. Režisore Inese Mičule veidojusi skatuves versiju pēc V. Delmāras kinoscenārija “Dodiet ceļu rītdienai” un Ž. Lorensas romāna “Garie gadi” motīviem. Stāsts par vecākiem, kas mūža nogalē meklē atbalstu pie saviem pieciem bērniem. Galvenās lomas spēlē Skaidrīte Putniņa un Rihards Rudāks.

“Lai arī stāsts par vecāku un bērnu attiecībām nav viegls, tomēr izrādes veidotāji uzsvēruši nevis tā traģisko, bet gaišo pusi – arī mūža nogalē cilvēkam ir visas iespējas mainīties, visdrūmākajā situācijā meklēt sevī spēku un cerību,” teic Valmieras teātra literārās daļas vadītāja Edīte Tišheizere.

Izrādes ir par Bārklija un Lūsijas Kūperu ģimeni, kuras dzīves principi tiek nopietni pārbaudīti. Katram no jaunās paaudzes ir savs attaisnojums, lai nedzīvotu kopā ar vecākiem. Taču – vai vainojams tikai bērnu egoisms, vai daļa vainas nav jāuzņemas arī vecākiem? Tie ir jautājumi, uz kuriem cenšas rast atbildi izrādes ansamblis. Režisore skaidro: “Mēs gribam izvērst šīs situācijas daudzās šķautnes, lai pietuvinātu skatītājus un viņu pieredzi abām pusēm – bērniem un vecākiem. Jo nekad nav par vēlu apzināties savas kļūdas, lai augtu un attīstītos garīgi, lai izprastu, cik vērtīgi ir dot otram – mīlestību, cieņu, laiku, sapratni, svētību.”

Šī izrāde ir savā ziņā vēl viens stāsts “par mežu un ragaviņām”. Aktrise Māra Mennika neslēpj, ka šī ir aktuāla tēma katram no mums, jo mums visiem ir mamma un tētis. “Stāsts pats par sevi ir smags. Režisore gan mēģināja uz to paskatīties viegli – ne tik smagi kā “Indrānos”. Parāda, ka nav slikti tikai vecāki vai tikai bērni, analizē dzīves situāciju – kas vecākiem bija svarīgi, audzinot bērnus, – vai tās bija tikai rūpes par ikdienu un ar to viss beidzās, vai bija kas vairāk?” nosaka Māra un tad smaidot teic: “Bet patiesībā jau stāsts ir par mīlestību. Par divu cilvēku mīlestību mūža garumā, kurā sākumā, iespējams, bijusi kaisle, bet tad sākusies ikdiena un, stāsts par to, kāda tā ir tagad.”

Aktrise izrādē atveido vienu no pieciem bērniem un ir savas varones advokāte: “Viņa dzīvē ir situsies, kā mācējusi – nav ieprecējusies bagātā ģimenē, viņai ir vidēji turīga ģimene, četri bērni. Brīdī, kad jāpieņem savā ģimenē vecāki, ir nopietni jādomā, vai viņa to var. Nav runa par to, vai viņa to grib vai negrib. Mana varone ir dzīves nomocīta, pārāk skarba, neiecietīga, bet tas ir tikai tāpēc, ka viņa ir dzīves nospiests cilvēks. Arī Latvijā šāda situācija ir aktuāla.”

Režisore galvenās lomas izrādē uzticējusi Valmieras teātra pieredzējušajiem aktieriem Rihardam Rudākam un Skaidrītei Putniņai. “Strādāt ar Rudāku un Putniņu man bija sen lolots sapnis, ko tagad esmu piepildījusi,” neslēpj I. Mičule un atklāj: “Būdami ļoti zinoši un pieredzes bagāti aktieri, viņi ļoti uzticas režisoram, viņu cilvēciskā sirsnība ir atbruņojoša un ļoti palīdz darbā.” Vēl režisore īpaši uzsver, ka darbs ar šiem aktieriem bija miera pilns un abpusēji godīgs. “Es bieži dzirdēju Rudāku sakām: es tevi saprotu, bet vēl nezinu, kā to izdarīt. Šāda attieksme iedrošina, ļauj meklēt un pētīt aktiera daudzās talanta šķautnes. Godīgi atzīstoties savā neziņā, aktieri pieņem, ka arī režisors var kaut ko nezināt, tas rada pamatu, lai meklētu kopā,” nosaka I. Mičule.

Valmieras teātris šo sezonu atklāj ar izrādi, kas mums katram liks aizdomāties. “Cilvēki jau nāk uz teātri kā izklaidi, bet šī nav tāda izrāde, taču arī par šīm tēmām ir jārunā. Šo sezonu sākam ar nopietnu tēmu,” nosaka Māra.

Varbūt noder!

Izrāde “Eņģeļa kreisais spārns”

Režisore: Inese Mičule

Scenogrāfs: Gints Sippo

Kostīmu māksliniece: Ieva Veita-Breidaka

Galvenajās lomās: Skaidrīte Putniņa, Rihards Rudāks

Lomās: Māra Mennika, Tālivaldis Lasmanis, Anna Putniņa, Inese Pudža, Ģirts Rāviņš, Oskars Morozovs, Māris Bezmers, Ruta Birgere, Svetlana Bless, Juris Laviņš, Vizma Kalme, Baiba Valante, Ilze Lieckalniņa, Januss Johansons, Aigars Vilims, Ivars Vanags.

Tuvākās izrādes: 1. VIII 18.30; 2. VIII 17.00; 25. VIII 18.30

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+