×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
11. jūlijs, 2013
Drukāt

Stāsts par cilvēku ar jocīgu dvēseli
. Ko dzirdēsim Imantdienās?

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Cēsīs, Pils parka estrādē, 13. jūlijā notiks gadskārtējie komponista Imanta Kalniņa mūzikas svētki jeb “Imantdienas 2013”. Šajā reizē skanēs gan par klasiku kļuvušie komponista skaņdarbi, gan pirmatskaņojumu piedzīvos oratorijas “Dzejnieks un nāra” turpinājums ar Imanta Ziedoņa vārdiem.


 

Ievērojot tradicionālo Imantdienu formu, šogad koncerts iecerēts trijās daļās. Pirmajā daļā – pērn izveidotais mūzikas projekts “Raxtu Raxti”, kur Kalniņa dziesmas skanēs tautas mūzikas stilā. Projektā apvienojušies grupas “Autobuss debesīs” dalībnieki – solists Marts Kristiāns Kalniņš, Kārlis Auzāns, Armands Treilihs un Emīls Zilberts, kā arī tautas mūzikas pārstāvji Kristīne Kārkle-Puriņa un Edgars Kārklis.

“Uzskatu, ka latviešu tautasdziesma ir skaistākā mūzika pasaulē,” jautāts par jauno projektu, teic Imants Kalniņš. “Savā daiļradē esmu rakstījis pietiekami daudz mūzikas ar tautas dainu vārdiem vai izmantojis dzejniekus, kuri rakstījuši dzeju latviešu dainu formā.

“Raxtu Raxti” savā repertuārā paņēmuši tieši tos manus darbus, kas saistīti ar dainu tekstiem un šādu dzeju. Man personiski ļoti patīk tas, kā viņi to dara, un, protams, pats esmu iesaistīts viņu muzikālajā procesā.”

Savukārt koncerta otrajā daļā īpašs notikums – oratorija “Dzejnieks un nāra” ar Imanta Ziedoņa vārdiem. Oratorijas autors atzīst, doma par tās turpinājumu radusies jau tūlīt pēc pirmās daļas sacerēšanas. “Kamēr tapa librets, starpposmā dažu gadu desmitu laikā viens aiz otra bija dažādi darbi – līdz realizācijai nonācu tikai tagad,” smaida Kalniņš. “Iespējams, bija kāds pareizais zvaigžņu stāvoklis, kādēļ tas notika tieši šeit un tagad, tomēr, manuprāt, svarīgāka bija doma, ka ir darbs, kas jānoved līdz galam, un tas ir izdarīts.”

Jaunās oratorijas piecās daļās dzejnieks dzīvo tālāk savu zemes cilvēka dzīvi, taču nespēj aizmirst tikšanos ar Nāru un ilgojas atkal to satikt. Viņš vēlreiz šķērso abas – savas un nāras – pasaules šķirošo līniju un satiek Nāru vēlreiz. Tikšanās ir atkalredzēšanās prieka, mīlestības un laimes pārpilna, bet tikpat skumja ir neizbēgamā šķiršanās. Pēc šīs tikšanās Nārai piedzimst dēls – Nāru puika, kurš ilgojas pēc sava tēva – Dzejnieka. Noslēgumā skan Nāras brīdinājums: lieli, lieli plūdi nāks, Nebēdz augstu kalnos!

“Ja jūs jautājat, vai dzejnieka tēls esmu es pats, tad mana atbilde ir – nē,” saka komponists. “Šis ir stāsts par dzejnieku – cilvēku ar jocīgu dvēseli, par viņa ideālu, par tiekšanos uz ideālu un realitāti, kas tam pretī.”

Lai arī oratorijas turpinājums, tāpat kā pirmā daļa, rakstīts solistiem, korim un simfoniskajam orķestrim, komponists teic, ka Cēsīs tas izskanēšot īpašajā Imantdienu kamerversijā mazākam ansamblim – kopā ar pašu autoru to izpildīs grupa “Turaidas Roze” un solisti – Uģis Roze, Līga Priede un Jēkabs Kalniņš, kurš pašlaik ir Rīgas Doma kora skolas audzēknis. “Ceru, ka kādreiz izdosies atskaņot abas daļas kopā – abu daļu saturiskā un dramaturģiskā kopība būtu interesanta,” piebilst I. Kalniņš.

Pēc oratorijas I. Kalniņa leģendāras un visiem labi zināmas melodijas atskaņos grupa “Autobuss debesīs” un dziedošie aktieri: Karīna Tatārinova, Maija Doveika, Artis Robežnieks un Artūrs Skrastiņš.  Koncerta noslēgumā sagaidāma arī tradicionālā publikas sadziedāšanās. Komponists teic – “Pirms Imantdienām mani vienmēr pārņem viegls, radošs satraukums, bet tas nāk tikai par labu!”

 

VARBŪT NODER

Biļetes “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietā, ww.bilesuparadize.lv.

Cena: Ls 7 – 20.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+